Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie. Od ruiny do nowoczesnego obiektu wypoczynkowego

WG
Hotel Arche Nałęczów - „Sanatorium Milicyjne" Z lewej: przed przebudową; Z prawej: wizualizacje Arche - Mat. Arche/ kolaż bryla.pl

Dobiega końca przebudowa Sanatorium Milicyjnego w Nałęczowie. Grupa Arche przekształca je w obiekt hotelowo-uzdrowiskowy, który stanie się największym hotelem na Lubelszczyźnie.

Sanatorium jest położone w północnej części Nałęczowa, przy ul. Spółdzielczej. W przybudowywanym czterogwiazdkowym hotelu jest 308 pokoi z około 650 miejscami noclegowymi.

Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie: niedokończony budynek

Budowę 6-piętrowego gmachu o powierzchni 17 tys. mkw. rozpoczęto w grudniu 1983 roku. Gdy w latach 90. XX wieku budynek był już w stanie surowym, prace z powodu braku funduszy zostały przerwane. Porzuconą budowę najpierw przekazano w zarząd Starostwu Powiatowemu w Puławach, który bezskutecznie starał się ją sprzedać, a w 2012 roku trafiła do Agencji Mienia Wojskowego. Po bezowocnych próbach znalezienia chętnych na ten obiekt, pojawiły się pomysły, aby budynek wyburzyć i starać się sprzedać samą działkę. Ostatecznie w 2020 roku znalazł się kupiec – niedokończoną budowlę kupiła spółka Arche.

Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie przed remontem - Fot. mat. Arche
Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie w lipcu 2023 roku - Fot. mat. Arche

Arche do projektu zaprosiło pracownię Marek Bulak - Bulak Projekt. Budynek zachował wiele oryginalnych elementów wyposażenia, ale pojawiły się też nowe, utrzymane w stylu tamtej epoki. O czasach PRL przypominać będzie m.in. oświetlenie i dekoracje wnętrz.

Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie: pokoje i udogodnienia

Hotel ozdobi 400 obrazów namalowanych przez uczniów nałęczowskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego, stylistyką nawiązującą do wzornictwa PRL, a elewację budynku już zdobi mural według projektu jednej z uczennic.
W hotelu jest 308 pokoi o powierzchni 23-33 mkw, 16 apartamentów (z których najbardziej okazały liczy ok. 100 mkw.) i 84 pokoi typu superior.

Powstały gabinety zabiegowe, strefa SPA z basenem i zewnętrznym jacuzzi oraz centrum rehabilitacyjne, które zajmą 1000 m kw. powierzchni. W klubie będą odbywać się wieczorki taneczne, a restauracja z barem na tarasie budynku zaserwuje np. wuzetki i oranżadę. W kinie będą wyświetlane polskie filmy z czasów PRL, m.in. komedie Stanisława Barei. Powstała też przestrzeń konferencyjno-eventowa o powierzchni 600 m kw. Salę można podzielić na mniejsze przestrzenie, a uzupełniają je cztery mniejsze sale i VIP-roomy.

Zakończenie budowy planowane na II kwartał 2024 r.

Read more!
Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Sanatorium Metalowiec w Muszynie zmieni swoje oblicze. Tak będzie wyglądać dzięki Grupie Arche
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju. Największa pijalnia wód mineralnych w Europie

Skomentuj:

Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie. Od ruiny do nowoczesnego obiektu wypoczynkowego

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej