SKYSAWA - budynek najwyższej klasy ubrany w fasady Aluprof
SKYSAWA to nowy drapacz chmur powstający w okolicy warszawskiego Ronda ONZ, przy ul. Świętokrzyskiej 36. Prestiżowa lokalizacja, w samym centrum miasta i Centralnego Obszaru Biznesu, sprawi, że ukończony budynek stanie się kolejnym symbolem nowoczesnej Warszawy. SKYSAWA będzie jednym z pierwszych biurowców bezpośrednio połączonych ze stacją drugiej linii metra. Systemy aluminiowych konstrukcji okiennych i fasadowych dla budynku dostarcza ALUPROF.
Centralny Obszar Biznesu w Warszawie to komercyjno-biurowe serce stolicy, a sama przestrzeń stanowi najbardziej charakterystyczną część miasta. Od kilku lat realizowane są tam kolejne, ambitne projekty wieżowców, których zarządcy oferują dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych prestiżowych powierzchni biurowych. To właśnie w tym obszarze, w bezpośredniej okolicy takich budynków-symboli, jak Pałac Kultury i Nauki czy Rondo 1 powstaje SKYSAWA.
Nazwa budynku łączy niebo, do którego obiekt nawiązuje swoją wysokością, oraz Sawę - naszą legendarną syrenkę, która wraz z Warsem założyła to miasto
Kompleks dwóch budynków, będący flagową inwestycją Polskiego Holdingu Nieruchomości, będzie jedną z najatrakcyjniejszych nieruchomości komercyjnych w tej części Europy. Za koncepcję architektoniczną odpowiada PBPA (Polsko Belgijska Pracownia Architektury Sp. z o.o.) i jej Prezes Adam Wagner, a generalnym wykonawcą jest konsorcjum trzech spółek: PORR (lider), TKT Engineering i ELIN. Zachętą dla przyszłych najemców, oprócz prestiżowej i doskonale skomunikowanej lokalizacji, będzie szereg udogodnień i rozwiązań technologicznych. Bogata oferta usług i gastronomii dostępna będzie zarówno w samym kompleksie, jak i w jego najbliższej okolicy.
Projekt klasy premium
SKYSAWA zaprojektowano jako kompleks dwóch biurowców klasy A, które spełniają najwyższe wymagania stawiane budynkom komercyjnym. Budynek „A” będzie miał 9 naziemnych i 3 podziemne kondygnacje i dostarczy najemcom około 10 tys. m2 powierzchni biurowej. Budynek „B”, czyli 155-metrowa wieża to 40 naziemnych pięter i prawie 25 tys. m2 do zagospodarowania. Kaskadowa bryła będzie najlepiej widoczna od strony skrzyżowania ulic Świętokrzyskiej i Emilii Plater. Elewację kompleksu od strony ulicy Świętokrzyskiej i alei Jana Pawła stanowić będą przeszklenia poprzecinane w pionie wąskimi, aluminiowymi profilami.
Do wykonania powłoki zewnętrznej obiektu zostaną użyte dwa rodzaje systemów fasad aluminiowych: słupowo-ryglowy MB-SR60N EFEKT i elementowy MB-SE81 SkyS.
Zewnętrzne ściany SKYSAWA do wysokości 9-tej, technicznej kondygnacji w całym kompleksie, zostaną zbudowane w oparciu o system fasady słupowo-ryglowej ALUPROF MB-SR60N EFEKT. To rozwiązanie pozwala na stosowanie szyb o dużych gabarytach, uzyskanie gładkiej, szklanej powierzchni elewacji i realizowanie najbardziej śmiałych wizji architektów przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych parametrów termoizolacji, szczelności, obciążenia na wiatr i innych właściwości, wymaganych przez nowoczesne zrównoważone budownictwo.
