Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG

WG

Duńska pracownia BIG we współpracy z Vikár és Lukács Építés Stúdió, Museum Studio i TYPSA, zaprojektowała nowe Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Trzy przenikające się bryły zdają się "wyrastać" z leśnej ścieżki.

Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie
Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie
Wiz. mat. BIG

Debreczyn to drugie co do wielkości miasto na Węgrzech, znajdujące się w północno-wschodniej części kraju. Około 10 minut od centrum miasta znajduje się Wielki Las (Nagyerdo) - rozległy, przepięknie ukształtowany teren, z pierwszym na Węgrzech rezerwatem przyrody i znanym kompleksem kąpieliskowym Aquaticum. To właśnie w Wielkim Lesie, na terenie dawnego stadionu sportowego ma powstać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej. Muzeum ma zająć powierzchnię 23 tys. metrów kwadratowych. Będzie publiczną i naukową placówką, która oprócz przestrzeni wystawienniczej będzie miała potężne zaplecze edukacyjne i liczne udogodnienia dla zwiedzających.

Konkurs na projekt architektoniczny wygrała słynna duńska pracownia BIG (Bjarke Ingels Group) we współpracy z Vikár és Lukács Építés Stúdió, Museum Studio i TYPSA. Architektom zależało na maksymalnym "wtopieniu" bryły w krajobraz. Zdecydowali się na bryłę, składającą się z trzech przenikających się form, które zdają się "wyrastać" z leśnej ścieżki.

"Ten obiekt to skrzyżowanie ścieżek i linii. Wstążki krajobrazu nachodzą na siebie tworząc szereg nisz i siedlisk, hal i galerii, mieszając i jednocześnie spajając części wewnętrzne z otoczeniem" - powiedział założyciel BIG Bjarke Ingels.

 

Budynek powstanie w technologii drewna klejonego. Fasada pokryta zostanie opalanym drewnem. Liczne przeszklenia mają "wpuszczać" las do wnętrza Muzeum. Sercem ma być centralny hol recepcyjny, który będzie kierował do pięciu stałych galerii i szóstej, przeznaczonej na wystawy czasowe. Na piętrach znajdą się: restauracja i biblioteka, a niżej część edukacyjna, strefa zabaw i laboratoria.

Architekci chcą aby obiekt był niemal samowystarczalny energetycznie. Będą tu m.in. pętle geotermalne, panele fotowoltaiczne i zielone dachy. Nowy budynek zastąpi dotychczasową siedzibę muzeum w Budapeszcie.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG