Tapety na ścianę: jak dobrać je do wnętrza? Modna tapeta ścienna
Tapety na ścianę to sprawdzony sposób na niebanalne wykończenie wnętrz lub ich odświeżenie. Mogą zdobić każdą ze ścian, tylko jedną ścianę lub jej fragment. To, w jaki sposób zostaną wykorzystane, zależy tylko od pomysłu urządzającego pomieszczenie. A szeroki wybór rodzajów i wzorów sprawia, że tapety na ścianę umożliwią realizację wielu ciekawych zamysłów.
Tapety na ścianę
Oferowane w wielu rodzajach, w nowoczesnych i atrakcyjnych kolorach, wzorach, a nawet trójwymiarowych fakturach, tapety na ścianę wspaniale wzbogacają aranżacje. Niektóre mają tak piękne ornamenty, że przypominają dzieła sztuki. I tak można je też zaprezentować. Duży fragment tapety oprawiony w ozdobne ramy to oryginalny obraz, który doda charakteru pomieszczeniu. Współczesne technologie sprawiają, że klejenie tapet na ścianę jest proste, a po ich usunięciu nie pozostają trwałe ślady. Znacząca zmiana wystroju mieszkania jest łatwa do wprowadzenia i w wielu przypadkach tańsza niż malowanie.
Zobacz także: Tapety z kolekcji Arte - sztuka na wyciągnięcie ręki >>
Tapeta ścienna: jaki mamy wybór?
Ważną cechą tapety na ścianę jest to, z jakiego materiału została wykonana. To decyduje między innymi o jej właściwościach i sposobie montażu.
- Papierowe tapety na ścianę. Jedno- lub dwuwarstwowe, z gładką bądź tłoczoną powierzchnią. Większość tapet papierowych nie jest odporna na wilgoć. Niektóre zabezpiecza się lakierem lub akrylem.
- Raufaza. To tapeta papierowa, wzmacniana włóknem drzewnym, nadającym jej widoczną fakturę. Po przyklejeniu można ją wielokrotnie malować. Nadaje się do wszystkich pomieszczeń, poza miejscami narażonymi na bezpośredni kontakt z wodą (na przykład w kabinie prysznicowej). Woda pryskająca ponad poziom kafelków nie jest dla niej groźna.
- Winylowe tapety na ścianę. Odporne na wilgoć, zmywanie, a nawet szorowanie. Nie odbarwiają się i są trwalsze od papierowych. Wierzchnią warstwą jest płaski lub spieniony winyl, przypominający gąbczastą piankę. Ich odmianą są tapety laserowe, które mają wypukły, niemal trójwymiarowy wzór.
- Tapety na ścianę na flizelinie. Flizelina tworzy podkład tapety, a jej lico może być winylowe lub wykonane z tkaniny. Tapeta taka jest elastyczna, dobrze maskuje nierówności podłoża. Od tapet na papierowym podkładzie różni się sposobem przyklejania i zdejmowania – na sucho (bez potrzeby nasączania jej klejem czy specjalnym płynem do usuwania tapet).
- Flokowane tapety na ścianę. Do produkcji tych tapet stosuje się specjalną technikę – na flizelinowy podkład są nanoszone krótkie włókna wełny, jedwabiu albo tworzyw sztucznych. Tworzą wypukły wzór o fakturze zamszu. Tapety flokowane są eleganckie, delikatne, służą głównie do dekoracji ścian w pokojach dziennych i sypialniach.
- Tekstylne tapety na ścianę. Bardzo efektowne, najczęściej na włókninie, rzadziej z warstwą papieru lub winylu od spodu. Dzieli się je na tkane, z wierzchnią warstwą z bawełny, lnu, juty, jedwabiu albo włókien syntetycznych oraz nietkane, w których włókna są wtapiane w podkład. Nietkane są znacznie trwalsze, gdyż nie blakną pod wpływem słońca.
- Tapety na ścianę z włókna szklanego. Imitują wzory i sploty tkanin naturalnych, mogą też być gładkie. Są przystosowane do malowania farbami dyspersyjnymi (popularnymi emulsjami). Pomalowane uzyskują elastyczność, a zarazem odporność na ścieranie i uderzenia. Są odporne na wilgoć.
- Fototapety. To zdjęcia nadrukowane na papier lub specjalną folię – w tej wersji fototapeta jest zmywalna i można ją przykleić na przykład w kuchni. Można także zamówić fototapetę własnego autorstwa.
- Natryskowe tapety ścienne. Wykonane z naturalnych składników lub mieszanki żywic syntetycznych. Nakłada się je specjalnym urządzeniem lub pacą.
Zobacz: Tapeta w salonie - jaką wybrać? Jak ją ułożyć? Inspiracje >>
Zobacz także: Czeskie tapety w duchu retro. Co za wzory! >>
Tapety na ścianę: inspiracja w aranżacji wnętrza
Tradycyjnym sposobem kładzenia tapety na ścianę jest klejenie jej na całej powierzchni ścian. To dobry sposób na zamaskowanie nierówności lub uszczerbków tynku i doskonałe rozwiązanie zmieniające wygląd pomieszczenia. Dobrze wybierać w tej sytuacji dosyć stonowane propozycje, aby nie działały przytłaczająco. Można też zdecydować się na tapetę o właściwościach wyciszających, co zmniejszy akustykę wnętrz. Chcąc uniknąć nudy na dużych płaszczyznach, warto wybrać dwa wzory lub różne kolory tapet. Układane do połowy ściany i przedzielone dekoracyjną bordiurą prezentują się elegancko i klasycznie. Jeżeli wzór tapety jest wyrazisty i ma się stać akcentem dekoracyjnym pomieszczenia, najlepiej położyć tapetę tylko na jednej ścianie. Za pomocą tapety na ścianę można również wydzielić w mieszkaniu poszczególne strefy, na przykład w części wypoczynkowej położyć papierowe rolki, a w kuchennej zdecydować się na płytki. Można także nakleić tapety na wewnętrzną ściankę regału, co sprawi, że przedmioty w nim eksponowane zyskają tło niespotykane w gotowych projektach. Dobrze może też wyglądać tapeta na suficie. Wybierając jasny wzór, można optycznie podnieść strop, używając zaś ciemniejszych i wyraźniejszych motywów, obniżyć go.
Zobacz: Wyjątkowe tapety do łazienki całkowicie odporne na wodę >>
Tapety na ścianę: wzory, głębia i przestrzeń
Ciekawe projekty można stworzyć z wykorzystaniem tapety na ścianę produkowanej w technologii 3D. Dzięki produktom tego typu można optycznie powiększyć przestrzeń i nadać jej głębię. Wybór wzorów jest niemal nieograniczony, jednak nie każdy z nich będzie wyglądał dobrze w każdym miejscu. Aby salon stał się interesujący dzięki tapecie 3D, trzeba wiedzieć, jak nie przesadzić. Bardzo ciekawie wyglądają fototapety przedstawiające określoną przestrzeń: ruchliwą ulicę miasta, bajeczną wyspę czy łąkę. Aby taka fototapeta wyglądała dobrze, potrzebna jest ściana wolna od mebli, gdyż na przykład kanapa na tle realistycznie wyglądającego lasu wprowadzi do wnętrza jedynie zgrzyt. Mniej wymagające są tapety na ścianę 3D we wzory geometryczne, cegły czy wzory abstrakcyjne. Można je położyć na jednej ze ścian, co nada charakter całemu wnętrzu. Wzory abstrakcyjne i geometryczne pasują do nowoczesnego salonu w stylu minimalistycznym. Wzory cegieł czy kwiatów nawiązują do stylu retro, skandynawskiego lub angielskiego. Zaletą takich deseni jest to, że można swobodnie ustawiać meble przy wytapetowanej ścianie, nie psując efektu.
Zobacz: Tapety do mieszkania z motywem przyrody >>
Tapety na ścianę: nie tylko do salonu
Obecnie tapety na ścianę możemy położyć w każdym pomieszczeniu. Te zmywalne sprawdzą się przede wszystkim w kuchni. Wilgoć, duże wahania temperatury czy ryzyko zaplamienia – takie problemy dotyczą każdej kuchni, niezależnie od tego, jak często się w niej gotuje. Tapety zmywalne z powodzeniem mogą zastąpić więc płytki kuchenne, a ewentualne zabrudzenia podczas gotowania wystarczy przetrzeć ściereczką. W nowoczesnym wnętrzu możemy pokusić się o wzory geometryczne, a jeśli nasza kuchnia pretenduje do stylu glamour, możemy umieścić w niej tapetę ornamentową. Zmywalne tapety na ścianę można położyć również w łazience – w tym pomieszczeniu sprawdzi się szczególnie odporna tapeta winylowa. Dobrym miejscem jest także przedpokój, zwłaszcza gdy w naszym domu mieszka pies. Warto pamiętać, by w ciemnych przedpokojach nie decydować się na ciemną tapetę. Praktyczność tego rodzaju tapety na ścianę sprawdzi się też w pokoju dziecięcym.
Zobacz także: Tapeta do łazienki: wodoodporna dekoracja ściany >>
Tapety na ścianę: jak to zrobić?
Aby tapety na ścianę były efektowne, muszą być perfekcyjnie położone. Jeśli nie mamy w tym doświadczenia, skorzystajmy z usług fachowców. Jeżeli zabieramy się za pracę sami i kładziemy tapetę w nowym mieszkaniu, czynności są uzależnione od wykończenia ścian. Gdy ściany są nieotynkowane – można przyklejać tapety tylko wtedy, gdy ściana jest równa, na przykład z elementów z betonu komórkowego lub silikatów murowanych na cienką zaprawę. Wcześniej przed tapetowaniem ścianę trzeba zagruntować, a pod najcieńsze tapety wykonać podkład z tapety izolacyjnej. Jeśli na ścianie są tynki tradycyjne, tapetowanie można zacząć po trzech- -czterech tygodniach od ich ułożenia, po ich wcześniejszym zagruntowaniu. Kiedy mamy suche tynki ( płyty gipsowo-kartonowe), zanim zaczniemy kłaść tapety na ścianę, należy odczekać, aż wyschnie masa szpachlowa wypełniająca spoiny, następnie przeszlifować łączenie i zagruntować całą ścianę.
Gdy mamy mieszkanie do remontu i chcemy położyć tapety na stare podłoże, warto wiedzieć, co zrobić przed tapetowaniem. Jeżeli stara ściana pyli, kruszy się albo ma dużą chłonność – trzeba nanieść grunt poprawiający parametry, które są zbyt słabe; gdy jest nierówna – najpierw nanosi się grunt, a potem jako podkład przykleja tapetę izolacyjną. Jeśli tynk odspaja się od muru, trzeba go skuć, wyrównać podłoże zaprawą wyrównującą albo szpachlową, zagruntować. Rysy na tynku przed położeniem tapety na ścianę powinno się wypełnić, na przykład elastyczną zaprawą, na większe pęknięcia należy nakleić taśmę wzmacniającą i zagruntować całą ścianę.
Zobacz także: Ściany w salonie. 12 pomysłów na modną dekorację ściany w salonie >>
Jak obliczyć potrzebną ilość tapety na ścianę?
- Zmierz obwód tapetowanego pomieszczenia, czyli łączną długość wszystkich ścian. W pomieszczeniu o długości 4 m i szerokości 3,5 m wynosi ona 15 m (2 x 4 m + 2 x 3,5 m).
- Otrzymany wynik podziel przez szerokość rolki (standardowo jest to 0,53 m). Otrzymasz liczbę potrzebnych arkuszy tapety; w naszym przykładzie – 28,3 (15 m : 0,53 m).
- Otrzymaną liczbę zaokrąglij w górę do pełnej jedności i pomnóż przez wysokość wnętrza powiększoną co najmniej o 6 cm (dla tapet z wzorem wymagającym dopasowywania zapas jest większy – zazwyczaj producent podaje, ile centymetrów na rolce trzeba doliczyć, aby równo dopasować wzór na ścianie). Przyjmując, że nasz pokój ma 3 m wysokości, łączna długość potrzebnej tapety wynosi 88,74 m (29 x 3,06 m).
- Wynik ten podziel przez długość tapety w jednej rolce (zwykle 10 m), czyli 88,74 : 10 = 8,874. Otrzymana liczba po zaokrągleniu do pełnej jedności w górę (tutaj do 9) wskazuje liczbę potrzebnych rolek tapety.
- Dla zwiększenia bezpieczeństwa obliczeń od uzyskanej powierzchni całkowitej ścian nie należy odliczać powierzchni drzwi i okien. Wielu producentów i sprzedawców tapet ma na swoich stronach internetowych kalkulator zapotrzebowania, który pomoże nam obliczyć potrzebną ilość tapety.
Zobacz także: Ściany w zaskakującym wykończeniu >>
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach