Tak zmieniło się Pole Mokotowskie w Warszawie. Staw zamiast betonowej niecki i nowa zieleń
Zakończyła się modernizacja warszawskiego Pola Mokotowskiego. Projekt przebudowy parku wykonała pracownia WXCA. Pole Mokotowskie po metamorfozie prezentuje się świetnie!
Ponad 70-hektarowe Pole Mokotowskie to jeden największych parków w Warszawie. Projekt warszawskiej pracowni WXCA zakładał wyeksponowanie stref przyrody, wprowadzenie formy krajobrazu biocenotycznego, wspieranie bioróżnorodności, a także stworzenie nowoczesnego miejsca służącego rekreacji.
Pole Mokotowskie - metamorfoza: naturalizacja stawów
Jedną z głównych zmian była naturalizacja stawów. Zamiast 16 tys. mkw. betonu znajduje się tam teraz nowy układ wodny - ekosystem tworzą teraz główny zbiornik wodny, kanały i „archiwum wodne” przy Bibliotece Narodowej, a także ogrody deszczowe, niecki infiltracyjne i łąki podmokłe. Główny staw, żelbetowy zbiornik z lat 70. XX wieku został rozebrany. Nowy zmienił w całoroczny akwen. Oczyszczanie wody oparte na mediach filtracyjnych z kruszyw oraz roślin, będzie odbywało się mechanicznie, chemicznie i biologicznie - pozwoli to na zachowanie stabilnego ekosystemu. Woda w stawie jest w ciągłym zamkniętym obiegu. Oznacza to, że raz napełniony zbiornik jest uzupełniany jedynie w wyniku strat na skutek parowania.
Pole Mokotowskie - metamorfoza: zamgławiacze, siedziska i oczka wodne dla psów
Spektakularną zmianę przeszedł teren wokół fontanny - ułożono tam ozdobne płyty z labradorytu. W południowej części fontanny powstała nowa niecka z zamgławiaczami i siedziska. W ochockiej i śródmiejskiej części parku zbudowane zostały dwa oczka wodne dla czworonogów, a na polanach ustawiono hotele dla owadów. Usunięty ze stawów i pokruszony beton został użyty m.in. do uformowania wałów wygłuszających park od strony ul. Wawelskiej. Powstałe w ten sposób górki obsiano trawą.
Zobacz także: Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej. Projekt WXCA>>
Pole Mokotowskie - metamorfoza: więcej zieleni
W parku pojawiło się więcej zieleni. Posadzono m.in. lipy srebrzyste i szerokolistne, topole szare, jarzęby pospolite i klony jawor. Przybyło kilkanaście tysięcy roślin: krzewów, bylin, pnączy i roślin cebulowych. Wysiano łąki kwietne i założono trawniki. Nową zieleń można podziwiać m.in. w ogrodach biocenotycznym i sensorycznym. Pierwszy znajduje się w centralnej części parku, na zrekultywowanym terenie po dawnej bazie MPO. Uformowane tam górki i niecki pełnią funkcję ogrodów deszczowych, powstał też drewniany podest meandrujący wśród zieleni i altany. Ogród sensoryczny z djembasem, tipi, kamieniami wspinaczkowymi i betonowymi leżakami utworzono przy placu zabaw przy ul. Leszowej.
Pole Mokotowskie - metamorfoza: rekreacja
W odnowionym parku główny deptak stał się promenadą spacerową z siedziskami i ozdobną zielenią. Nowym elementem jest Aleja Okrężna okalająca park i łącząca wszystkie jego aktywności i atrakcje. W śródmiejskiej części powstała strefa z przeszkodami do ewolucji dla rolkarzy. Pojawiła się też nowa siłownia plenerowa, stojaki na rowery, chwiejna równoważnia. Są też naturalne elementy do rekreacji, np. pniaki do wspinaczki. Z budżetu obywatelskiego utworzono nową ścieżkę dla biegaczy, zimą służącą biegom narciarskim. Jej trasa biegnie od restauracji Jeff’s do zbiornika wodnego. Przy samej restauracji powstał nowy plac z zadaszeniem. W wielu miejscach asfaltową nawierzchnię zastąpiono ułożoną z kostki klinkierowej i szczotkowanego betonu. W parku pojawiły się nowe latarnie i kosze na śmieci. Postawiono dwie toalety automatyczne.
Stworzyliśmy przyjazne miejsca do wypoczynku, dbając o tamtejszą przyrodę i zbiorniki wodne. Cieszę się, że ten teren położony w samym sercu stolicy będzie jeszcze lepiej służył kolejnym pokoleniom warszawianek i warszawiaków
Pole Mokotowskie - metamorfoza: plany
Projekt Pola Mokotowskiego zakłada integrację parku z sąsiedztwem. Park ma zostać rozszerzony na tereny Skry, stadionu Syrenka, Biblioteki Narodowej oraz terenów i budynków akademickich przy ul. Batorego. Zaplanowano również pawilon wodny przy głównym stawie, którego szklany dach-kielich będzie zbierał wodę deszczową. Projekt przewiduje także odbudowę domków fińskich w ich tradycyjnej technologii oraz zaadaptowanie na funkcje kulturalne.
Skomentuj:
Tak zmieniło się Pole Mokotowskie w Warszawie. Staw zamiast betonowej niecki i nowa zieleń