Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

„Sweet 90” - w hołdzie dla Solpolu

mat. prasowe
„Sweet 90” - w hołdzie dla Solpolu - Autorzy projektu: Szymon Hanczar, Przemysław Słowik/Fot. budynku: Maciek Lulko

Lata 90. przyniosły w Polsce powiew wielkich zmian, nadziei, wolności i odreagowania siermiężnego PRL-u. Przemiany te objawiały się we wszystkich dziedzinach życia, ale najbardziej spektakularnie w sztuce, szczególnie w dziedzinie projektowej. Projektanci z hanczarstudio postanowili uczcić zdobycie przez krzesło Honza ich autorstwa tytułu must have 2022. Stworzyli specjalną wersji mebla, odwołującą się do estetyki tamtej dekady i jej słynnego reprezentanta - wrocławskiego Solpolu.

Seria siedzisk Honza marki Take Me HOME została wdrożona do produkcji w 2021 r. Jej charakterystycznymi walorami są mięsiste, drewniane wałki elementów konstrukcyjnych, zakończone wyobleniami oparcia czy półokręgiem siedziska. Króluje tu okrąg w różnych skalach. Pierwowzór mebli powstał w 2019 r., a prace wdrożeniowe trwały półtora roku.

W tegorocznej edycji plebiscytu must have Łódź Design Festiwal, krzesło z serii Honza zostało wyróżnione wraz z 75 innymi projektami czołowych polskich projektantów. Szymon Hanczar i Przemysław Słowik, autorzy serii Honza, postanowili z tej okazji stworzyć wyjątkową edycję krzeseł. Zainspirowani wielobarwnością i pastelową gamą barw, nawiązali do swoistego folkloru modowego, jaki pamiętamy z lat 90. Jednocześnie swoim konceptualnym działaniem oddali hołd jednemu z bardziej znanych, a jednocześnie kontrowersyjnych wrocławskich budynków, jakim był Solpol autorstwa Wojciecha Jarząbka, ojca wrocławskiego postmodernizmu.

Autorzy projektu: Szymon Hanczar, Przemysław Słowik - mat. prasowe

Rozstrzygnięcie konkursu zbiegło się w czasie z rozpoczęciem rozbiórki Solpolu. Zareagowaliśmy więc spontanicznie - przez ostatnich kilka lat to był gorący temat nie tylko we Wrocławiu. Sam obiekt miał równie wielu zagorzałych zwolenników, co zdecydowanych przeciwników. Ci pierwsi, w tym również my i niemal całe polskie środowisko projektowo-architektoniczne, wierzyli że do rozbiórki nie dojdzie. Kiedy jednak teren został ogrodzony, a prace rozbiórkowe rozpoczęte, było wiadomo, że to już historia. Wielka szkoda, że nie uznano go za architektoniczne ‘must have’.

mówi jeden z projektantów.

“Sweet 90” to konceptualne działanie ograniczające się póki co do wizualizacji, choć w planach jest powstanie kilku egzemplarzy tej specjalnej wersji Honzy. Autorzy z jednej strony chcieli uczcić wyróżnienie w konkursie, ale przede wszystkim uhonorować budynek, który wyjątkowo oddawał ducha lat 90., a niestety znika właśnie bezpowrotnie z mapy stolicy Dolnego Śląska.

                                                                   ***

hanczarstudio – multidyscyplinarne biuro projektowe z siedzibą we Wrocławiu, z powodzeniem eksplorujące różne obszary dziedzin projektowych, takich jak: architektura wnętrz, wystawiennictwo czy wzornictwo przemysłowe.

Autorzy projektu: Szymon Hanczar, Przemysław Słowik - mat. prasowe
Autorzy projektu: Szymon Hanczar, Przemysław Słowik - mat. prasowe
Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

Eastern Blocks II - kontynuacja fotograficznej podróży przez betonowe osiedla byłego bloku wschodniego [BRYŁA…
Krakowska Strefa Czystego Transportu została wyróżniona w globalnym raporcie. Co muszą wziąć pod uwagę miasta podczas…
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie

Skomentuj:

„Sweet 90” - w hołdzie dla Solpolu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej