Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków

Mat. prasowe

Natura kryje rozwiązania najwyższej jakości. Tym tropem poszli architekci z pracowni HENN z Monachium, projektując wnętrza nowoczesnej filharmonii w niemieckim miasteczku Weikersheim. Sala koncertowa w tym mieście zaskakuje ciepłem, prostotą oraz kojącą dla ucha i duszy akustyką.

Tauberphilharmonie w Weikersheim. Proj. HENN
Tauberphilharmonie w Weikersheim. Proj. HENN
Fot. Stefan Ernst dla Knauf Ceiling Solutions

Weikersheim to niewielkie miasteczko w Niemczech, ale o wielkiej historii. Pierwsze wzmianki o tej cesarskiej posiadłości pochodzą z 837 roku. Dziś znane jest w całym kraju jako jedno z najsłynniejszych miejsc koncertowych i muzycznych. To właśnie na jego obrzeżach powstała nowoczesna bryła Tauberphilharmonie. Surowy, prosty budynek kryje w sobie ciepłe, przyjazne i pełne drewna wnętrze.

Tauberphilharmonie: połączyć przeciwieństwa

Założenie architektów z monachijskiej pracowni HENN było proste – połączyć przeciwieństwa. Bryła budynku o ostrych krawędziach kontrastuje z miękkim krajobrazem zielonych pagórków wokół. A wielkie przestrzenie wewnątrz, wbrew logice, nie przytłaczają użytkowników nadmiernym pogłosem odbijających się dźwięków. Udało się w nich zaplanować akustykę na królewskim poziomie, choć znalezienie odpowiednich materiałów akustycznych nie było oczywiste.

Tauberphilharmonie w Weikersheim. Proj. HENN
Tauberphilharmonie w Weikersheim. Proj. HENN
Fot. Stefam Ernst dla Knauf Ceiling Solutions

Architekci chcieli wprowadzić do wnętrz naturalność. - Atmosfera, której szukamy jako architekci, musi być tworzona koncepcyjnie. W sali koncertowej atmosferę można kontrolować za pomocą światła i różnych materiałów. W takim otoczeniu drewno po prostu idealnie działa. Promieniuje ciepłem, ma w sobie życie i jest przyjemne w dotyku, co odgrywa rolę w sposobie, w jaki jest postrzegane przez widza, nawet jeśli nie można go dotknąć – opowiada o początkach pracy nad projektem Peter Bäuml, Partner w pracowni HENN. Odpowiedź na połączenie tych wszystkich wymagań miała firma Knauf Ceiling Solutions. Jej rozwiązania z linii paneli Wood Design wprowadzone na rynek dzięki partnerstwu z Knauf Design pozwoliły architektom odpowiedzieć na te wszystkie wymagania.

Oczywiście nie da się osiągnąć akustyki najwyższej próby, która wymagana jest w salach koncertowych, wyłącznie poprzez materiały wnętrzarskie. Dlatego już na etapie samej budowy zastosowano beton o specjalnej masie, który pomaga redukować hałas. Zamknięta z trzech stron ciemną elewacją sylwetka dwóch brył skrywa w sobie nie tylko salę koncertową, ale pokoje do prób, sale konferencyjne, ogromne, przeszklone foyer i kawiarnię.

Wnętrza Tauberphilharmonie w Weikersheim
Wnętrza Tauberphilharmonie w Weikersheim
Fot. Stefan Ernst dla Knauf Ceiling Solutions

Tauberphilharmonie: ciepło drewna

We wszystkich pomieszczeniach jednak motywem przewodnim jest ciepło drewna. To nawiązanie do emocji, o których od początku myśleli architekci, ale też samych instrumentów muzycznych - w większości wykonane są przecież z drewna. Naturalny odcień, spokojna faktura drewnianych płyt, jednolitość wnętrza powodują, że słuchacze w czasie muzycznych wydarzeń nie rozpraszają się, mogą zatopić się w muzyce.

To wszystko stało się możliwe dzięki panelom będącym dziełem Knauf Design i najnowszym dodatkiem do gamy produktów Knauf Ceiling Solutions o nazwie Wood Design. Jedynymi elementami dekoracyjnymi, które przełamują powtarzalność powierzchni są punkty świetlne. Na suficie okrągłe, niczym połyskujące gwiazdy na ciemnym niebie. Wzdłuż krawędzi schodów i załamań na ścianach oświetlenie zaplanowano jako ciąg ledowych, jasnych linii.

Efekt to nie złudzenie natury. Akustyczne płyty są gipsowo-włókninowe i pokryte powierzchnią fornirowaną naturalnym drewnem. By wzmocnić przyjazność akustyki producent daje możliwość wykonania specjalnych perforacji w płytach. Jest ich aż 6 rodzajów. Wielkość i liczba otworów mogą w zależności od koncepcji wizualnej projektantów być także elementem wystroju

Wnętrze Tauberphilharmonie w Weikersheim. Proj. HENN
Wnętrze Tauberphilharmonie w Weikersheim. Proj. HENN
Fot. Stefan Ernst dla Knauf Ceiling Solutions

Tauberphilharmonie: rozwiązania przyjazne środowisku

Gmach filharmonii zawiera jeszcze inne elementy wpisujące go w ekologiczny nurt. Część całkowitego zapotrzebowania na energię w budynku pokrywana jest ze źródeł naturalnych – sond geotermalnych, umieszczonych w pobliżu brzegów sąsiadującej z budynkiem rzeki Tauber. W zależności od pory roku wydobywa się dzięki nim ciepło lub chłód z wód gruntowych. We foyer zastosowano kamień naturalny - wapień muszlowy pozyskiwany z lokalnych kamieniołomów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków