Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu

Mat. prasowe / red. WG
Rubra w Straszynie. Proj. Paweł Lis Architekci - Fot. Emi Karpowicz

Rubra - kameralny zespół siedmiu domów w Straszynie zaprojektowany został przez pracownię Paweł Lis Architekci. Nowoczesne, proste, ceglane bryły w ciekawy sposób nawiązują do budowlanej przeszłości Pomorza Gdańskiego.

Straszyn to niewielka miejscowość nad Radunią, oddalona o około 12 km na południowy zachód od centrum Gdańska. Właśnie tu powstaje osiedle Rubra - kameralny zespół domów, który z racji swojego ceglastego, czerwonego koloru otrzymał taka nazwę.
Miejsce inwestycji stanowi pochyły teren, który opada w kierunku południowym i kończy się skarpą porośniętą starodrzewiem. Takie ukształtowanie terenu wprost "zachęcało" do ustawienia domów w układzie kaskadowym. Dzięki temu rozwiązaniu, domy są lepiej doświetlone, mają  taras i ogród z otwarciem na południe, a z okien roztacza się lepszy widok.

Projektując osiedle Rubra, Paweł Lis starał się odnieść do budowlanej przeszłości regionu Pomorza Gdańskiego. "Nadwieszone bryły pięter nawiązują do charakterystycznych domów podcieniowych a formę pochylonych pod ostrym kątem ścian i zadaszeń można odnieść do ukośnych zastrzałów stosowanych w konstrukcjach szkieletowych” - mówi architekt.

Inwestycję wyróżnia ceglana elewacja domów.  Dlaczego zdecydowano się na klinkier? Ręcznie formowana cegła była stosowana w tym rejonie od wielu wieków. Budowano z niej między innymi wolnostojące piece chlebowe. Można także wymienić pozostałości zabudowań stacji kolejowych, domy mieszkalne czy budynek młyna – wzniesione w Pruszczu Gdańskim na przełomie XIX i XX wieku. Najważniejszą inspiracją w tym zakresie stanowią istniejące do dziś hydroelektrownie wznoszone na rzece Raduni od początku XX wieku.

Rubra w Straszynie. Proj. Paweł Lis Architekci - Fot. Emi Karpowicz
Rubra w Straszynie. Proj. Paweł Lis Architekci - Fot. Emi Karpowicz

Osiedle Rubra i jego struktura

Osiedle Rubra tworzy 6 budynków w zabudowie bliźniaczej i 1 budynek wolnostojący. Budynki ustawione są kaskadowo co umożliwia im właściwe relacje pomiędzy sobą. Budynki umiejscowione na szczycie pochylonej działki mogą mieć lepszy widok z piętra ponad budynkami poniżej.

Zrezygnowano z pełnej cegły na elewacji z powodu dużej grubości ściany zewnętrznej i ograniczonej wielkości zabudowy. Zdecydowano się na płytkę klinkierową uzyskaną z pociętych ręcznie formowanych cegieł.

Wszystkie budynki mają indywidualnie zaprojektowane i wykonane ogrody, system nawodnienia i system oświetlenia. Na skarpie został zachowany starodrzew a całe osiedle zyskało wiele nowych nasadzeń.

Domy bliźniacze typ A, B, C.

Każdy dom w zabudowie bliźniaczej  typu A i B ma 236 m2 powierzchni użytkowej i dwustanowiskowy garaż. Domy typu C wyglądają nieco inaczej i mają po 233 m2 powierzchni użytkowej i dwustanowiskowy garaż.

W parterach oprócz salonu z kuchnią znajdują się także gabinety. Na piętrach są 4 pokoje, dwie łazienki oraz kotłownia z pralnią. Partery o wysokości 3m zostały przeszklone oknami w ramach aluminiowych i wyposażone w system przesuwny typu HS. Wszystkie okna zostały zlicowane z elewacją i osadzone na wysuniętych konsolach poza licem konstrukcji.

Żeby podkreślić odrębny charakter budynków w układzie bliźniaczym bryły pięter zostały od siebie odsunięte.

Charakterystycznym elementem tych domów są nadwieszone zadaszenia pięter. Chronią przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń od strony południowej a ich ukośna forma nadaje dynamiki całej bryle budynku” mówi autor arch Pawel Lis.

Dom wolnostojący typ D

Dom udało się zmieścić w niezwykle urokliwym miejscu osiedla- tuż przed skarpą porośniętą starodrzewiem. Dom wolnostojący ma 267 m2 powierzchni użytkowej i dwustanowiskowy garaż. W parterze oprócz salonu i jadalni z kuchnią znajduje się gabinet. Na piętrze zaprojektowaliśmy 4 pokoje i dwie łazienki oraz pralnię i kotłownię.

To dom o niepowtarzalnym charakterze. Parter został wbity poniżej poziomu wjazdu. Posiada charakterystyczne podłużne okno, które wygląda jak szczelina w skalnej ścianie. Garaż został oddzielony od części dziennej przeszklonym na wylot korytarzem. Daje to taki efekt, że wchodzących do domu wita nas widok drzew po jego drugiej stronie. Bryła piętra od strony wjazdu została obłożona blachą na rąbek i pocięta pionowymi oknami sięgającymi do krawędzi zadaszenia. Od południa dom posiada duży taras z przepięknym widokiem na starodrzew.

Nad zboczem opadającej skarpy udało się wykonać dodatkowy mniejszy taras w postaci wiszącej w powietrzu betonowej kładki.

Rubra w Straszynie - dom wolnostojący typ D. Proj. Paweł Lis Architekci - Fot. Emi Karpowicz

Wszystkie budynki są zasilane pompami ciepła i wyposażone w system rekuperacji. Całe osiedle posiada zbiorniki retencyjne i system odzysku wody deszczowej, która będzie wykorzystywana min. do podlewania ogrodów. Planowane jest zainstalowanie fotowoltaiki i banków energii.

Architektura osiedla Rubra to współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu. Proste bryły ustawione na sobie, skośne ściany nadwieszeń i czerwień wypalonego klinkieru nadaje im spójny, ponadczasowy charakter. Domy zostały kaskadowo osadzone w pochylonym terenie. To wszystko powoduje, ze architektura osiedla wpisała się w nietypową działkę i cały kontekst historycznej zabudowy Pomorza Gdańskiego.

Jak przyznaje Paweł Lis, to jedna z jego ulubionych realizacji.

----
RUBRA

FUNKCJA: Osiedle 7 domów w zabudowie bliźniaczej i wolnostojącej
LOKALIZACJA: Straszyn pod Gdańskiem, ul. Jasia i Małgosi
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 1645m2
ROK: 2021 PROJEKT, 2024 REALIZACJA
INWESTOR/GENERALNY WYKONAWCA: HERZ INVEST: mgr inż. Piotr Dorozik
AUTOR: mgr arch. Pawel Lis
WSPÓŁPRACA: mgr arch. Karolina Osuchowska, mgr arch. Piotr Gorzelańczyk
KONSTRUKCJA: mgr inż. Darek Gardziński
PROJEKT ZIELENI: arch. Marta Dorozik
ZDJĘCIA: Emi Karpowicz

Udostępnij

Przeczytaj także

Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Nova Marina Gdynia - nowy dom polskiego żeglarstwa przy Molo Południowym. Architektura nawiązuje do modernistycznych…

Polecane

Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Dom jednorodzinny na Orzechowej w Józefowie. Elegancka, ciemna bryła
Dom Schminke w Löbau - makaronowy parowiec Hansa Scharouna [IKONY ARCHITEKTURY]

Skomentuj:

Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej