Srebro w konkursie A' Design Award & Competition dla pracowni PAWEŁ LIS ARCHITEKCI
Projekt rezydencji RB23 został nagrodzony SILVER A' DESIGN AWARD IN ARCHITEKTURE 2022-2023 w kategorii Architecture, Building and Structure w konkursie A' Design Award & Competition.
Projekt opracował architekt Paweł Lis, założyciel pracowni PAWEŁ LIS ARCHITEKCI. Ten niemal 300-metrowy dom, który z można zakwalifikować do kategorii butikowych rezydencji, znajduje się w otoczeniu lasu, w jednej z podwarszawskich miejscowości.
Zamiast monumentalnej bryły autor koncepcji postawił na lekką, dynamiczną architekturę, utworzoną z trzech prostopadłościanów. Każdy z nich wykończono płytką klinkierową, ale każdy ma inną funkcję. Do budynku prowadzi miękko wygięta ściana wysuniętej bryły garażu. Wejście zostało podkreślona poprzez szklaną zabudowę wiatrołapu i duże kwadratowe okno stanowiące swoisty kadr z widokiem na bieg schodów w salonie.
W środku "wita nas" przestronny salon z kominkiem, jadalnią i otwartą kuchnią z wyspą. Po drugiej stronie korytarza znajdują się: gabinet, pokój gościnny i duża garderoba z łazienką. Obie strefy dzielą lekkie ażurowe schody swobodnie oparte o strop piętra. Parter ma wysokość 3 metrów. Ze względu na brak betonowych podciągów nad otworami okiennymi rozcinają one ścianę od podłogi do samego sufitu.
Z salonu poprzez rozsuwane przeszklenia można wyjść na taras - tutaj mieści się strefa relaksu. W cieniu pod nadwieszeniem bryły piętra ustawiono kanapy z widokiem na ogród. Zamiast dużego krytego basenu mamy podgrzewany moduł basenu z jacuzzi. Całość została osadzona w podeście z drzewa egzotycznego. Obok znajduje się zadaszony aneks, który pełni rolę letniej jadalni. Nagłośnienie ukryto w dociepleniu zadaszenia zewnętrznego. Ze strefy odpoczynku roztacza się widok na uporządkowaną leśną zieleń.
Oprócz wieloletnich sosen i dębów są nasadzenia jałowców, cisów i berberysów. Przed komarami chroni lawenda i kocimiętka
Trzeci prostopadłościan, czyli piętro budynku, opiera się na bryłach parteru i jest najbardziej charakterystycznym elementem całej koncepcji. Od wejścia jego elewację rozcina długie wąskie okno „wciśnięte” w głąb ściany. Efekt podkreślają ukośne ścianki oprawione w ceramiczną i wąską ramę fasady. Piętro to strefa prywatna domowników. Są tutaj 3 pokoje z łazienkami i garderobą oraz pralnia. Z pokojów można wyjść na balkon, który jednocześnie stanowi zadaszenie zewnętrznej strefy wypoczynku.
W domu zainstalowano wentylację mechaniczną, ogrzewanie podłogowe oraz inteligentny system zarzadzania światłem i dźwiękiem. Wielkoformatowe okna są wykonane w systemie ślusarki aluminiowej, elewację pokrywa płytka klinkierowa, a na podjeździe i chodnikach ułożono płyty z betonu architektonicznego.
***
PAWEŁ LIS ARCHITEKCI to wielokrotnie nagradzana pracownia projektowa, która specjalizuje się w tworzeniu współczesnej, minimalistycznej architektury o charakterze rezydencjonalnym. W jej realizacjach można odnaleźć inspiracje pracami takich modernistów, jak Mies van der Rohe, Marcel Breuer czy Richard Neutra.
Staramy się dbać on to, żeby nasza architektura była pozbawiona nadmiaru formy I zbędnej treści. Takie podejście architekta do procesu projektowego powinno spowodować, że jego realizacje nie ulegną kulturowej czy modowej korozji i będą miały szanse stać się wartością samą w sobie.
Pracownia na stałe współpracuje ze sprawdzonymi i cenionymi w branży budowlanej konstruktorami oraz branżystami instalacji budowlanych. To umożliwia stosowanie w projektach odważnych i nietypowych rozwiązań.
- Więcej o:
WARSZAWA Z NIEBA. Premiera albumu i wystawa zdjęć lotniczych Macieja Margasa i Aleksandry Łogusz na 32. piętrze Warsaw Trade Tower
Malwina Konopacka otwiera showroom w Warszawie
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European Prize for Urban Public Space 2024
Future Builders 2024 - międzynarodowa konferencja zakończona sukcesem. Uznani architekci i eksperci z Polski i zagranicy debatowali na temat przyszłości budownictwa
Siedziba NOSP w Katowicach ma 10 lat. Wystawa unikatowych zdjęć i rysunków hołdem dla niezwykłego miejsca
Wystawa "re_set" na Poznań Design Festival. Czułe projektowanie
Zmarł Joseph Rykwert. Był wybitnym historykiem i krytykiem architektury
World Visualization Festival za nami