Rośnie biurowiec .KTW II w Katowicach. Otrzymał certyfikat BREEAM Interim na poziomie Excellent [WIEŚCI Z BUDOWY]
Konstrukcja biurowca .KTW II w Katowicach sięga już wysokości ok. 25 metrów nad poziomem gruntu. Zaprojektowany przez architektów z Medusa Group budynek uzyskał już certyfikat BREEAM Interim Design Stage na poziomie Excellent.
W październiku ubiegłego roku informowaliśmy Was o rozpoczęciu budowy .KTW II - biurowca zaprojektowanego przez pracownię Medusa Group. Mający 31 naziemnych kondygnacji .KTW II będzie najwyższym budynkiem biurowym nie tylko w Katowicach, ale i w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).
Konstrukcja sięga już wysokości ok. 25 metrów nad poziomem gruntu (trwa zbrojenie stropu poziomu +6). Na tempo prac istotny wpływ ma tzw. system samowznoszący, zamontowany w czterech sekcjach trzonu budynku. Jest używany do wykonania konstrukcji żelbetowej obiektu. Wcześniej tę technologię stosowano m.in. przy budowie tzw. „szkieletora” w Krakowie i Sky Tower we Wrocławiu. Za sprawą .KTW II po raz pierwszy wykorzystuje się ją w Katowicach.
Biurowiec .KTW II dopiero powstaje, ale już wiadomo, że został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i odpowiedzialnych systemów zarządzania. Potwierdza to certyfikat BREEAM Interim Design Stage na poziomie Excellent. Uzyskany wynik 79,7% to rekord na katowickim rynku biurowym, który stawia .KTW II wśród najlepszych projektów realizowanych w kraju. Ocena projektu jest dokonywana na podstawie 10 kryteriów: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, wykorzystanie terenu i ekologia, zanieczyszczenia oraz innowacje.
.KTW II osiągnął maksymalne wyniki w kategoriach: transport i zarządzanie zużyciem wody. Doceniona została dogodna lokalizacja biurowca, w ścisłym centrum miasta, która zapewnia dostępność środków komunikacji publicznej oraz rozbudowaną infrastrukturę drogową i rowerową. Audytorzy zwrócili też uwagę na rozwiązania zorientowane na oszczędność wody i energii elektrycznej. Wśród ekologicznych technologii zaprojektowanych w budynku znajdują się bowiem m.in. szybkie windy o niskim poborze mocy, specjalna armatura sanitarna oraz klimatyzacja z efektywnym odzyskiem ciepła i funkcją tzw. free cooling, która umożliwia wykorzystanie darmowych pokładów chłodu z powietrza do schłodzenia wnętrz obiektu. Oszczędności powstaną również dzięki inteligentnemu systemowi sterowania, który zautomatyzuje pracę klimatyzacji, wentylacji, oświetlenia oraz kontroli dostępu.
Przepustką do uzyskania takiego wyniku stały się też rozwiązania sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu użytkowników biurowca. Bioróżnorodna zieleń, tereny sportowo-rekreacyjne w okolicy, materiały ograniczające poziom hałasu – to tyko niektóre z rozwiązań zwiększających komfort najemców. Tym samym projekt .KTW II zgłasza gotowość do uzyskania certyfikacji WELL według założeń IWBI (The International WELL Building Institute).
W tej chwili realizowane są zaawansowane prace projektowe. Dotyczą one kotwienia żurawi oraz wykonania tzw. przewieszenia konstrukcji i związanych z tym dozbrojeń w miejscach oddziaływania największych sił fizycznych. Opracowywany jest także harmonogram prac na najwyższych piętrach biurowca. Ze względu na wysoki stopień skomplikowania robót oraz konieczność koordynowania działań wielu ekip specjalistów, inżynierowie szczegółowo planują przebieg realizacji tej fazy projektu. Ponadto produkowane są, a następnie oceniane przez inwestora i architektów Medusa Group, próbki materiałów do wykorzystania w budynku, m.in. siatki cięto-ciągnionej, płyt betonowych i szklanych paneli elewacji.
Zakończenie inwestycji planowane jest na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku.
- Więcej o:
Hotel PURO przy al. Korfantego w Katowicach. To projekt Tomasza Koniora
Dom na skarpie w Katowicach. Unosi się nad zboczem góry
Tak będą wyglądać kamienice TBS w Katowicach przy ul. Mariackiej. Zwycięska koncepcja OVO Grąbczewscy Architekci
Moderna w Katowicach - biurowiec inspirowany modernistyczną architekturą od JEMS Architekci
D105 w Katowicach. Gabinety medyczne w kontenerach przemysłowych
Funkcjonalna abstrakcja - apartamentowce Złota 19 w Katowicach. Twóczy ukłon w stronę śląskiej architektury
Plac na Glanc 2019 już otwarty. Jak zmieniło się podwórko przy Dyrekcyjnej 3 w Katowicach?
Nowy gmach ASP w Katowicach. Jak wygląda budynek dla studentów sztuki? [ZDJĘCIA]