Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta

Mat. prasowe
Szopka krakowska w lobby hotelu Mercure Kraków Stare Miasto - Fot. mat. prasowe

Już 5 grudnia Rynek Główny w Krakowie po raz kolejny zapełni się bajecznie kolorowymi szopkami krakowskimi. Prezentowane będą one przy pomniku Adama Mickiewicza, kontynuując wieloletnią lokalną tradycję.

Szopki krakowskie: historia

Nie byłoby Świąt, bez tradycji szopki krakowskiej. Pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską został zorganizowany 21 grudnia 1937 roku z inicjatywy dr Jerzego Dobrzyckiego. Wybuch II wojny światowej przerwał organizację konkursów na 6 lat. Wznowiono je w 1945 roku, a od 1946 tradycję kontynuuje Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji miasta, które stały się światowym fenomenem o międzynarodowej renomie i popularności. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich materiałów, która charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla fakt wpisania go w 2014 roku na listę krajowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz w roku 2018 – jako pierwsze zjawisko z Polski – na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Szopka krakowska w lobby hotelu Mercure Kraków Stare Miasto - Fot. mat. prasowe

82. Konkurs i Wystawa Szopek Krakowskich

W tym roku, 5 grudnia szopkarze przyniosą swoje prace na Rynek Główny i ustawią je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je będzie podziwiać od godziny 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim korowód szopek wyruszy wokół Rynku i prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, dojdzie do sceny, na której szopki zostaną uroczyście zaprezentowane.

Następnie twórcy przyniosą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie oceni je jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków. Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 8 grudnia o godzinie 14.00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory.

Jak każe tradycja, szopki będą pokazywane publiczności od 9 grudnia 2024 r. do 2 marca 2025 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym, zlokalizowanym 8 minut spacerem od Mercure Kraków Stare Miasto.

Szopka krakowska w lobby hotelu Mercure Kraków Stare Miasto - Fot. mat. prasowe

Szopka krakowska, jako poemat koloru i światła, jest zjawiskiem wyjątkowym. Bajkowe połączenie architektonicznych detali, których pierwowzorem są krakowskie zabytki, budzi powszechny podziw i zachwyt. Konkurs na najpiękniejszą szopkę sprawił, że budowla ta jest coraz bogatsza, bardziej wysmakowana, precyzyjna, zaś niezmiennie – piękna. Kim są twórcy tych dzieł? Wykształconymi profesjonalistami? Nie. Są amatorami. Szopki budują, by wyrazić swój zachwyt nad zabytkami Krakowa i swoją miłość do tego miasta. Jestem ogromnie szczęśliwy, że tak piękna i ikoniczna tradycja naszego miasta jest już od kilku lat kultywowana i pielęgnowana przez naszego partnera – Hotel Mercure Kraków Stare Miasto, który w tym roku otrzymał tytuł Partnera Głównego wydarzenia.

Dr Michał Niezabitowski, Dyrektor Muzeum Krakowa
Szopka krakowska w lobby hotelu Mercure Kraków Stare Miasto - Fot. mat. prasowe

Co roku w sezonie zimowym goście hotelu Mercure Kraków Stare Miasto mogą podziwiać pieczołowicie wykonaną szopkę w lobby hotelu, która zaprasza każdego do poczucia świątecznego, krakowskiego klimatu. Nie inaczej i w tym roku – oryginalna szopka, autorstwa Zbigniewa Zymana będzie witać gości już od 29 listopada.
 

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Kraków: Stradom House zdobywa kolejne nagrody w międzynarodowych konkursach
Kraków: MONUMENT - nowoczesny 11-piętrowy apartamentowiec w miejscu domu handlowego Gigant
Wystawa „Socmodernizm. Architektura Europy Środkowej czasu zimnej wojny” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

Skomentuj:

Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej