Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Rozstrzygnięto konkurs na projekt pamiątki z Zakopanego. Zwyciężyły "Domy. Duchy” - świece inspirowane niszczejącymi zabytkami miasta

Redakcja Pressland/WG

Świece w kształcie zabytkowych budynków Zakopanego, piny z zakopiańskimi motywami czy niebanalna zasłona okienna, która powieszona w oknie tworzy panoramę gór. Zobaczcie zwycięzców konkursu na projekt pamiątki z Zakopanego.

Plastikowe ciupagi, spinnery i poduszki w kształcie owiec to jedne z najpopularniejszych pamiątek z Zakopanego. No cóż, o ich estetyce można by długo dyskutować - kicz od lat rozpanoszył się w stolicy polskich Tatr. Z tym zjawiskiem walczy Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, które zorganizowało konkurs na projekt pamiątki z Zakopanego.

Konkurs skierowany był do projektantów, rzemieślników, artystów i miłośników Podhala oraz tatrzańskiej symboliki. Zaprojektowana przez uczestników konkursu pamiątka miała nawiązywać do podhalańskiej tradycji, kultury, a także przyrody. Prace oceniało jury w składzie: Jarosław Hulbój, Paweł Jasiewicz, Anna Kozak, Tomek Rygalik, Marcin Rząsa i Anna Wende-Surmiak oraz Bogna Świątkowska. Zgłoszono aż 293 projekty!

I miejsce - "Domy.Duchy". Proj. Łukasz Leśniak - Fot. mat. muzeumtatrzanskie.pl

Pierwsze miejsce zdobył Łukasz Leśniak. Stworzył on "Domy.Duchy" - projekt, który jest również manifestem - zestaw świec dekoracyjnych inspirowanych niszczejącymi, zabytkowymi domami Zakopanego. To sprzeciw, przeciwko niszczeniu zabytkowych obiektów Zakopanego. W uzasadnieniu jury czytamy:

Bardzo rzadko się zdarza, nawet w krytycznym projektowaniu, żeby się udało tak klarownie wydestylować ideę i zamknąć ją w obiekcie. Historia designu zna w zasadzie przede wszystkim przypadki kiedy to się nie udaje. Jesteśmy przekonani, że jest to projekt, który przejdzie do historii wzornictwa. „Domy. Duchy” wymuszają na odbiorcy refleksję stawiając go przed wyborem – czy zostawi pamiątkę w formie estetycznej woskowej figury i będzie mógł długo wspominać wizytę w mieście czy je spali i zapomni.

II miejsce - "Zakopiny". Proj. Anna Libera i Jan Strumiłło - Fot. mat. muzeumtatrzanskie.pl

Drugą nagrodę otrzymali Anna Libera i Jan Strumiłło za projekt "Zakopinów" - zestawu 8 przypinek z zakopiańskimi motywami. Pojawiają się na nich tańce zbójnickie inspirowane twórczością Zofii Stryjeńskiej i dwa niedźwiedzie: biały miś z Krupówek oraz brunatny, który żyje w Tatrach.

III miejsce - "Grań Giewontu". Proj. Joanna Makowska-Surowiec. - Fot. mat. muzeumtatrzanskie.pl

Trzecie miejsce należy do Joanny Makowskiej-Surowiec. Zaprojektowała ona "Grań Giewontu" - zasłonę, która powieszona w oknie tworzy panoramę gór. To pamiątka praktyczna i bardzo symboliczna.

Jury przyznało również trzy wyróżnienia. Otrzymali je Paulina Nowak (za projekt "Fałatek", czyli niewielką, ręcznie wykonaną kostkę smrekową z wyrzeźbionymi dłutem motywami zakopiańskiej architektury), Oliwia Mosoń za projekt gry "Memory" w wersji zakopiańskiej i Agata Jarosławiec za projekt oryginalnego kubka "Morskie Oko".

Specjalne podziękowania trafiły do Natalii Szultki (najmłodszej uczestniczki konkursu), Wacława Kuli (za wyjątkowy pietyzm w przygotowaniu projektu konkursowego i niezwykłą formę jego przedstawienia) oraz do Jana Pfeifera (za projekt "Góralski Ornament" za wyjątkowy pomysł na niematerialną pamiątkę).

Wszystkim laureatom gratulujemy!

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Przebudowa willi Monte w Zakopanem - jak to się mogło stać? Makabryła 2017 od kuchni
Biedronka w Zakopanem od Karpiel Steindel Architektura
Dark House - dom letniskowy zamykany nie tylko na klucz

Skomentuj:

Rozstrzygnięto konkurs na projekt pamiątki z Zakopanego. Zwyciężyły "Domy. Duchy” - świece inspirowane niszczejącymi zabytkami miasta

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej