Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szkieletor Kraków: historia, wysokość, memy

Red./C

Kraków jest stolicą województwa małopolskiego. To położone nad Wisłą miasto w przeszłości było siedzibą królów i pełniło rolę stolicy. O dawnej świetności Krakowa świadczą liczne zabytki. Nic więc dziwnego, że miasto jest bardzo licznie odwiedzane przez turystów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wielu turystów, którzy przynajmniej raz byli w królewskim mieście, z pewnością widziała wieżowiec, który góruje nad rondem Mogilskim. Budynek ten świetnie znają też stali mieszkańcy stolicy Małopolski. To im zresztą ta niedokończona budowla zawdzięcza swoją nazwę. Mieszkańcy grodu Kraka nadali mu nazwę Szkieletor.

szkieletor kraków
Szkieletor Kraków
Longfin Media/Shutterstock

Szkieletor, NOT, Unity Tower: wszystkie oblicza krakowskiego wieżowca

Znany wszystkim mieszkańcom Krakowa niedokończony wieżowiec znajduje się przy ulicy Lubomirskiego 2, w sąsiedztwie Ronda Mogilskiego. Przez czterdzieści pięć lat (budowę wieżowca rozpoczęto w 1975 roku) niedokończony budynek straszył nie tylko mieszkańców Krakowa, ale także odwiedzających miasto turystów. Na szczęście jest to już przeszłość. Krakowianie byli niezwykle zaskoczeni, gdy pewnego dnia zobaczyli, że w wieżowcu pojawili się robotnicy, którzy rozpoczęli wykonywanie prac remontowych. Rozpoczęta w 1975 roku budowa została wreszcie w 2020 roku ukończona. Szkieletor już nie straszy.

Szkieletor Kraków
Szkieletor Kraków
Longfin Media/Shutterstock

Historia Szkieletora, czyli jak niedokończony wieżowiec stał się ważnym punktem miasta 

Historia Szkieletora jest naprawdę długa, gdyż pierwszy pomysł, aby zbudować w Krakowie wysoki na dziewięćdziesiąt metrów budynek zrodził się już w latach sześćdziesiątych. Budynek ten miał być częścią kompleksu składającego się z kilkunastu wieżowców zbudowanych między ulicą Rakowiecką a Beliny-Prażmowskiego. Jak na owe czasy była to naprawdę bardzo imponująca inwestycja. Powierzchnia wieżowca nazwanego później Szkieletorem miała wynosić aż dwadzieścia metrów kwadratowych. W budynku miały mieścić się między innymi sale wystawowe,  sala kongresowa i obiekty gastronomiczne. Właściciele wieżowca miał być NOT – Naczelna Organizacja Techniczna. Konkurs na projekt wieżowca wygrał zespół projektowy kierowany przez Zdzisława Arcta.

Do budowy wieżowca przystąpiono, jak już wspominaliśmy, w 1975 roku. Na generalnego wykonawcę inwestycji została wybrana firma Mostostal. W ciągu czterech lat udało jej się postawić dwadzieścia cztery piętra. Z powodów ekonomicznych budowa została jednak wstrzymana. Powodem były zbyt wysokie koszty. W latach osiemdziesiątych pojawiły się szanse na dokończenie inwestycji. Budynkiem zainteresowała się bowiem Polska Akademia Nauk, która wspólnie z NOT-em chciała ukończyć budynek i przeznaczyć go na Centrum Konferencyjne Nauki i Techniki. Po raz kolejny jednak okazało się, że koszty inwestycji są zbyt wysokie. Pod koniec lat osiemdziesiątych szukano zagranicznych inwestorów, którzy byliby w stanie dokończyć inwestycję. Takiego inwestora nie udało się jednak znaleźć.

Szkieletor Kraków
Szkieletor Kraków
Longfin Media/Shutterstock

Krakowski Szkieletor w popkulturze: MEMY

Nieukończony wieżowiec nie tylko straszył mieszkańców Krakowa, ale stał się także obiektem wielu żartów i memów. Miejsce to bardzo chętnie wykorzystywali także krakowscy graficiarze. Przez bardzo wiele lat Szkieletor był też jednym z ulubionych miejsc miłośników urbexu. Fani tego sposobu spędzania wolnego czasu zajmują się eksploracją opuszczonych i niedostępnych budynków. Dla większości z nich ambicją było dotarcie na najwyższe piętro krakowskiego wieżowca. Swego rodzaju hołd oddał mu także elektroniczny producent Daniel Drumza na płycie „Untold Stories”.

Szkieletor po remoncie

Szkieletor po remoncie Wiosną 2016 roku wreszcie ruszyły prace przy dokończeniu wieżowca. Generalnym wykonawcą została firma Strabag.  Unity Tower, bo tak teraz nazywa się słynny Szkieletor, w stosunku do pierwotnego został podwyższony o 10 metrów. Budynek ma więc 102 metry i jest najwyższą budowlą w Krakowie. Unity Tower ma dwadzieścia siedem naziemnych kondygnacji. Na dwóch ostatnich kondygnacjach znajduje się restauracja z tarasem widokowym. Z ostatniego piętra można podziwiać panoramę Krakowa z czterech stron. Z niższego piętra rozciągają się z kolei widoki tylko na tę część miasta, która znajduje się od strony ronda Mogilskiego. W budynku znajdują się dwadzieścia cztery szybkobieżne windy. Przewidziano także czterysta miejsc parkingowych oraz dwieście miejsc dla rowerów. Na najwyższą kondygnację można dostać się szybkobieżną windą w przeciągu zaledwie dwudziestu pięciu sekund.

Do górnych kondygnacji prowadzi osobne wejście, można na nie wjechać korzystając z osobnych wind. Wnętrze Unity Center przedstawia się naprawdę imponująco. Ogromne wrażenie robi już wysoki na trzynaście metrów hol wejściowy. Unity Tower jest obecnie częścią kompleksu Unity Centre, na który składają się dwa niższe biurowce, apartamentowiec oraz hotel. Elewacja Unity Tower posiada złote elementy wykończeniowe. Dzięki temu i licznym przeszkleniom najwyższy budynek w Krakowie prezentuje się imponująco. Efektownie wygląda także nocą, gdyż jest subtelnie podświetlony. Z pewnością ukończony Szkieletor ma szansę stać się jedną z największych atrakcji Krakowa.

Szkieletor Kraków
Szkieletor Kraków
Agnes Kantaruk/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Szkieletor Kraków: historia, wysokość, memy