Słoń na Śnieżniku. Pamiątka po nieistniejącym schronisku
Niedaleko wierzchołka Śnieżnika w Sudetach, po czeskiej stronie stoi rzeźba słonia. Ustawili ją w 1932 roku członkowie grupy artystycznej Jescher. Słoń stał przed schroniskiem. Dziś jest po nim jedyną pamiątką.

Pierwsze schronisko na Śnieżniku wybudowano w 1871 roku na zlecenie Marianny Orańskiej. Dziś to schronisko PTTK „Na Śnieżniku”. W 1912 roku po stronie czeskiej (wówczas austro-węgierskiej) powstał nowy dom o nazwie Fürst Johann Liechtenstein Schutzhaus. Po przerwie spowodowanej I wojną, schronisko wznowiło działalność w 1919 roku już w zmienionych warunkach politycznych. Dla Czechów od tej pory była to Liechtensteinowa Chata.
Liechtensteinowa Chata: drewniane schronisko na Śnieżniku
Schronisko było drewniane i podpiwniczone. Mogło w nim przenocować 60-70 osób. Na parterze były dwie małe jadalnie, kuchnia z rożnem, mieszkanie gospodarza i suszarnia, na pierwszym piętrze 11 pokoi, a na poddaszu sypialnie zbiorowe. Obok stanęła murowana stajnia (w trakcie budowy służąca jako mieszkanie dla robotników). Wodę do schroniska dostarczał wodociąg z odległego o 200 metrów źródła Morawy. Dom był ogrzewany piecami kaflowymi.


Liechtensteinowa Chata: jak słoń stał się symbolem artystów
Po I wojnie światowej Liechtensteinowa Chata była miejscem spotkań niemieckiej bohemy artystycznej. Był wśród nich Kurt Hallegger, członek grupy Praska Secesja, która działała na rzecz zbliżenia kulturalnego Czechów i Niemców. Początkowo artyści poeci spotykali się na szczycie Jesztedu (czeski Ještěd). Od nazwy szczytu nazwali swoją grupę Jescher. Podobno lubili śpiewać piosenkę „In Jeschental da blüht der Flieder” (tłum. W Jeschental kwitną bzy). Z czasem któryś z nich zauważył, że kichanie słonia brzmi "ješ" czyli „jesz”. Powiązano dźwięk z nazwą grupy i zwierzęciem i tak oto słoń stał się ich symbolem.


Liechtensteinowa Chata: słoń Amei
W 1932 roku Grupa Jescher świętowała 10-lecie powstania, a schronisko księcia Liechtensteina 20-lecie działalności. Wtedy to artyści ustawili przed schroniskiem rzeźbę słonia. Została zaprojektowana przez Amei Halleggerovą, żonę Kurta. Granitowy posąg wykonała firma kamieniarska Förster ze Złotej Góry (Zlatá Horá).
Liechtensteinowa Chata z powodu złego stanu technicznego została zamknięta w 1968 roku. W 1971 roku budynek zburzono. Po budowli pozostały jedynie resztki murów i ów kamienny słoń.

- Więcej o:
Biała Perła w Sudetach. W Resorcie Czarna Góra powstanie nowy hotel
Dom jak schronisko - projekt pracowni Karpiel Steindel Architektura
Dom w Kościelisku inspirowany tatrzańskim schroniskiem. Powrót do korzeni
Schronisko górskie jak kostka Rubika. Czy takiej architektury chcemy w Tatrach?
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL
Jak budować dworce i lotniska przyjazne dla pasażerów?