Spotkania z modernizmem - Archi Prelekcje Gdyńskiego Szlaku Modernizmu
Jak projektował Mirosław Szabuniewicz? Jakie są najbardziej znane projekty i realizacje Juliusza Żórawskiego? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas kolejnego "Spotkania z modernizmem" w Gdyni.
Miasto Gdynia zaprasza na kolejną edycję "Spotkań z modernizmem", które odbędą się 10 grudnia (wtorek) w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Organizatorzy jak zawsze zaprosili ciekawych gości - badaczy historii architektury, autorów wielu opracowań i publikacji o architekturze modernizmu.
Niewiele jest w Europie tak dużych, zwartych zespołów architektury modernistycznej jak w Gdyni. Nic dziwnego, że wpisanie modernistycznego śródmieścia Gdyni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest już tylko kwestią czasu. Zobaczcie najpiękniejsze modernistyczne budynki w Gdyni na fotografiach Przemka Kozłowskiego
Czytaj więcej >>Podczas najbliższego wydarzenia wysłuchamy dwóch Archi Prelekcji:
Dr Grzegorz Rytel zaprezentuje wykład pt. "Twórczość architektoniczna Mirosława Szabuniewicza - Polska/Brazylia". Będzie to monograficzna prezentacja sylwetki Mirosława Szabuniewicza (1903-1988), absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jego dorobku zawodowego w Polsce, we Francji i w Brazylii na tle wydarzeń z życia osobistego i rodzinnego, w kontekście burzliwych dziejów pierwszej połowy XX wieku.
Dariusz Błaszczyk wygłosi prelekcję pt "Funkcjonalizm i co dalej?". Będzie ona kontynuacją wątków biograficznych książki o Juliuszu Żórawskim "Przerwane dzieło modernizmu". Zastanowimy się, dlaczego ultranowoczesny awangardowy projekt Juliusza Żórawskiego - gwiazdy polskiego modernizmu - zamienił się w historyzujący gmach w „stylu gotyckim”?
Na przykładzie serii wariantowych projektów z lat 1937-39 na gmach drukarni i archiwum PKO przy ul. Bugaj 7 w Warszawie omówimy tendencje w architekturze polskiej i europejskiej przełomu lat 30/40 - czasu Wystaw Światowych w Paryżu (1937) i Nowym Jorku (1939). Prezentacja obejmie szereg mało znanych projektów i realizacji Żórawskiego oraz kręgu architektów z nim związanych (koniec lat 30. - okres okupacji - lata 40.), w kontekście architektury modernistycznej końca lat 30. (styl międzynarodowy, tzw. styl 1937, etc), poszukiwań nowego stylu narodowego (monumentalizm, regionalizm, wernakularyzm, inspiracje gotyckie, etc), rozbudowy stolicy w wielką europejską metropolię czy powojennej architektury modernistycznej drugiej połowy lat 40.
Starania Gdyni o wpisanie jej modernistycznego śródmieścia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO weszły w nową fazę. Zostało ono wpisane na listę tentatywną, która jest ostatnim krokiem przed wpisem na listę zasadniczą. To uwieńczenie wielu lat starań i przede wszystkim konsekwentnej pracy na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego modernizmu w mieście, które powstało niespełna sto lat temu.
Czytaj więcej >>Termin: 10 grudnia 2019 r. godz. 17:00-19:00
Miejsce: Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2
Wstęp wolny
Więcej informacji: www.modernizmgdyni.pl i FB
Skomentuj:
Spotkania z modernizmem - Archi Prelekcje Gdyńskiego Szlaku Modernizmu