SKYSAWA to projekt, w którym wykorzystano rozwiązania i materiały najwyższej klasy. Zastosowanie systemu fasady słupowo-ryglowej MB-SR60N pozwoli na uzyskanie zakładanego przez projektantów obrazu szklanej elewacji o delikatnie zaznaczonych podziałach, wzbogaconej o elementy z betonu architektonicznego i aluminium
Zaprojektowany na potrzeby części wysokiej budynku „B” indywidualny system fasady elementowej MB-SE81 SkyS, jest rozwiązaniem odpowiadającym specyfice i oczekiwaniom konstrukcyjnym oraz montażowym, dedykowanym dla tego konkretnego obiektu. Przeznaczeniem takiego typu ścian osłonowych są realizacje obiektowe, w których do podstawowych wymogów należy szybki montaż oraz wyeliminowanie rusztowań zewnętrznych podczas prac budowlanych. Taka metoda nierzadko jest jedynym wyjściem podczas budowy wieżowców w zatłoczonych centrach miast. Profile nośne są w tym systemie zlicowane od strony wewnętrznej fasady, natomiast od strony zewnętrznej uzyskuje się elewację podzieloną szczelinami o stałej szerokości 38mm w pionie i 29mm w poziomie. Od zewnątrz zostają także podkreślone pionowe połączenia kwater za pomocą ozdobnych profili aluminiowych. Szkło jest mocowane za pomocą spoiwa konstrukcyjnego wg technologii SSG, co pozwala na budowę elewacji o widoku całoszklanym. System MB-SE81 SkyS będzie zamontowany w budynku B od kondygnacji technicznej wzwyż.
Wykorzystanie w projekcie fasady elementowej daje możliwość wykonania wielu czynności na hali produkcyjnej i skrócenia czasu potrzebnego do montażu elewacji. Stosowanie kompletnych, oszklonych segmentów przyspiesza prace na budowie (w porównaniu do tradycyjnych fasad słupowo-ryglowych), a wyeliminowanie rusztowań zewnętrznych obniża koszty inwestycji
Lokalizacja
Niewątpliwym atutem inwestycji, oprócz jej doskonałej lokalizacji, będzie bezpośrednie połączenie budynku ze stacją drugiej linii metra – Rondo ONZ. SKYSAWA to jeden z pierwszych obiektów biurowych, w których zdecydowano się na takie rozwiązanie. Generalny wykonawca kompleksu, spółka PORR, rozpoczęła już prace przygotowawcze do budowy podziemnego korytarza łączącego poziom -2 budynku „A” SKYSAWA ze stacją metra.
Budowa przejścia już się rozpoczęła – łącznik znajdzie się pod chodnikiem zbiegu ul. Świętokrzyskiej z al. Jana Pawła II. Aktualnie trwają naziemne prace inwetaryzacyjne, które poprzedzają wykonanie wykopu i stropu przejścia. Ten etap realizacji potrwa do końca roku.
Wzór zrównoważonego budownictwa
Jak podają źródła, Inwestor, Polski Holding Nieruchomości planuje certyfikację obiektu w systemie wielokryterialnym budownictwa zrównoważonego BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) na poziomie Outstanding. To najwyższy z możliwych poziomów tego świadectwa, zarezerwowany dla grupy najbardziej przyjaznych środowisku i zaawansowanych technologicznie budynków komercyjnych, stanowiących mniej niż 1% wszystkich realizacji. Dotychczas budynek „A” inwestycji SKYSAWA otrzymał certyfikat BREEAM Interim (przyznawany na etapie projektowym) na poziomie Outstanding. Budynek ten znalazł się także wśród pięciu inwestycji z całej Europy z nominacją do BREEAM Awards 2020.
Budowa SKYSAWA rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku i zgodnie z harmonogramem inwestycji budynek „A” ma być gotowy w trzecim kwartale 2021 r. Zakończenie budowy wieży budynku „B” zaplanowano na trzeci kwartał 2022 r.
Skomentuj:
SKYSAWA - budynek najwyższej klasy ubrany w fasady Aluprof