TBS na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu. Budynek, który ma łączyć pokolenia
Na modelowym osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu jeden z budynków należy do Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Ten nowoczesny budynek z założenia ma łączyć pokolenia.
W lutym 2020 roku Spółka TBS Wrocław przekazała miastu budynek na wrocławskich Nowych Żernikach. Miał on łączyć trzy funkcje i trzy pokolenia: mieszkania z serwisem opiekuńczym dla osób starszych i niepełnosprawnych, mieszkania pod wynajem oraz przedszkole. Projekt powstał w pracowni Major Architekci. Niedawno budynek TBS Nowe Żerniki otrzymał wyróżnienie w konkursie "Fasada Roku 2020" w kategorii "Budynek wielorodzinny nowy".
W budynku TBS przy ul. Tadeusza Brzozy jest 117 mieszkań. 57 z nich przeznaczono dla najstarszych wrocławian. Mieszkania dla seniorów są 1- i 2-pokojowe, mają powierzchnię od 38,78 m kw. do 60,35 m kw. Wszystkie są dostosowane do potrzeb
osób starszych, zamontowano w nich np. przyciski alarmowe połączone z systemem ochrony budynku i poręcze w łazienkach. W
budynku nie ma barier architektonicznych. Wszystkie wejścia znajdują się na parterze, a na każdą kondygnację wwożą lokatorów windy. Na każdym piętrze znajduje się sala spotkań.
Architektura obiektu jest prosta i nowoczesna. Bryłę tworzą połączone cztery skrzydła. Z zewnątrz mają kanciastą formę, od
wewnętrznej strony są łukowate, co daje okrągłe patio. Elewacja tej części budynku wykonana jest z drewnianych desek, które otaczając dziedziniec, czynią go bardzo przyjaznym. W jego centralnej części zbudowano siłownię „pod chmurką”, plac zabaw dla dzieci oraz wytyczono miejsce, gdzie można usiąść i spokojnie porozmawiać. Lokale na parterze są przeznaczone na punkty opieki dziennej i rekreacji, stołówkę, placówkę medyczną oraz na punkty usługowe.
Budynek Towarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław przy ul. Tadeusza Brzozy 21-25 na Nowych Żernikach jest częścią projektu WUWA 2, czyli osiedla modelowego, służącego za wzór zrównoważonego budownictwa. Inspiracją dla przedsięwzięcia była wystawa – Wohnung und Werkraum (WuWA), zorganizowana w 1929 roku przez śląski oddział Werkbundu. Wzniesione wówczas w rejonie ulicy Zielonego Dębu we Wrocławiu modelowe osiedle, okazało się jednym z bardziej spektakularnych eksperymentów architektonicznych na świecie. W projektowaniu osiedla brali udział najwybitniejsi architekci związani ze środowiskiem wrocławskiej awangardy – inicjatorem przedsięwzięcia był Heinrich Lauterbach, towarzyszyli mu m.in. Adolf Rading, Hans Scharoun, Theo Effenberger, Moritz Hadda, Ludwig Moshamer, Albert Heim i Paul Kempter, Emil Lange a także Paul Häusler i Gustaw Wolf.
Zobacz także: Od lat powstaje osiedle modelowe. O Nowych Żernikach opowiada Zbigniew Maćków [WYWIAD]>>
Nowe Żerniki mają być alternatywą do ujednoliconej oferty rynku nieruchomości. Oprócz mieszkań dla seniorów z serwisem opiekuńczym, są mieszkania pod wynajem oraz przedszkole. Aby wynająć mieszkanie przeznaczone dla seniora, należy m.in. mieć ukończone 60 lat i być najemcą innego lokalu mieszalnego, który należy do gminy Wrocław, zrezygnować z niego i zwrócić go w stanie wolnym. Większość umów najmu zawarto na 10 lat.
Poszczególne budynki osiedla projektują różne zespoły architektów. W sumie w realizację zaangażowanych było ponad 40 pracowni architektonicznych.
- Więcej o:
Mieszkańcy o modernizmie. Jak mieszka się na osiedlu WUWA i w "Sedesowcach" [WYSTAWA]
WUWA Wrocławska Wystawa Werkbundu 1929 - 2019. Świętujemy 90-lecie!
Znani architekci: Max Berg - nie tylko Hala Stulecia. Zrealizowane projekty i śmiałe wizje
Pierwsza prywatna wystawa archeologiczna na terenie Bulwarów Książęcych we Wrocławiu. Eksponaty znaleziono na budowie
Wyjątkowe grafiki we wnęrzach hotelu The Bridge Wrocław MGallery od studia Kolektyf. Odnoszą się do bogatych dziejów Wrocławia
Wrocławską Renomę czeka remont i przebudowa. Wnętrza mają nawiązywać do historycznego stylu Domu Towarowego Wertheim
Restauracja w budynku Concordia Design Wrocław. Wnętrza zaprojektowała mode:lina
Hydropolis we Wrocławiu – centrum wiedzy o wodzie w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej