Tak będą wyglądać Rynek Główny, Nowy Rynek i ulica Kanonicka w Kaliszu [WYNIKI KONKURSU]
Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno–urbanistycznej zagospodarowania Głównego Rynku oraz Nowego Rynku wraz z łączącą je ulicą Kanonicką w Kaliszu. Zwyciężyła praca zespołu z pracowni Roman Rutkowski Architekci.
Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno–urbanistycznej Głównego Rynku, Nowego Rynku wraz z łączącą je ulicą Kanonicką w Kaliszu, ogłoszono w lipcu 2019 roku. W imieniu Miasta Kalisza zorganizował oraz przeprowadził go poznański oddział SARP. Zgłoszonych było ponad 80 koncepcji, zwycięzca wybrany został spośród 16 prac.
Najlepszą pracę przygotował zespół z pracowni Roman Rutkowski Architekci - Roman Rutkowski, Łukasz Modrzejewski i Konrad Zaborski. Jury, pod przewodnictwem dr arch. Maciej Hawrylak nagrodziło projekt za czytelną, spójną bardzo oszczędną w środkach wyrazu, a jednocześnie niezwykle elegancką i kompleksową ideę odpowiadającą na potrzeby miasta i jego mieszkańców.
W uzasadnieniu jury czytamy:
Trafność decyzji przestrzennych idzie w parze z odpowiednim doborem zaproponowanych rozwiązań materiałowych (np. powierzchnia asfaltowa na Nowym Rynku) nie epatując nadmiernie rozbudowanym detalem nawierzchni, czy mebli miejskich co pozwala zachować właściwą równowagę między podłogą, a ścianami urbanistycznymi kształtującymi historyczne miasto.
Każda z zaprojektowanych przestrzeni: Główny Rynek, ulica Kanonicka oraz Nowy Rynek posiada własny unikalny charakter podkreślony bardzo oszczędną kompozycją zieleni wysokiej, która jednocześnie stanowi pełnoprawny element kompozycji w układzie miasta. Właściwie użyta zieleń jest wzmocnieniem i podkreśleniem unikatowego charakteru Rynku, a w rejonie Nowego Rynku stanowi ramy nowego placu jednocześnie nie dopuszczając do ingerencji wizualnej nie zawsze interesujących pierzei obu istniejącej zabudowy. Zastosowanie zbliżonych formalnie elementów na obu Rynkach opartych na bazie koła wiąże obie przestrzenie zachowując konieczną odrębność, a pokazanie różnicy poziomów terenu wokół rząpi na Głównym Rynku jest sugestią zmian poziomów placu jaki miał miejsce przez wieki.
W opracowaniu podkreślone zostały rozmaite walory przestrzeni publicznej, m.in. edukacyjne, ekologiczne, ekonomiczne, estetyczne, kulturowe, rekreacyjne, społeczne. Myślenie strategiczne, tak bardzo istotne w opracowaniu, odnosi się nie tylko do zadanych fragmentów miasta, ale dotyczy także Starówki miasta Kalisza i wyznacza nowe standardy dla całej przestrzeni publicznej.
Praca jest głęboko przemyślana w sensie idei, ale także zawiera wszystkie niezbędne elementy wyposażenia i infrastruktury obu rynków - placów pozwalające na różnorodne użytkowanie i dostosowanie tych przestrzeni do różnorodnych potrzeb i wymagań je miasta, tak kameralnych jak i masowych. Na podkreślenie zasługuje wielofunkcyjność Nowego Rynku i zaproponowane możliwości jego wykorzystania, z jednoczesnym zachowaniem w części jego dotychczasowej funkcji - targowiska handlowego.
Każda z zaproponowanych przestrzeni jest wsparta precyzyjnymi strategicznymi studiami wraz z sugestią, iż ostateczny kształt powinien być wydyskutowany z mieszkańcami w drodze konsultacji.
Prostota użytych środków jest nie tylko szansą na elastyczne użytkowanie przestrzeni, ale także gwarancją wykonalności oryginalnej idei przy utrzymaniu w ryzach budżetu inwestycji.
Drugą nagrodę zdobyła praca Inicjatywy Projektowej z Warszawy. Trzecie najlepszy projekt przygotowała Macków Pracownia Projektowa. Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia. Zdobyły je: pracownia Wiekiera Architekci z oraz zespół w składzie: Sylwia Sobkowiak Kania, Jarosław Kania i Kaarim Biiz.
Gratulujemy wszystkim laureatom! Nagrodzone i wyróżnione projekty można oglądać budynku Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30) do 31 stycznia 2020 r.
Skomentuj:
Tak będą wyglądać Rynek Główny, Nowy Rynek i ulica Kanonicka w Kaliszu [WYNIKI KONKURSU]