Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl Hampton - lato w domu. Wnętrza w stylu Hampton

Redakcja

Styl Hampton wziął swoją nazwę od kurortów na Long Island - miasteczek Southampton i East Hampton, gdzie odpoczywają zamożni nowojorczycy. Tamtejsze domy na plaży to połączenie luksusu i wakacyjnej atmosfery. Styl Hampton to "weekendowa elegancja", czyli szyk z odrobiną luzu - tak najkrócej można określić wnętrza urządzone zgodnie z tym trendem, który zyskał popularność również w naszym kraju. Zebraliśmy inspirujące aranżacje, które pokazują, jak można zaaranżować dom i mieszkanie w stylu Hampton.

styl Hampton
Aranżacja sypialni w stylu Hampton
Shutterstock

Styl Hampton: pochodzenie

Nazwa tego trendu pochodzi od miejscowości Southampton i East Hampton na Long Island, w których zamożni nowojorczycy budują swoje letnie rezydencje. Styl Hampton to wnętrza bardzo eleganckie, ale zarazem bezpretensjonalne i przytulne. Taki efekt uzyskano dzięki połączeniu mebli o ponadczasowych formach i solidnych materiałów ze skromnymi dodatkami i wzorami o różnym rodowodzie. Być może nigdy byśmy się nie dowiedzieli, gdzie spędzają weekendy i wakacje mieszkańcy Manhattanu, gdyby nie komedia "Lepiej późno niż później", której bohaterka mieszkała w tak właśnie zaaranżowanym domu. Rozpowszechniany w wielu krajach film przy okazji spopularyzował styl Hampton. Styl Hampton był popularyzowany również za sprawą sukcesu serialu "Seks w wielkim mieście", w którym jeden z odcinków był poświęcony właśnie spędzaniu wolnego czasu w tej malowniczej okolicy.

Zobacz także: Wnętrze w stylu Hampton >>

Styl Hampton: od czego zacząć?

Czy da się odtworzyć klimat słonecznego amerykańskiego kurortu w pochmurnej Europie Środkowej? Jak najbardziej! Co więcej, wnętrze urządzone w stylu Hampton to najlepsze antidotum na zimową chandrę. Zaczynamy od kolorystyki. Musi być jasna, z przewagą bieli, by wprowadzać do pomieszczenia jak najwięcej światła. Jednak w odróżnieniu od stylu skandynawskiego, który też lubi biel, styl Hampton nie dąży do prostoty i minimalizmu. Chce luksusu, dobrych jakościowo materiałów, pięknych dywanów, blasku i błysku rodem z Manhattanu. Jest w tym podobny do stylu glamour. Pragnie jednak także kontaktu z naturą, bliskości plaży, szumu morza dosłownie od progu. Kocha muszle, piasek, piknikowe kosze i dodatki, które przypominają o beztroskich wakacjach. Wydawać by się mogło, że to sprzeczne pragnienia. A jednak z ich połączenia powstaje niesamowite, piękne wnętrze.

Styl Hampton – jak wprowadzić go do wnętrza małej sypialni? >>

Cechy typowe dla stylu Hampton

  • Mieszanka stylowa. Połączenie nowoczesnej klasyki z art déco i stylem rustykalnym, wzorowanym głównie na wnętrzach wiktoriańskich z dziewiętnastowiecznej angielskiej wsi. Konieczne są też elementy nawiązujące do wystroju domków plażowych.
  • Plażowa kolorystyka. Barwy zaczerpnięte z nadmorskich krajobrazów, a więc odcienie beżów, od piaskowych po wpadające w brąz, trochę szarości oraz biel i błękit. Połączenie tych ostatnich to w zasadzie wizytówka tego stylu. W grę wchodzą różne odcienie błękitu, a także szarości i beże, czyli kolorystyka prosto z plaży.
  • Marynistyczne i morskie ozdoby. Liny żeglarskie, kotwice, latarenki i wszystko to, co wyrzuca morze, a więc np. muszle i rozgwiazdy. Z wzorów - marynarskie pasy (biało-niebieskie), motyw koralowców, a także ornamenty geometryczne często inspirowane mozaikami marokańskimi.
  • Solidne materiały. Szlachetne gatunki drewna, lustra, szkło, dużo chromowanego metalu. Eleganckie tkaniny - aksamity, żakardy, nieraz jedwabie, a przy nich lniane i bawełniane płótna. Pojawiają się również plecionki z rattanu i wikliny.
  • Miękkie tapicerowane meble. Rozłożyste kanapy z mnóstwem pięknych poduszek, wygodne fotele, miękkie pufy i podnóżki, a do tego – efektowne dywany. Wygoda i przepych w jednym.
  • Błyszczące dodatki. Srebrne i szklane dekoracje mają dodawać pomieszczeniom blasku i elegancji.

Styl Hampton kocha...

• Plecionki, przedmioty z wikliny, rattanu, włókna palmowego, w naturalnym kolorze lub malowane np. na biało.
• Skrzynie i kufry, które nawiązują do morskich podróży.
• Rośliny, zarówno żywe, jak i w postaci dekoracyjnych wzorów (np. motyw trawy morskiej).

Wnętrze w stylu Hampton >>

Nadmorskie mieszkanie inspirowane stylem Hampton >>

Styl Hampton: willa na plaży >>

Styl Hampton. Projekt wnętrz i stylizacja: Agnieszka Pudlik/BBHome Design

Skomentuj:

Styl Hampton - lato w domu. Wnętrza w stylu Hampton