Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Shinchintaisha. Procesy nietrwałości – nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Poznaj historię Nakagin Capsule Tower

Mat. prasowe
Nakagin Capsule Tower - Fot. Nakagin Capsule Tower A606 project

4 października 2022 roku Nakagin Capsule Tower zniknął z powierzchni ziemi. Jeden z najsłynniejszych budynków XX wieku został starannie rozebrany. Nie pomogły protesty miłośników architektury, badaczek, mieszkańców i architektek. Wieżowiec zaprojektowany pół wieku wcześniej przez ikonę japońskiej architektury - Kishō Kurokawę - został wymazany z krajobrazu tokijskiej dzielnicy Ginza.

Nakagin Capsule Tower był najbardziej śmiałą realizacją idei metabolizmu – ruchu architektonicznego, którego współtwórcą był Kishō Kurokawa. Zainicjowany w latach 60. XX wieku kierunek zakładał, że architektura jest elastycznym systemem, gotowym na ciągłą przemianę. Analogicznie do procesów biologicznych, budynki muszą mieć możliwość wymiany zużytych komórek na nowe, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami.

Projekt Nakagin Capsule Tower był materialnym odzwierciedleniem tych idei. Do centralnych trzonów budynku zainstalowano sto czterdzieści mieszkalnych kapsuł. Każda z nich miała służyć maksymalnie 25 lat, by w odpowiednim momencie ustąpić miejsca innej – o nowej formie i funkcji. Wszystko potoczyło się jednak zupełnie inaczej...

Przeczytaj artykuł o Nakagin Capsule Tower>>

Nakagin Capsule Tower - Fot. Nakagin Capsule Tower A606 project
Nakagin Capsule Tower - Fot. Nakagin Capsule Tower A606 project

Wystawa prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza do obserwowania procesu transformacji budynku i uczestniczenia w nim wspólnie z architektkami, architektami, artystami, artystkami oraz badaczami i badaczkami. Śledząc obecność Nakagin Capsule Tower w świadomości zróżnicowanych grup społecznych, współczesnej historii, w popkulturze, mediach oraz w przestrzeni wirtualnej, poszukujemy śladów i różnych form jego istnienia, które pozwalają opowiedzieć z różnych perspektyw historię „życia po życiu” architektury.

Nakagin Capsule Tower - Noritaka Minami, A503, 2017 - Fot. archival pigment print
Nakagin Capsule Tower - Noritaka Minami, A504, 2012 - Fot. archival pigment print
Nakagin Capsule Tower - Noritaka Minami, A504, 2012 - Fot. archival pigment print

Ekspozycja obejmuje serię prac graficznych Kurokawy ze zbiorów Muzeum Architektury, obrazy wrocławskich artystek – Anny Kołodziejczyk i Danieli Tagowskiej, fotografie, video, dokumenty, publikacje oraz autorskie modele wieżowca Nakagin Capsule Tower.

Aranżacyjne ramy ekspozycji tworzy architektoniczna instalacja zaprojektowana przez Macieja Siudę, nawiązująca do założeń teoretycznych metabolizmu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

---

Shinchintaisha. Procesy nietrwałości
Otwarcie 13 grudnia 2024 r. o godzinie 18.00
13.12.2024 – 13.04.2025
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 7

Udostępnij

Przeczytaj także

20 pomysłów na prezent na święta dla miłośnika architektury
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!

Polecane

Azabudai Hills - nowa dzielnica Tokio od Heatherwick Studio jest już otwarta
Tokio, czyli las - wywiad z japońskim architektem Sou Fujimoto
Casa do Penedo - kamienny dom w Portugalii

Skomentuj:

Shinchintaisha. Procesy nietrwałości – nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Poznaj historię Nakagin Capsule Tower

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej