Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Spotkanie z autorami "Archiprzewodnika po Polsce" podczas Święta Architektury

mat. prasowe
Spotkanie się z autorami "Archiprzewodnika po Polsce" podczas Święta Architektury - mat. prasowe

Po świetnie przyjętym "Archiprzewodniku po Europie", ten sam duet ekspertów – praktyk i uznany architekt Robert Konieczny oraz dziennikarz i krytyk architektury Tomasz Malkowski – zabiera nas w podróż po polskiej architekturze współczesnej. Już 7 sierpnia czytelnicy i miłośnicy designu będą mieli okazję spotkać się z autorami podczas Święta Architektury.

"Archiprzewodnik po Polsce" to pierwszy tak obszerny przegląd współczesnej polskiej architektury w formie przewodnika i albumu, wzbogacony rozmowami przeprowadzonymi przez autorów. Uznany architekt Robert Konieczny, twórca nagradzanych na całym świecie projektów, w tym słynnego domu Arka w Brennej, razem z krytykiem architektury Tomaszem Malkowskim dyskutują w Archiprzewodniku po Polsce o najciekawszych budynkach, które powstały w naszym kraju w ostatnich dekadach. W książce znalazło się aż 112 obiektów – od niedużych pawilonów i domów po wielkie publiczne gmachy i wieżowce.

Nasz Archiprzewodnik ma ambicję być panoramą całej Polski, nie tylko jakiegoś wybranego regionu, ale i szeroko pojętej współczesności, rozciągniętej na ostatnie czterdzieści lat. Stąd tak pokaźna objętość książki. Jak w poprzednim Archiprzewodniku publikacja ma formę naszych wspólnych rozmów. Dyskutujemy z Robertem o każdym z prezentowanych budynków, jednak pozostawiamy czytelnikowi przestrzeń na wyrobienie sobie własnego zdania. Książka jest również albumem do nieśpiesznego kartkowania, w którym wielkoformatowe, starannie przez nas dobrane zdjęcia, oddają atmosferę omawianych dzieł architektury.

wyjaśnia ideę książki Tomasz Malkowski.

Dla autorów kluczowy był wybór obiektów.

To nie miała być zwykła lista przebojów polskiej architektury. Długo dyskutowaliśmy, jakie przyjąć kryterium ich wyboru, żeby nie bazować tylko na własnych upodobaniach. Uznaliśmy, że najważniejszy klucz to budynki ciekawe, przełomowe, przynajmniej na naszym polskim podwórku. A także takie, które mimo upływu lat nie tylko dobrze się zestarzały, ale do dziś rezonują, lub na których wychowały się całe pokolenia architektów.

tłumaczy Robert Konieczny.

Już wkrótce, podczas warszawskiego Święta Architektury, czytelnicy i miłośnicy dobrego designu będą mieli okazję spotkać się z autorami i wysłuchać specjalnie przygotowanego na tę okazję wykładu. Spotkanie odbędzie się 7 sierpnia o godzinie 18:00 w Pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal 2. Tegoroczna edycja wydarzenia, poświęcona jest roli, jaką projektanci odgrywają w walce z kryzysami. 

Święto Architektury, będące jednocześnie czterodniowym finisażem wystawy Plany na przyszłość | LAB, potrwa od 4 do 7 sierpnia. 

Pełen harmonogram Święta dostępny jest pod linkiem. Weź udział w wydarzeniu!

                                                                           ***

Robert Konieczny – architekt, założyciel pracowni KWK Promes z siedzibą w Katowicach. Autor wielu uznanych budynków zdobywających najważniejsze nagrody na świecie, w tym domu Arki w Brennej (najlepszy dom na świecie w konkursie Wallpaper* Design Awards w 2017 roku), Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (najlepszy budynek na świecie na World Architecture Festival 2016, ex aequo I nagroda w konkursie European Prize for Urban Public Space w 2016 roku). Członek prestiżowej Francuskiej Akademii Architektury. Obecnie realizuje Galerię Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie.

Tomasz Malkowski – krytyk architektury i publicysta, pracował dla „Gazety Wyborczej”, „Architektury-Murator”, współtworzył magazyn „ARCH”. Autor wielu artykułów i scenariuszy związanych z architekturą i historią architektury. Współautor (razem z Robertem Koniecznym) Archiprzewodnika po Europie – pierwszego w Polsce przewodnika po współczesnej architekturze europejskiej.

Robert Konieczny i Tomasz Malkowski - mat. prasowe

Archiprzewodnik po Polsce w liczbach:

Święto Architektury 4 - 7 sierpnia 2022

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Bestseller "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" powraca w wersji cyfrowej!
ARCHITECTS@SAUNA. Architektoniczna sauna to pomysł Gosi i Tomka Rygalików. Chcesz dołączyć?
TRŁ ZIMA! - największe przedświąteczne targi stolicy już 30.11-1.12.2024 r.

Skomentuj:

Spotkanie z autorami "Archiprzewodnika po Polsce" podczas Święta Architektury

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej