Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stalowa Wola: Nowa hala sportowa z szedowym dachem. Nawiązuje do architektonicznych tradycji miasta

Mat. prasowe/red. WG

W Stalowej Woli właśnie zakończyła się budowa nowej sali sportowej dla jednej z tamtejszych szkół podstawowych. Ta niecodzienna inwestycja powstała na terenie znajdującym się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zatem wymagania architektoniczne też były ogromne.

Nowa hala sportowa w Stalowej Woli
Nowa hala sportowa w Stalowej Woli
Fot. Piotr Król

Budynek nowej hali sportowej w Stalowej Woli musiał być wkomponowany w już istniejącą zabudowę. Elementem łączącym nowy obiekt z otoczeniem jest dach szedowy, tworzący charakterystyczne „zęby”.

Zobacz także: Architektura art déco w Stalowej Woli [BRYLanty polskiej moderny]>>

Dla mnie najważniejszy był kontekst urbanistyczny i wpasowanie budynku w otoczenie. Dlatego zdecydowałem o takim właśnie rozwiązaniu. Pomysł dachu szedowego został bardzo pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

tłumaczy Mateusz Manecki, autor projektu.
Nowa hala sportowa w Stalowej Woli
Nowa hala sportowa w Stalowej Woli
Fot. Piotr Król

Dach szedowy

Dach tego typu wymaga skomplikowanej konstrukcji oraz dodatkowych rozwiązań technicznych. Do wybudowania dachu szedowego potrzebna jest też większa ilość materiału. Dlatego jest to współcześnie rzadko stosowane rozwiązanie, ale stanowi ogromny atut jakościowy budynku. To właśnie dzięki niemu budynek doskonale wkomponowuje się w centrum przemysłowego miasta.

Kolejną bardzo ważną zaletą dachu szedowego jest to, że oświetla on pomieszczenie. Światło wpada przez przeszklone części dachu i równomiernie oświetla całe wnętrze. To bardzo ważne w przypadku sali sportowej.

Na dziedzińcu szkolnym powstała mała architektura.

To widok Stalowej Woli z czasów kiedy miasto było sercem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Elementy metaloplastyki są nawiązaniem do historii i tradycji miasta

opowiada Mateusz Manecki
Nowa hala sportowa w Stalowej Woli
Nowa hala sportowa w Stalowej Woli
Fot. Piort Król

Wewnątrz budynku również znajdziemy elementy nawiązujące do okresu świetności miasta. Jednym z nich są schody kręcone, które są charakterystyczne właśnie dla lat trzydziestych XX w.

Nowa hala sportowa w Stalowej Woli

Samorząd miasta nie kryje zadowolenia z projektu, który tak doskonale wpisuje się w przestrzeń Stalowej Woli:

Architekci osiągnęli w tym projekcie doskonały balans proponując bryłę nawiązującą do najpiękniejszych tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, wpisując się w tożsamość historyczną Stalowej Woli, a jednocześnie prezentując nowoczesne przeszklenia oraz odważne linie. Dzięki temu historyczna tkanka miasta została wzbogacona o budynek łączący tradycję z nowoczesnością. Warto podkreślić dużą funkcjonalność wewnętrzną obiektu sportowego oraz szkolnego, który bezpiecznie i komfortowo będzie służył młodym mieszkańcom Stalowej Woli

podkreśla prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 jest jedną z największych w mieście. Do tej pory uczniowie korzystali z bardzo małej sali gimnastycznej. Nie mieli szatni. Dlatego to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście. Wewnątrz budynku znajduje się sala do ćwiczeń (15 x 30 m) z miejscem na widownię, sala fitness, siłownia i szatnie dla uczniów.

Chcemy, aby uczniowie mogli korzystać z nowego obiektu jak najszybciej, aby mieli więcej przestrzeni i dobre warunki do ćwiczeń. To szczególnie ważne w czasie pandemii

przekonuje Renata Knap, zastępca prezydenta Stalowej Woli.

Budowa nowego budynku trwała prawie dwa lata. Koszt to 9 202 802 zł. Inwestycja dostała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 2 500 000 zł. Hala właśnie otrzymała pozwolenie na użytkowanie i może już służyć uczniom.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Stalowa Wola: Nowa hala sportowa z szedowym dachem. Nawiązuje do architektonicznych tradycji miasta