Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Społeczne Opisywanie Fotografii. Pomóż zidentyfikować zdjęcia z kolekcji Muzeum Warszawy

Mat. prasowe / red. WG

Społeczne Opisywanie Fotografii to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Muzeum Warszawy prosi o pomoc w zidentyfikowaniu ponad 5 tysięcy archiwalnych zdjęć.

Społeczne Opisywanie Fotografii
Społeczne Opisywanie Fotografii
Mat. Muzeum Warszawy

Znasz to miejsce? Kojarzysz te budynki?

Fotografia stanowi największą część kolekcji Muzeum Warszawy. Pracownicy nieustająca digitalizują i opisują kolejne negatywy i odbitki. Identyfikacja znajdujących się na fotografiach osób i miejsc wymaga wiedzy i indywidualnej pamięci, której nie jest w stanie zastąpić sztuczna inteligencja.  Muzeum postanowiło poprosić o pomoc swoją publiczność.

Zorganizowano akcję "Społeczne Opisywanie Fotografii". 27 listopada, na dedykowanej platformie udostępnionych zostanie ponad 5 tysięcy nigdy wcześniej niepokazywanych fotografii. Zdjęcia będzie można opisywać online. Akcja jest pomyślana jako gra – za opisane zdjęcia uczestnicy będą zdobywać punkty, które następnie będą mogli wymienić na nagrody.

W kolekcji Muzeum Warszawy znajduje się kilkaset tysięcy obiektów. Do tej pory dzięki pracy badaczy, historyków, pracowników działów digitalizacji i konserwacji udało się udostępnić już wiele z nich, jednak nadal ogromna część pozostaje nieznana szerszej publiczność. Startując z inicjatywą Centrum Fotografii przyświecał nam cel, aby było to miejsce, które tworzymy razem z naszą publicznością. Pomyślałyśmy, że do pracy nad udostępnianiem naszej kolekcji zaprosimy warszawianki, warszawiaków i szerzej – wszystkich zainteresowanych historią stolicy. Każdy z nas dysponuje indywidualną pamięcią o przeszłości. Nierzadko spotykamy się z tym, że nasza publiczność przekazuje nam fascynującą wiedzę na temat historii naszego miasta czy obiektów z naszej kolekcji. Dlaczego więc nie zaprosić ich do pracy nad naszym wspólnym dziedzictwem?

opowiada o idei akcji Karolina Puchała-Rojek, historyczka fotografii i kuratorka wystaw Centrum Fotografii Muzeum Warszawy.

Nieznane zdjęcia mistrzów fotografii

Do Społecznego Opisywania Fotografii wybrane zostały fotografie dokumentujące zniszczenia Warszawy i jej odbudowę po II wojnie światowej autorstwa Leonarda Jabrzemskiego, Alfreda Funkiewicza, a także Edwarda Hartwiga – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Na identyfikację czekają również kolorowe slajdy z czasu transformacji stolicy w latach 90. XX wieku jego autorstwa. Szczególnym wyzwaniem mogą okazać się fotografie wykonywane przez projektantkę zieleni Alinę Scholtz z jej podróży studyjnej do Chin. 

Akcja odbędzie się na niderlandzkiej platformie Vele Handen – czyli „wiele rąk”. To unikalne narzędzie do crowdsourcingu, czyli społecznościowego i oddolnego dzielenia się swoją wiedzą.

Społeczne Opisywanie Fotografii potrwa od 27 listopada 2023 roku do kwietnia 2024 roku. Może w niej wziąć udział każdy, kto chce podzielić się swoją wiedzą.

Projekt jest częścią programu Centrum Fotografii, nowej inicjatywy Muzeum Warszawy, której celem jest rozwijanie zainteresowania fotografią. Centrum Fotografii korzysta w ramach projektu Focus on Photography z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich oraz jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Alfred Funkiewicz, Na ślizgawce, luty 1952 r
Alfred Funkiewicz, Na ślizgawce, luty 1952 r
Fot. Alfred Funkiewicz; zdjęcie z kolekcji Muzeum Warszawy
    Więcej o:

Skomentuj:

Społeczne Opisywanie Fotografii. Pomóż zidentyfikować zdjęcia z kolekcji Muzeum Warszawy