Rusza nowy ogólnopolski cykl spacerów architektonicznych: Mozaika lokalnych tożsamości. Spaceruj z architektami po ich realizacjach
Mozaika lokalnych tożsamości NIAiU to mapa przedstawiająca przełomowe realizacje z całej Polski powstałe po 1989 roku. Kolejnym krokiem zbliżającym do ich poznania, jest doświadczenie ich przestrzeni na żywo. O procesie powstawania i użytkowania obiektów użyteczności publicznej, małej architektury, a także zielonych przestrzeni wspólnych, porozmawiamy z ich twórcami podczas cyklu spacerów.

Obiekty zebrane na mapie "Mozaika lokalnych tożsamości" to preteksty do podróży szlakami lokalnych tożsamości. To więcej niż jeden powód, aby wyjść z domu, poznać najbliższą okolicę, ale i bardziej odległe zakątki kraju. Mozaika... jest zbiorem otwartym, zmieniającym się z duchem czasu. Dlatego w programie spacerów organizatorzy uwzględnili też miejsca, które znajdą się w kolejnych edycjach mapy.
Więcej o mapie "Mozaika lokalnych tożsamości" przeczytacie tu>>
Bezpłatne ogólnodostępne spacery architektoniczne
Nowy cykl bezpłatnych, ogólnodostępnych spacerów nawiązuje do projektów realizowanych od 2018: „Z architektem po współczesnych przestrzeniach” oraz „Architektura w działaniu”. Celem cyklu spacerów jest tworzenie przestrzeni do rozmowy i budowanie świadomości na temat wartości lokalnej architektury oraz przestrzeni wspólnych. Wybrane obiekty odwiedzimy wspólnie z ich twórcami oraz zaproszonymi gośćmi. Wspólnie przyjrzymy się temu, jak stworzone przez nich przestrzenie działają i zmieniają się. Spotkania szlakiem Mozaiki... to również okazja do rozmowy o roli architektów i architektek w kształtowaniu naszej codzienności.







Spacery z architektami - różnorodne lokalizacje:
- 22 czerwca (sobota) | Targ w Błoniu z Aleksandrą Wasilkowską i gościnnym udziałem Zenona Reszki (Burmistrz Gminy Błonie) i Elżbiety Drapały (ZUK Błonie)
- 13 lipca (sobota) | Most Europejski w Siekierkach z Tomaszem Maksymiukiem (MXL4 Architekci) i Igorem Szakowskim (UM Województwa Zachodniopomorskiego)
- 25 sierpnia (niedziela) | Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu z Anną Szewczyk-Świątek i Wojciechem Świątkiem (55Architekci)
- 7 września (sobota) | Pomosty nad Jeziorem Słupeckim z Pawłem Grobelnym
- II połowa września| Modernizacja Uniwersytetu Rzeszowskiego z Maciejem Trybusem (S.T. Architekci)
- 5 października (sobota) | Zespół zabudowy wielorodzinnej Mieszkanie plus w Łowiczu z Rafałem Mazurem i Łukaszem Gajem
- 20 października (niedziela) | Muzeum Ognia w Żorach z Barbarą i Oskarem Grąbczewskimi (OVO Grąbczewscy Architekci)
Informacje ogólne
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Na wydarzenia obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje będą publikowane na stronie niaiu.pl na około dwa tygodnie przed terminem wydarzenia. Na wybrane spacery odbywające się w mniej dostępnych lokalizacjach będzie organizowany dojazd.
Mozaika lokalnych tożsamości
Blisko 100 obiektów architektonicznych, 57 miejscowości oraz 90 polskich zespołów i pracowni architektonicznych - „Mozaika lokalnych tożsamości” to podręczna mapa stworzona przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU). Jej cyfrową wersję można pobrać za darmo, a papierowa jest dostępna w partnerskich instytucjach i organizacjach.
Pierwsza wersja mapy powstała w 2019 roku jako zwieńczenie serii wystaw Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Kolejne odsłony projektu prezentowane w wybranych miastach w roku 2022 roku. Nową wersję mapy poszerzono o nowe realizacje i kolejne obszary kraju. Na mapie NIAiU znalazły się więc obiekty z całej Polski, które obrazują skalę wyzwań i transformacji po 1989 roku.
- Więcej o:
Mistrzowie światła - jak wykorzystać potencjał światła dziennego w nowoczesnej architekturze
Targi Rzeczy Ładnych WIOSNA! w Warszawie: 5-6.04.2025 r. w EXPO XXI
Konkurs fotograficzny "Granice miasta / Granice w mieście". Refleksje nad przestrzenią Warszawy
Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci - nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Warszawa: Apartamenty M7 w ramach projektu Towarowa22 nabierają kształtu [WIEŚCI Z BUDOWY]
Targi Rzeczy Ładnych w Poznaniu! Największe święto designu już w ten weekend!
Muzeum Neonów przenosi się do Pałacu Kultury i Nauki. Otwarcie już w lipcu!
Łódzka Fuzja z nagrodami MIPIM Awards 2025 w Cannes. To najlepszy projekt rewitalizacji miejskiej!