Tak będą wyglądać kamienice TBS w Katowicach przy ul. Mariackiej. Zwycięska koncepcja OVO Grąbczewscy Architekci
W trzech wyremontowanych kamienicach przy ul. Mariackiej w Katowicach, powstaną mieszkania dla seniorów, młodych oraz osób opuszczających dom dziecka. Do dyspozycji mieszkańców będzie duże, zielone podwórko oraz niecodzienna przestrzeń integracyjna w dawnych oficynach.
Niedawno poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego, na opracowanie koncepcji urbanistyczno‑architektonicznej przebudowy na cele mieszkalne trzech kamienic w ścisłym centrum Katowic - budynków przy ul. Mariackiej 30, 32 i 34. Konkurs, w którym wzięło udział 15 zespołów, zorganizowany został przez Katowickie TBS Sp. z o.o oraz Katowicki SARP. Zwyciężyła praca OVO Grąbczewscy Architekci.
Zaniedbane kamienice przy ul. Mariackiej 30,32 i 34 w Katowicach są w bardzo złym stanie technicznym. Jednocześnie, ten zachowany fragment XIX wiecznej zabudowy kwartałowej sąsiadującej z najpopularniejszą na Śląsku śródmiejską strefą pieszą, a także z jednym z najstarszych kościołów w mieście jest wartością samą w sobie.
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego miało jasne oczekiwania, co do zwycięskiego projektu. Z trzech kamienic miały pozostać tylko ściany frontowe. Miałoby tu powstać ok 40 mieszkań. W głębi architekci mieli stworzyć przestronne podwórko. Tymczasem projektanci z OVP Grąbczewscy Architekci, autorzy zwycięskiej koncepcji, postanowili zachować istniejące kamienice. Jak podkreślają, to rozwiązanie jest najkorzystniejsze pod każdym względem - m.in. ekonomicznym, ekologicznym, społeczny czy symbolicznym.
Był to strzał w dziesiątkę. Jurorzy, postanowili przyznać pierwszą nagrodę właśnie za "zachowanie kulturowej, historycznej i architektonicznej tożsamości poddanego renowacji fragmentu ul. Mariackiej w Katowicach" i "propozycję modernizacji w pełni spełniającą wymogi zadanego programu funkcjonalnego bez naruszania istniejącej zasadniczej struktury przestrzennej i konstrukcyjnej budynków".
Przeanalizowaliśmy szczegółowo warunki konkursu i doszliśmy do wniosku,że wymagany przez Zamawiającego program funkcjonalny będziemy w stanie w całości zmieścić w trzech istniejących kamienicach, natomiast program uzupełniający w formie przestrzeni integracyjnej, zewnętrznych zadaszonych przestrzeni zielonych, a także miejsca zabaw dla dzieci pod nadzorem rodziców ulokujemy w przebudowanych oficynach
Forma i kompozycja budynków głównych pozostanie w praktycznie niezmienionym kształcie. Kamienice zostaną wyremontowane i przebudowana tak, aby dostosować je do współczesnych przepisów i potrzeb osób niepełnosprawnych. W przyziemiu kamienicy nr. 34 powstanie lokal usługowo-handlowy pod wynajem (podobny istnieje pod numerem 36). Podwórka wszystkich kamienic zostaną połączone w jedną całość, dzięki czemu powstanie atrakcyjny ogród.
Ciekawie prezentować się będą oficyny , które mają być zaadaptowane na funkcje przestrzeni integracyjnych dla dzieci i dorosłych. Architekci zaplanowali rozbiórkę górnych kondygnacji. Częściowo zadaszone, częściowo zadaszone struktury stworzą intrygujący ceglany "szkielet". Co ważne przy wykonywaniu nowych fasad oraz wystroju wnętrz wykorzystana zostanie cegła z rozbiórki, natomiast rozebrane drewniane belki stropowe posłużą do konstrukcji dachów, trapów, kładek oraz wież będących częścią placu zabaw. Dawne oficyny będą porośnięte zielenią. Zielone mają być także dachy kamienic.
W zmodernizowanych kamienicach mieszkania mają mieć od 35 do 50 m kw. Lokale dla osób 65+ mają stanowić około 50% wszystkich mieszkań. Drugą połowę zamieszkają osoby młode. Chociaż całość budynków dostosowana jest do potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych, architekci zaplanowali, aby mieszkania na wysokim parterze dedykowane były osobom starszym, a lokale na poddaszu młodszym. Mieszkania na kondygnacjach od 2 do 4 – zamieszkane byłyby przez osoby starsze i młodsze tworzące integrującą się społeczność sąsiedzką.
W wyodrębnionej historycznie dobudowie do kamienicy nr 30 powstanie wielopoziomowy cohousing czyli mieszkanie dla osób, które opuszczają dom dziecka, z wygodnymi sypialniami, przestrzenią wspólną i tarasem na dachu
Pracownia OVO Grąbczewski Architekci otrzyma teraz zamówienie na przygotowanie projektu przebudowy. Gdy będzie on gotowy KTBS ogłosi przetarg na wykonawstwo. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane rozpoczną się w drugim kwartale 2021 roku i zakończą w 2023 roku.
----
Inwestor: TBS Katowice
Autorzy: OVO Grąbczewscy Architekci
Zespół projektowy: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marek Grąbczewski, Martyna Kramarz, Aleksandra Machura, Natalia Malorny, Aleksandra Siwoń, Bartosz Słomka.
Skomentuj:
Tak będą wyglądać kamienice TBS w Katowicach przy ul. Mariackiej. Zwycięska koncepcja OVO Grąbczewscy Architekci