Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

SKYCITY Gdynia - kompleks ze 120-metrową wieżą projektu Grupa 5 Architekci. Budowa ruszy jescze w tym roku

Mat. prasowe
SKYCITY Gdynia. Proj. Grupa 5 Architekci - Wiz. mat. ALLCON

SKYCITY Gdynia to nowy projekt mixed-use realizowany przez ALLCON. W kompleksie ze 120-metrową wieżą, zaprojektowanym przez pracownię Grupa 5 Architekci, powstaną apartamenty, biura i punkty usługowe.

SKYCITY Gdynia: projekt mixed-use

SKYCITY Gdynia powstanie na terenie blisko 2 ha przy skrzyżowaniu ulicy Kieleckiej z Drogą Gdyńską. To docelowo cztery budynki z usługami w parterach: trzy mieszkalne o 7, 17 i 35 kondygnacjach oraz jeden biurowy. Najwyższy z budynków osiągnie wysokość 120 metrów, co lokuje go w czołówce polskich wysokościowców mieszkaniowych.

- SKYCITY Gdynia to inwestycja niezwykle wyczekiwana. Część miasta położona po zachodniej stronie torów całkowicie zmieni swoje oblicze. Koncepcja wpisująca się w modernistyczny charakter Gdyni doskonale wypełni tkankę miejską i ma szansę stać się gdyńską wizytówką. Jej atutem jest na pewno bliskość ważnych dla życia ośrodków usługowych, edukacyjnych, sportowych, węzłów transportowych czy w końcu bliskość terenów rekreacyjnych – mówi Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni.

Projekt będzie sąsiadować z lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Urząd Miasta, ulica Świętojańska i prowadzący do morza nowopowstały Park Centralny znajdują się w odległości 5 minut spacerem od planowanej inwestycji. W bliskiej okolicy są również: centrum handlowe z kompleksem kinowym, klubem fitness oraz strefą foodhall, centra biurowe, miejskie centrum sportu, stacje SKM i PKM, przystanki autobusowe oraz liczne placówki edukacji.

SKYCITY Gdynia. Proj. Grupa 5 Architekci - Wiz. mat. ALLCON
SKYCITY Gdynia. Proj. Grupa 5 Architekci - Wiz. mat. ALLCON

SKYCITY Gdynia: międzynarodowy konkurs architektoniczny

W grudniu 2020 roku ALLCON ogłosił wyniki międzynarodowego konkursu na koncepcję architektoniczną inwestycji. Udział wzięło w nim sześć renomowanych pracowni, posiadających doświadczenie w projektowaniu budynków wysokościowych z: Wielkiej Brytanii, Holandii, Warszawy i Trójmiasta. W jury zasiedli przedstawiciele Miasta Gdyni, członkowie Izby Architektów oraz inwestor. Wygrał polski projekt autorstwa warszawskiej Grupy 5 Architekci. Projektanci zaproponowali miastotwórczy koncept, zgodny z najlepszymi praktykami światowego budownictwa.

- Dla nas, architektów urzeczonych spuścizną przedwojennego modernizmu, Gdynia to miasto ikona, o jednorodnej architekturze oraz czytelnym, „ludzkim” w skali odbioru układzie urbanistycznym. Forma, detal i kolorystyka naszego projektu to współczesna interpretacja tego portowego, „Białego Miasta”. Równie ważną inspiracją był naturalny krajobraz wzgórz  i przyroda wnikająca pomiędzy poszczególne budynki założenia – mówi architekt Roman Dziedziejko z pracowni Grupa 5 Architekci. - Zderzenie tych dwóch narracji tworzy multifunkcjonalny zespół, w którym wielkomiejska skala będzie przenikać się z kameralnymi przestrzeniami krajobrazowymi.

Ostateczny projekt uwzględnia zarówno uwagi jury konkursowego, jak i opinie lokalnej społeczności. Inwestorowi i projektantom zależało na zachowaniu architektonicznego wyrazu. Najważniejszą zmianą względem koncepcji konkursowej jest rezygnacja z jednego  z budynków mieszkalnych. Inwestor świadomie zmniejszył liczbę metrów kwadratowych na sprzedaż, by uzyskać więcej przestrzeni publicznej i terenów zielonych. Kolejnym istotnym krokiem była zamiana lokalizacji budynków 17- i 35- kondygnacyjnych. Najwyższy z nich został odsunięty do drugiej linii zabudowy, tworząc efekt łagodniejszej gradacji budynków w pierzei ulic Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej.

- Wykorzystując naturalny układ terenu, poprzez zaprojektowaną tarasowość wprowadziliśmy wyraźne strefowanie poszczególnych funkcji i części inwestycji. Położona najbliżej Drogi Gdyńskiej część biurowa stanowi bufor akustyczny, zapewniający kameralność i ciszę usytuowanej na kolejnych tarasach części mieszkaniowej. Tym samym zapewniliśmy również odseparowanie lokali usługowych i nowego placu miejskiego od apartamentów. Projekt zachował oryginalną, zaproponowaną w konkursie architekturę, w tym rytmy otworów i wcięć w elewacjach oraz obrócenie jednego z budynków względem pozostałych - mówi architekt Rafał Zelent z pracowni Grupa 5 Architekci.

SKYCITY Gdynia: dostępny dla wszystkich

W czasie pracy nad projektem przestrzeni publicznych, ALLCON wielokrotnie konsultował się ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji. Inwestorowi zależało, by stworzyć miejsce dostępne dla wszystkich, przyjazne dla pieszego, minimalizując przy tym ruch samochodowy.

- Współpracujemy z ALLCON w zakresie objęcia budynków SKYCITY Gdynia certyfikatem „Obiekt Bez Barier”. Nasza ocena ma charakter wielokryterialny: weryfikuje i zaleca rozwiązania wpływające na komfort korzystania z przestrzeni budynków oraz ich otoczenia, bez względu na sprawność lub niepełnosprawność osób użytkujących przestrzeń, jak i uwzględnia indywidualne potrzeby wynikające z wieku, poziomu sprawności, percepcji przestrzeni, neuroróżnorodności– mówi Ewa Pawłowska, prezeska Integracji.

Inwestor poddał projekt wymagającej ocenie w systemie BREAMM w kategorii Communities. O poziomie wyzwania świadczy fakt, że jest to pierwszy w Trójmieście i województwie pomorskim, a piąty w Polsce projekt z tym certyfikatem. BREEAM Communities promuje urbanistyczne spojrzenie na projektowanie planu zagospodarowania terenu w odniesieniu do kontekstu otoczenia. Co warte podkreślenia, jest przeznaczony dla inwestycji typu multi-use, o określonej minimalnej powierzchni.

Podczas budowy SKYCITY Gdynia mają zostać zastosowane liczne rozwiązania charakteryzujące zrównoważone i nowoczesne budownictwo. Wykonywane są m.in. badania tunelowe, sejsmiczne i akustyczne. Zastosowane zostaną zautomatyzowane procesy związane z eksploatacją inwestycji, zarówno z perspektywy mieszkańców, jak i administratora. Odpowiednio zagospodarowana zostanie woda szara, jeszcze efektywniej wykorzystana zostanie energia słonecznej oraz zmniejszone zostanie zapotrzebowanie na chłód latem, dzięki dobowej różnicy temperatur.

SKYCITY Gdynia. Proj. Grupa 5 Architekci - Wiz. mat. ALLCON
SKYCITY Gdynia. Proj. Grupa 5 Architekci - Wiz. mat. ALLCON

SKYCITY Gdynia: zieleń i rozwiązania przyjazne środowisku

- Poza zielonymi dachami i tarasem z roślinnością, przygotowaliśmy urozmaicony projekt architektury krajobrazu, który zakłada m.in. nasadzenia wielogatunkowych rabat bylin i traw. Ograniczyliśmy natomiast do minimum koszone trawniki. Powierzchnia biologicznie czynna będzie zdecydowanie większa niż zakłada plan miejscowy – mówi Łukasz Śledź, dyrektor Działu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w spółce deweloperskiej ALLCON.

Inwestor zamierza również zastosować szereg rozwiązań ekologicznych. Planuje montaż paneli fotowoltaicznych na dachach wszystkich budynków. Na terenie inwestycji znajdą się punkty do ładowania aut elektrycznych. Dużo uwagi poświęcono również kwestiom retencji wody. Deszczówka będzie odzyskiwana do podlewania zieleni, wdrożony zostanie system filtracji tej wody.

W pierwszym etapie powstanie 17-kondygnacyjny budynek z 93 apartamentami i lokalami usługowymi przystosowanymi pod gastronomię. W kolejnych etapach powstaną budynki mieszkalne 35- i 7- kondygnacyjne i budynek biurowy, który ma szansę uzyskać certyfikat BREEAM New Construction z oceną na poziomie Outstanding. Oznacza to, że obiekt będzie przyjazny dla środowiska, równocześnie oferując najwyższy komfort użytkowania. W województwie pomorskim nie ma w tej chwili żadnego biurowca  z tak wysoką oceną.

Struktura apartamentów została zaprojektowana tak, by stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki do życia. Średni metraż lokali w budynku wysokim wyniesie aż 70 mkw., czyli około 20 metrów kwadratowych więcej niż w większości projektów realizowanych przez branżę deweloperską. Z okien rozpościerać się będą widoki na morze i lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Mieszkania o mniejszych metrażach, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem klienta inwestycyjnego, świadomie zaplanowano w odrębnym, 7-kondygnacyjnym budynku.

Wydano już prawomocne pozwolenie na budowę. Inwestor zapowiada rozpoczęcie realizacji w IV kwartale tego roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

14. Weekend Architektury w Gdyni, 29.08-1.09.2024. Co nas czeka w tym roku?
Nova Marina Gdynia - nowy dom polskiego żeglarstwa przy Molo Południowym. Architektura nawiązuje do modernistycznych…
Metamorfoza food hall-u w Centrum Handlowym Witawa w Gdyni. To projekt pracowni Biuro Kreacja

Skomentuj:

SKYCITY Gdynia - kompleks ze 120-metrową wieżą projektu Grupa 5 Architekci. Budowa ruszy jescze w tym roku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej