Snøhetta projektuje.... płyty chodnikowe. I robi to świetnie!
System Flyt, zaprojektowany przez norweską pracownię architektoniczną Snøhetta, ma zapobiec podtopieniom w miastach. Heksagonalne płyty chodnikowe są nie tylko użyteczne, ale i estetyczne!
Zapotrzebowanie na nowe i innowacyjne rozwiązania w zakresie gospodarki wodnej w miastach jest kluczowe w obliczu nasilania się ekstremalnych warunków pogodowych. Odpowiedzią na problemy podtopień jest Fly – nowy system płyt chodnikowych, wykorzystujący różne odległości pomiędzy płytami.
Chodniki, na który nie zatrzymuje się woda po ulewie, znane są od lat - są one dziełem inżynierów i drogowców. Istniejące powierzchnie nie zawsze jednak spełniają wymogi estetyki. System Flyt jest przykładem na to, że chodniki przepuszczające wodę mogą być nie tylko użyteczne, ale i eleganckie.
Architekci z pracowni Snøhetta zaprojektowali płyty o kształcie heksagonu. Płyty są wykonane z betonu przepuszczającego wodę. Sześciokątne płyty są w trzech rozmiarach, z różnej długości systemami blokującymi, przy czym najmniejsza ma największe
wystające ostre elementy, co sprawia, że odstęp między nimi jest największy. W efekcie pokryta nimi powierzchnia jest przepuszczalna aż w 28 proc. Na miejsca mniej podmokłe architekci zalecają położenie większych płyt, z mniejszymi systemami blokującymi, które stworzą bardziej jednolitą płaszczyznę.
Niebagatelna rolę odgrywa czynnik wizualny. Heksagonalne płyty tworzą minimalistyczną i elegancką kompozycję. System Flyt jest skierowany przede wszystkim do miejskich krajobrazów. Już działa w parku olimpijskim w Lillehammer i w szkole w Arendal.
System został zakwalifikowany do tegorocznej nagrody Dezeen Awards w kategorii zrównoważonego rozwoju
- Więcej o:
Snohetta zaprojektuje Wielką Operę w Szanghaju
Under od Snohetta. Pierwsza podwodna restauracja w Europie
Snohetta - wspiąć się na architektoniczny szczyt [PERŁY ARCHITEKTURY]
Snohetta i morze pomysłów
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia
Holandia: Niemiecka baza wojskowa z czasów II wojny światowej zamieniona w przyjemne miasteczko
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia