Tak zmieni się dziedziniec przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Pawilon i sadzawka zamiast parkingu
W piątek ogłoszono wyniki dwuetapowego konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania dziedzińca przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Zwyciężyła praca Aleksander Wadas Studio.
"Dziedziniec od strony ulicy Św. Marcin to miejsce, które wpisuje Zamek w przestrzeń miasta. Chcąc wykorzystać jego ogromny potencjał, stoimy przed kompleksową zmianą. Plac, wykorzystywany obecnie jako parking, planujemy przekształcić w zielony dziedziniec, miejsce spotkań i inspiracji oraz element realnej rewitalizacji śródmieścia Poznania. Poza funkcją codziennego odpoczynku będziemy tu realizować nasz program edukacyjny i animacyjny oraz niewielkie wydarzenia muzyczne i teatralne. Mamy nadzieję, że wspólny dziedziniec stanie się ważnym dla poznaniaków miejscem na mapie miasta" - pisali organizatorzy konkursu Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
W pierwszym etapie wzięło udział 40 zespołów projektowych z całej Polski. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 8 zespołów. Ostatecznie, jury pod przewodnictwem mgr. inż. arch. Piotrka Koska, nagrodziła pierwszym miejscem pracę Aleksander Wadas Studio.
Na dziedzińcu CK Zamek powstanie pawilon z częścią gastronomiczną i zapleczem socjalnym oraz płytkie lustro wody w centralnej częci placu. Latem będzie to idealne miejsce do ochłody, zimą miejsce to może być wykorzystywane jako lodowisko.
Masywny dach pawilonu nawiązuje do architektury Zamku a domknięty plac pomiędzy Zamkiem i pawilonem, podzielono czytelnie na strefy wypoczynku i reprezentacyjną. Projekt daje dużo możliwości aranżacji przestrzeni placu
Jurorzy docenili także świadome podejście architektów do zrównoważonego projektowania. W nowym projekcie zostaną wykorzystane stare płyty, a szara woda betonowa będzie zagospodarowywana. Na dziedzińcu pojawią się również oryginalne meble miejskie - stałe z betonu i mobilne z aluminium. Zostaną one ustawione tak, by tworzyły przyjemne enklawy. Na placu pojawi się również sporo zieleni.
II miejsce zdobyła Aneta Faner, a trzecia nagroda trafiła do pracowni Palmett. Wyróżnienia otrzymali DA Dziuba Architekci oraz MPP.
Wszystkie nagrodzone prace można oglądać w Holu Wielkim w CK Zamek od 14 października do 9 listopada 2019 r.
- Więcej o:
Halę Arena w Poznaniu czeka przebudowa. Projekt przygotowali CDF Architekci
Termomodernizacja Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Wełną mineralną w modernizm
Pokazano koncepcje przebudowy Rynku Jeżyckiego w Poznaniu. "Kolejne betony" - piszą internauci
Nowe meble miejskie dla mieszkańców Poznania. Sukces kolejnej edycji międzynarodowych warsztatów projektowych Mood for Wood
Tak będzie wyglądać nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Zaprojektują ją architekci z WXCA
Kino Muza w Poznaniu ponownie otwarte. Po remoncie kino z 1908 roku wygląda świetnie
Mapa "Z bliska / Z daleka” 2019 - alternatywny przewodnik po Poznaniu
Dom Pomocy Społecznej w Poznaniu od Archimedia. Będzie nowoczesny i funkcjonalny