Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

SkyCity Challenge 19: domy w płaskich paczkach [WYNIKI KONKURSU]

Redakcja Pressland/WG

Ogłoszono właśnie wyniki odbywającego się co dwa lata konkursu SkyCity Challange, organizowanego przez platformę internetową Sky Sity. Tym razem architekci musieli stworzyć projekt modułowego, łatwego w montażu domu, który można łatwo przetransportować w dowolne miejsce na świecie, pakując elementy do płaskich paczek.

Zadaniem konkursowym w tegorocznej edycji SkyCity Challenge, było zaprojektowanie domu, z użyciem BCORE - nowego, wprowadzanego właśnie na rynek materiału od Broad Group. To panele z dwóch arkuszy stali nierdzewnej, połączonych spawanym systemem rurowym. Architekci musieli stworzyć projekt domu z prefabrykowanych modułów, które łatwo można by transportować w dowolne miejsce na świecie. Gotowe elementy miałyby być pakowane w płaskie paczki i przewożone w tradycyjnych kontenerach. Po pewnym czasie elementy domu będzie można zdemontować i wykorzystać ponownie.

Na konkurs nadesłano 180 zgłoszeń z ponad 50 krajów. Jurorzy przeanalizowali estetykę, możliwość montażu, demontażu i transportu poszczególnych elementów. Wysoko punktowane były projekty przyjazne dla środowiska. Oto wyniki konkursu SkyCity Challenge19:

I miejsce: COLLECTIVE GEOMETRIES. Projekt: Manuel Lopes, Raphaelle Paire, Olga Litwa, Maya Iwdal (Szwecja)

W obliczu przyszłych niedoborów mieszkań potrzebne będą proste, szybko produkowane systemy, posiadające zdolność dostosowywania się i reagowania na wiele złożonych scenariuszy. COLLECTIVE GEOMETRIES (pol. geometria zbiorowa) to projekt reprezentowany przez kilka prostych elementów, które można połączyć w inteligentniejsze podmioty zbiorowe. Pojedynczy moduł zaprojektowany został dla dwóch osób. Moduły mogą być ze sobą łączone, tworząc całe osiedla.

II miejsce: CELL HOUSE. Projekt: Daniela Marina Parry, Juana Martina Ariasa Cardony (Kolumbia)

Architekci z Kolumbii zaprojektowali prostą, całkowicie samowystarczalną jednostkę mieszkalną. Panele fotowoltaiczne zostaną umieszczone na dachu nachylonym w kierunku słońca, zapewniając najwyższy poziom gromadzenia energii. Dom będzie również wyposażony w system zbierania, oczyszczania i podgrzewania wody deszczowej.

III miejsce: GRASSROOTS ECO-HOME. Projekt: Soraya Somarathne (Hongkong)

Trzecie miejsce zdobył niskoemisyjny dom, który sam w sobie jest jednocześnie ogrodem. Użyto tu dwóch specjalnych zmodyfikowanych płyt BCORE. Pierwsza działa jak system okładzinowy do pionowego zazielenienia, a druga płyta działa jako półprzezroczysta fasada, będąca jednocześnie oknem.

IV miejsce: ELASTIC HOME. Projekt: Quynha Nghi Nguyena, Tan Dat Le, Que Ly Tran, Tan Thang Nguyen (Wietnam) - Mat. konkursowe

IV miejsce: ELASTIC HOME. Projekt: Quynha Nghi Nguyena, Tan Dat Le, Que Ly Tran, Tan Thang Nguyen (Wietnam)

Ten dom jest elastyczny - duży lub mały, otwarty lub zamknięty. Dostosowany do potrzeb mieszkańców. Każda ściana może się obracać lub przesuwać dzięki przymocowanej do sufitu szynie. Przestrzeń może się więc przybierać dowolny kształt - być modyfikowana odzwierciedlając osobowość właściciela.

V miejsce: NOSTALGIA UTOPIA. Projekt: Jiawei Liang, Tao Hong (Chiny) - Mat. konkursowe

V miejsce: NOSTALGIA UTOPIA. Projekt: Jiawei Liang, Tao Hong (Chiny)

Inspiracją do tego projektu były zalane podczas budowy zapory Three Gorges wioski w Chinach. Architekci próbują odzyskać przestrzeń społeczną i prywatną na brzegu i na powierzchni nowego sztucznego zbiornika. Każdy sześciokątny moduł jest ze sobą połączony, tworząc gigantyczną pływającą platformę. Cały parter to przestrzeń publiczna. Na piętrach znajdują się mieszkania.

VI miejsce: b. Projekt: Miguela Morillasa Machettiego, Eleny Llácer Velert, Raquel Cullen La Rosa (Hiszpania) - Mat. konkursowe

VI miejsce: b. Projekt: Miguela Morillasa Machettiego, Eleny Llácer Velert, Raquel Cullen La Rosa (Hiszpania)

Moduły mieszkalne w kształcie liter "L' i "I" pozwalają szybko zbudować tymczasowe schronienia. Można je stosować zarówno na przedmieściach, jak i w centrach miast. Stworzone ze stalowych modułów miasteczka można łatwo demontować.

VII miejsce: LIVING FORMULA. Projekt: Jie Liu (Kanada) - Mat. konkursowe

VII miejsce: LIVING FORMULA. Projekt: Jie Liu (Kanada)

Jak podkreślają autorzy projektu: "życie powinno być tak proste, jak pisanie formuły". Zaprojektowany dom "jednostka", składa się z czterech podstawowych modułów: pokoju dziennego, sypialni, balkonu i pokoju do rekreacji. Każda jednostka może zostać powiększona o jeden lub więcej modułów, w oparciu o preferencje mieszkańców ich warunki finansowe. Rozsiane po świecie domy mają być połączone przez aplikację mobilną „Living Formula”. Pozwala ona pozwala użytkownikom znaleźć i zarezerwować dostępny dom, a następnie dopasować go do swoich potrzeb. W ten sposób najemcy zmieniają układ domu - wymieniają lub dodają do niego nowe moduły, tworząc żywą i dynamiczną społeczność

VIII miejsce: SIMCITY 4.0. Projekt Elizaveta Khaziakhmetova, Ilnar Akhtiamov, Rezeda Akhtiamova (Rosja) - Mat. konkursowe

VIII miejsce: SIMCITY 4.0. Projekt Elizaveta Khaziakhmetova, Ilnar Akhtiamov, Rezeda Akhtiamova (Rosja)

Rosyjscy architekci zaprojektowali przestrzeń która ma integrować mieszkańców - pełną różnych jednostek mieszkalnych i miejsc publicznych.  Podstawę tworzy trzypiętrowy budynek z mieszanymi funkcjami. Znajdują się tu mieszkania w różnych rozmiarach S, M, L, XL i XXL. Wszystkie one łączą się ze sobą, przywodząc na myśl popularną grę Tetris.

Wyróżnienia:

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park

Skomentuj:

SkyCity Challenge 19: domy w płaskich paczkach [WYNIKI KONKURSU]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej