Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Statua Jedności w Indiach - największy pomnik na świecie. Przewyższa ponad dwukrotnie Statuę Wolności

WG
Statua Jedności w Indiach - Fot. Mahi.freefly /shutterstock

Monumentalna Statua Jedności w indyjskim stanie Gudžrat przedstawia Sardara Vallabhbhaia Patela, jednego z najważniejszych liderów walki o niepodległość Indii oraz architekta jednoczenia księstw w jeden naród. Ten największy na świecie pomnik, o wysokości 182 metrów, odsłonięto 31 października 2018 roku. Jego budowa kosztowała 422 miliony dolarów.

Decyzja o budowie Statui Jedności została podjęta w 2013 roku przez rząd stanowy Gudźarat. Celem projektu było uczczenie dziedzictwa Sardara Patela, pierwszego wicepremiera i pierwszego ministra spraw wewnętrznych Indii w latach 1947-1950. Nazywany "żelaznym człowiekiem Indii", odegrał kluczową rolę w jednoczeniu ponad 500 księstw na terenie kraju po uzyskaniu niepodległości w 1947 roku.

Statua Jedności - wymiary

Olbrzymia statua stanęła na wyspie Sadhu (w stanie Gudźarat) , przy brzegu rzeki Narmada, w pobliżu tamy Sardar Sarovar - jednej z największych zapór wodnych świata. Cały kompleks, w centrum którego znajduje się pomnik, zajmuje ponad 2 hektary. Pomnik ma symbolizować jedność narodową oraz przypominać o wartościach, jakie Patel wnosił do indyjskiego ruchu niepodległościowego. Data odsłonięcia, 31 października 2018 roku, nie jest przypadkowa – to 143 rocznica urodzin Sardara Patela. Całkowita wysokość konstrukcji wynosi 240 m - podstawa ma 58 metrów a posąg - 182 metry. Ta wysokość została specjalnie wybrana - w Zgromadzeniu Legislacyjnym stanu Gudźarat są 182 miejsca.

Statua Jedności w Indiach - Fot. Varun.Gupta / shutterstock
Od lewej: Statua Jedności - 180 metrów; Wielki Budda z Lushan - 128 metrów; Statua Wolności - 93 metry; Matka Ojczyzna Wzywa! w Wołgogradzie - 85 metrów; Chrystus z Rio - 38 metrów - Fot. Anna Frodesiak CC BY-SA 3.0, wikimedia commons

Najwyższy pomnik świata - projekt i budowa

Po przestudiowaniu posągów Patela w całym kraju, zespół historyków, artystów i naukowców zdecydował się na projekt rzeźbiarza Ram V. Sutara. Statua Jedności jest większą wersją posągu Patela znajdującego się na międzynarodowym lotnisku Ahmedabad. Przedstawia stojącego polityka ubranego w dhoti (tradycyjny strój męski noszony w Indiach). Artysta przygotował model o wysokości 9,1 metra, który następie zeskanowano w technologi 3D. Dzięki tym skanom można było stworzyć z brązu precyzyjne odlewy. Posąg zaprojektowano tak, by wytrzymał wiatr wiejący do 180 kilometrów na godzinę  i trzęsienia ziemi o sile 6,5 w skali Richtera.

Budowa ruszyła 31 października 2014 roku. Odpowiadała za nią indyjska firma infrastrukturalna Larsen & Toubro. Na budowie pracowało ponad 3000 pracowników i 250 inżynierów. Aby stworzyć rdzeń posągu wykorzystano 210 000 metrów sześciennych cementu i betonu, 6 500 ton stali konstrukcyjnej i 18 500 ton wzmocnionej stali. Fasada z zewnątrz składa się z 1700 ton płyt z brązu i 1850 ton okładzin z brązu, które z kolei składają się z 565 mikro paneli. Panele z brązu zostały odlane w Jiangxi Tongqing Metal Handicrafts Co. Ltd w Chinach. Indie nie miały wówczas możliwości wykonania tak ogromnych odlewów. Panele były transportowane przez morze, a następnie drogą lądową w pobliżu placu budowy, gdzie zostały zmontowane.

Prace budowlane zakończono w połowie października 2018. Uroczystemu otwarciu31 października 2018 roku przewodniczył premier Narendra Modi.

Statua Jedności w Indiach - Fot. Bhatakta Manav / shutterstock

Statua Jedności - atrakcje

Największy na świecie pomnik stał się magnesem przyciągającym turystów. W ciągu pięciu lat od otwarcia sprzedano ponad 15 milionów biletów. W kompleksie znajdują się m.in. muzeum poświęcone życiu i dziedzictwu Sardara Patela, ogrody tematyczne, centrum badawcze czy symulator lotów dla dzieci. Na wysokości 153 metrów zaprojektowano taras widokowy z którego rozciąga się imponujący widok na zaporę i otaczające wzgórza Vindhya i Satpura. W posągu znajdują się dwie windy. Każda może przewieźć do tarasu widokowego 26 osób w nieco ponad 30 sekund.

Kontrowersje

Projekt budowy Statui Jedności spotkał się także z krytyką. Głównymi zarzutami były wysokie koszty realizacji – ponad 400 milionów dolarów – oraz konieczność przesiedlenia lokalnych mieszkańców. Krytycy argumentowali, że te fundusze mogłyby zostać przeznaczone na rozwój edukacji, opieki zdrowotnej czy infrastruktury wiejskiej.

Tak gigantyczna budowla mówi wiele o globalnych aspiracjach Indii.

Udostępnij

Przeczytaj także

20 pomysłów na prezent na święta dla miłośnika architektury
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!

Polecane

Karl-Marx-Hof w Wiedniu - najdłuższy budynek mieszkalny na świecie
Kunsthaus Graz - Dom Sztuki w Graz. Najdziwniejszy budynek w mieście
Wat Samphran - świątynia ze smokiem w Tajlandii [NAJDZIWNIEJSZE BUDYKI ŚWIATA]

Skomentuj:

Statua Jedności w Indiach - największy pomnik na świecie. Przewyższa ponad dwukrotnie Statuę Wolności

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej