Tak będzie wyglądać Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku [WYNIKI KONKURSU]
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Wygrała praca zespołów z Łodzi. Muzeum powstanie w ciągu 5 lat.
Konkurs na koncepcję Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku był dwuetapowy. Do I etapu dopuszczono pięć opracowań studialnych. W dniach 26–27 października br. odbył się II etap konkursu. W trakcie wielogodzinnych obrad sędziowie wyłonili trzy najlepsze prace konkursowe oraz przyznali dwa wyróżnienia. Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. arch. Lucyny Nyki pierwszą nagrodę przyznał zespołowej pracy architektów z Łodzi: MURO Architekci, pracowni architektonicznej Krystyna Lachman-Pabich Architekci i pracowni architektonicznej "Projektownia”.
Chociaż teren Pola Bitwy na Westerplatte uległ nieodwracalnym przeobrażeniom w trakcie i po drugiej wojnie światowej, to należy otoczyć szczególną opieką to, co autentyczne, prawdziwe i namacalne. Projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku to niejako wyzwanie teraźniejszości, ale przede wszystkim szacunek do przeszłości
Muzeum Westerplatte i Wojny 1939: pawilon wystawienniczy
Na Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 przeznaczono ok. 26 hektarów. W skład Muzeum wejdzie nowy pawilon wystawienniczy, a także kilka zrekonstruowanych obiektów, istniejących w 1939 roku: budynku zawiadowcy stacji oraz pięciu magazynów. Pawilon wystawowy znajdzie się pod ziemią, na głębokości ok. sześciu metrów, na placu przed napisem „Nigdy więcej wojny” i podnóżem kopca, na którym stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża. Wejścia do obiektu ma mieć formę szczeliny, która jest być symbolem zagłębienia się w przeszłość.
Przestrzeń użytkowa Muzeum wyniesie 7,5 tys., w tym 3 tys. m kw. zajmie wystawa stała. Będzie ona narracją o kampanii wrześniowej 1939 roku, a także zaprezentuje sylwetki ponad 200 polskich żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej broniących się przed atakiem wojsk niemieckich.
Muzeum Westerplatte i Wojny 1939: rekonstrukcje
Inwestycja obejmie również remont niektórych obiektów. Wyeksponowane zostaną istniejące stare koszary, kasyno podoficerskie, magazyn benzyny oraz fragment czerwonego muru. Remontu i rewaloryzacji doczekają się nowe koszary, wartownia nr 3, placówka Fort, falochron oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża. Są też obiekty, które będą musiały ulec rozbiórce, aby nie zatracać właściwego zapisu historii.
Muzeum Westerplatte i Wojny 1939: budynek obsługi ruchu turystycznego
Pierwszy jednak powstanie jednak budynek obsługi ruchu turystycznego. Stanie on przed Polem Bitwy. 31 października 2023 roku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podpisało umowę na jego realizację. Generalnym Wykonawcą jest firma Budimex SA. Budynek będzie miał trzy kondygnacje o łącznej powierzchni użytkowej 1858,1 m.kw. Na parterze znajdą się kasy biletowe, sklep z pamiątkami oraz przestrzeń wystawiennicza. Na wyższych kondygnacjach będą m.in. sale edukacyjne, restauracja oraz przestrzeń biurowa. Na ostatniej kondygnacji zaprojektowano dwa tarasy widokowe. Przed budynkiem powstanie parking z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych oraz autokarów. Obiekt ma być gotowy już za 14 miesięcy.
Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołało w grudniu 2015 roku. W kwietniu 2017 roku stało się filią Muzeum II Wojny Światowej.
- Więcej o:
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Te surowce są krytyczne dla transformacji energetycznej. Raport pokazuje ich obecną dostępność i prognozy dotyczące wydobycia
Nowa siedziba Moët Hennessy Polska w warszawskim budynku Metropolitan. Paryski szyk
"Las - Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni" – wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowana przez Biuro Kreacja
Instalacja stworzona z rdzy w ascetycznych wnętrzach Filharmonii Szczecińskiej
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?
Jak wybrać pokrycie dachowe, które będzie trwałe i wytrzymałe? Na co zwrócić uwagę, aby dach był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny na długie lata?
Nie tylko Racibórz. Zbiorniki retencyjne powinny znaleźć się w planie każdej inwestycji