Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Stade de France

AI
Stade de France - PhotoLondonUK/Shutterstock

Stade de France to nie tylko jedna z najnowocześniejszych aren sportowych na świecie, ale także symbol francuskiej kultury i historii. To miejsce, które zyskało sławę dzięki wielkim wydarzeniom sportowym, ale także koncertom, ceremoniom państwowym i innym ważnym momentom w historii kraju. Co jeszcze warto wiedzieć na temat Stade de France?

Historia stadionu Stade de France

W 1992 roku rozpoczęto pierwsze przygotowania do rozpoczęcia realizacji szczególnego przedsięwzięcia, jakim była budowa nowego francuskiego stadionu narodowego. Za miejsce z odpowiednim położeniem i infrastrukturą komunikacyjną uznano Saint-Denis niedaleko Paryża. Od początku zakładano, że budowa – na ówczesne lata – będzie zupełnie bezprecedensowa. Potężna budowla mogąca pomieścić ponad 80 tys. osób kosztowała 285 mil euro, z czego ponad 45 mil pochłonął charakterystyczny, imponujący dach stadionu.

Stade de France został zbudowany w latach 1995-1998 z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1998 roku. To właśnie na tym stadionie rozegrano mecz otwarcia, półfinały i wielki finał tej imprezy. Z powodu znaczenia tego wydarzenia stadion stał się symbolem Francji, a jego nazwa i charakterystyczna architektura są rozpoznawalne na całym świecie.

Po Mistrzostwach Świata Stade de France stał się domowym stadionem reprezentacji Francji w piłce nożnej, a także klubów piłkarskich Saint-Denis Saint-Leu i Red Star Paris. W ciągu kilku lat zaczął gościć również inne sporty, takie jak rugby, lekkoatletyka czy żużel. Poza sportem, na stadionie organizowane są również koncerty największych gwiazd muzyki, takich jak The Rolling Stones, U2 czy Beyoncé.

Stade de France - Yuri Turkov/Shutterstock

Architektura Stade de France - podstawowe informacje

Stade de France został zaprojektowany przez francuskiego architekta Michela Macary'ego oraz szwajcarskiego architekta Aymerica Zubera. Jego charakterystyczną cechą jest otwarta konstrukcja dachu, który składa się z dwóch warstw, z których jedna jest stała, a druga ruchoma. Ruchoma warstwa dachu jest podtrzymywana przez specjalne hydrauliczne podpory, które pozwalały na regulowanie ilości światła wpadającego na murawę w zależności od potrzeb.

Pojemność trybun Stade de France. Stadion może pomieścić do 80 000 widzów, co czyni go jednym z największych stadionów w Europie. Pod murawą znajdują się trzy poziomy loży VIP, a także centrum prasowe i sale konferencyjne. Stade de France to także jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie aren sportowych, z pełnym systemem monitoringu, nowoczesnymi tablicami wyników i systemami oświetleniowymi.

Stade de France - FreeProd33/Shutterstock

Znaczenie Stade de France dla Francji

Stade de France ma ogromne znaczenie dla Francji, zarówno pod względem sportowym, jak i kulturowym. To miejsce, gdzie rozgrywane są najważniejsze mecze i inne wydarzenia sportowe, a także ważne ceremonie państwowe, takie jak obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej. To także miejsce, gdzie organizowane są koncerty największych gwiazd muzyki, co przyciąga fanów z całego świata i stanowi ważny element francuskiej kultury. Stade de France to nie tylko stadion, ale także symbol jedności narodowej i pokazu potęgi Francji w świecie sportu i kultury. Bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych aren sportowych na świecie i miejsce, które zawsze będzie kojarzone z Francją.

Stade de France - www.skyscrapercity.com
Stade de France - www.skyscrapercity.com
Udostępnij

Przeczytaj także

Nova Marina Gdynia - nowy dom polskiego żeglarstwa przy Molo Południowym. Architektura nawiązuje do modernistycznych…
Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy w Chełmie. Po starym budynku zostanie tylko część piwnic
Czy w Kielcach powstaną trzy 21-piętrowe wieżowce? Inwestor planuje też basen dla nurków

Polecane

Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?

Skomentuj:

Stade de France

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej