Supersam w Warszawie - najnowocześniejszy pawilon handlowy [ZAPOMNIANE KLISZE]
Supersam był najnowocześniejszym pawilonem handlowym w Polsce. Oprócz sklepu samoobsługowego były tu m.in. palarnia kawy i ogromny bar samoobsługowy Frykas. Oryginalna bryła uznawana była za jedno z najwybitniejszych osiągnięć polskiego modernizmu. Dziś Supersam możemy oglądać już tylko na starych fotografiach.
Supersam - najnowocześniejszy samoobsługowy sklep spożywczy w Polsce
Supersam - nowoczesny pawilon handlowy przy ul. Puławskiej 2 w Warszawie, został wybudowany w latach 1960-62 wg. projektu Jerzego Hryniewieckiego, Macieja Krasińskiego i Ewy Krasińskiej. Autorem konstrukcji obiektu był Wacław Zalewski, Stanisław Kuś i Andrzej Żórawski. Dekorację malarską wykonali: Gabriel Rechowicz i Edward Krasiński.
Projekt oryginalnego budynku został wyłoniony w konkursie, zorganizowanym pod koniec lat 50. XX wieku przez Ministerstwo Handlu Wewnętrznego. Otwarty w 1962 roku Supersam był największym w Warszawie samoobsługowym sklepem spożywczym. Modernistyczny pawilon z antresolą miał ok. 6 tys. m2 powierzchni użytkowej. Sklep miał własną piekarnię, palarnie kawy, wytwórnię garmażeryjną i rozbieralnie mięsa. W części pawilonu znajdował się bar samoobsługowy "Frykas", w którym jednocześnie stołować mogło się 170 osób. Otwarto tu również bar kawowy. "Supersamami" zaczęto nazywać podobne placówki handlowe w całej Polsce.
Supersam - wybitne osiągnięcie modernizmu
Budynek Supersamu przez wielu uznawany był za jedno z największych osiągnięć polskiego modernizmu. Architekci stworzyli funkcjonalną, nowoczesną bryłę harmonijnie wpisującą się w otoczenie. Budynek nie zajmował całego placu - dookoła powstała publiczna przestrzeń, która stała się popularnym miejscem spotkań mieszkańców Warszawy.
Unikatowy, ogromny, ważący ok. 100 ton dach zaprojektowany został na zasadzie tensegrity. Był zawieszony i utrzymywany w miejscu za pomocą dźwigarów i grubych stalowych lin. Przy budowie Supersamu po raz pierwszy na szeroką skalę zastosowano aluminium. Wykonano z niego pokrycie dachowe i wiele elementów wnętrza.
Wyburzenie Supersamu
Supersam został zamknięty 9 kwietnia 2006 roku. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przeprowadził ekspertyzę z której wynikało, że konstrukcja dachu budynku jest skorodowana i zagraża bezpieczeństwu. Decyzja o rozebraniu budynku spotkała się z licznymi protestami. Ostatecznie w grudniu 2006 roku Supersam zniknął z powierzchni ziemi.
Dziś w tym miejscu stoi zespół biurowo-handlowy Plac Unii zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates. Bryła nawiązuje do projektowanej tu w 1938 roku siedziby Polskiego Radia.
Supersam możemy dziś oglądać tylko na starych fotografiach.
- Więcej o:
Drugie życie pawilonu Emilia. Oranżeria i przestrzeń wystawiennicza
Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich
Zapomniane klisze: Pawilon Chemii
Zapomniane klisze: Kino Skarpa w Warszawie
Zapomniane klisze: Dworzec Gdański
Warszawa - uchwała krajobrazowa unieważniona! Wojewoda mazowiecki zadecydował
Nowe Centrum Warszawy - przebudowa ulic, nowe place, przejścia dla pieszych i zieleń. Rafał Trzaskowski ogłosił plany dla miasta
Dworzec Centralny w Warszawie. Garść ciekawostek, które warto znać