Robert Majkut Design z nagrodą Opal Award 2024 za projekt OASIS HOUSE - unikalnego domu na na pustyni
Projekt OASIS HOUSE, unikalnego domu na pustyni, stworzonego przez studio Robert Majkut Design, zdobył nagrodę w kategorii architektura rezydencji na prestiżowym konkursie Opal Award 2024. Jury doceniło wyjątkową estetykę, nowoczesne technologie oraz harmonijne połączenie z naturą, które wyróżniają ten projekt na tle innych.
Wyjątkowość projektu
OASIS HOUSE to nie tylko dom, ale i manifest nowoczesnej architektury. Projekt łączy w sobie estetykę, zaawansowane technologie oraz głębokie zrozumienie natury. Jego unikalność polega na stworzeniu współczesnej oazy, która harmonijnie współgra z surowym klimatem pustyni, oferując jednocześnie komfort i funkcjonalność. Oaza stanowi zaczątek każdego siedliska, oferując cień, wodę, roślinność oraz możliwość uprawy lub hodowli zwierząt. To miejsce, gdzie natura koi swoją obecnością, a drzewa i krzewy chronią przed wiatrem i słońcem.
„Oaza stała się pierwotnym pomysłem, gdyż w naszym rozumieniu jest autonomicznym mikrokosmosem, który zawiera wszystko, co potrzebne do komfortowego i wygodnego życia w pustynnym krajobrazie. Jednak nawet oaza może być narażona na silne i gwałtowne zjawiska naturalne. Jest cenna, dopóki trwa. Podobnie jak człowiek szukający schronienia przed upałem, oaza i ogród wymagają troski i wsparcia” – wyjaśnia autor projektu, Robert Majkut, Head od Design i CEO Robert Majkut Design.
„Z tego powodu głównym elementem koncepcji OASIS HOUSE jest połączenie idei domu podwójnego z nowoczesnymi technologiami współistniejącymi, a nawet wykorzystującymi charakterystyczną dla pustynnego krajobrazu naturę. Z tego połączenia stworzyliśmy przestrzeń idealną do komfortowego życia” – dodaje.
Idea domu podwójnego
Centralnym elementem OASIS HOUSE jest koncepcja domu podwójnego. Zewnętrzna ażurowa, przeszklona struktura, rodzaj parawanu, działa jako bariera ochronna, tworząc mikroklimat dla wewnętrznego ogrodu i znajdującego się w jego sercu domu. Wnętrze budynku to zespół płynnych, rzeźbiarskich form, które zapewniają prywatność i komfort mieszkańcom, jednocześnie otwierając się na bujną zieleń ogrodu. Dzięki temu dom na pustyni może funkcjonować samodzielnie w niesprzyjających warunkach, oferując mieszkańcom komfortowy mikroklimat.
Rezydencja, o całkowitej powierzchni blisko 1000 m², została zaprojektowana na regularnej prostokątnej działce. Główny budynek mieszkalny, obejmujący trzy kondygnacje, łączy przestrzenie mieszkalne, rodzinne, rekreacyjne i pracy. Parter mieści przestronny salon otoczony zielenią, jadalnię na dziesięć osób, gabinet, bibliotekę oraz strefy rekreacyjne, zapewniając idealne warunki do codziennego życia i relaksu w otoczeniu bujnej roślinności. Na wyższych kondygnacjach znajdują się prywatne sypialnie oraz niezależny apartament gościnny, gwarantując prywatność i wygodę mieszkańcom oraz gościom. Projekt uzupełnia budynek techniczny o powierzchni 300 m², który zawiera garaże, basen oraz parkingi dla gości. Całość czerpie inspirację z barw ziemi, architektury pustynne oraz tradycyjnej ornamentyki w nowoczesnym wydaniu.
Technologia i tradycja
Projekt wykorzystuje nowoczesne technologie, takie jak półprzezroczyste ogniwa fotowoltaiczne i systemy recyklingu wody, które zapewniają racjonalne zarządzanie zasobami oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Ażurowe wzory zostały stworzone przy użyciu projektowania parametrycznego. Wykorzystane tu algorytmy umożliwiają łatwe skalowanie budynku zarówno w górę, jak i w dół. Prefabrykaty betonowe wykonane za pomocą drukarek 3D zapewniają szybki proces budowy idący w parze z jakością. Inteligentny system zarządza całością domu i terenu, obejmując oświetlenie, wentylację, klimatyzację oraz zarządzanie energią i nawodnieniem. Co ciekawe, twórcy czerpali inspirację również z tradycyjnych metod, takich jak łapacze wiatru, które od wieków stosowane są w architekturze Bliskiego Wschodu. Dzięki temu Oasis House łączy w sobie nowoczesność z tradycją, tworząc unikalną przestrzeń do życia.
Konkurs Opal Award
Outstanding Property Award London co roku wyróżnia najbardziej wybitne projekty architektoniczne z całego świata. Celem konkursu jest promowanie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań w architekturze. W tegorocznej edycji konkursu projekt OASIS HOUSE zdobył nagrodę w kategorii architektura rezydencji, co jest wyróżnieniem dla studia Robert Majkut Design i potwierdzeniem, że projekt domu na pustyni jest koncepcją innowacyjną, inspirującą i wychodzącą o krok na przód w stronę odpowiedzialnej architektury.
“Jeżeli człowiek jest w stanie coś wymyślić, to znaczy, że jest w stanie to zrealizować. Jeśli mówimy o koncepcji, która została zwizualizowana, to znaczy, że jesteśmy już 3 kroki dalej od nieistnienia tego projektu, a zatem coraz bliżej do jego realizacji, o której już rozmawiamy” - podsumowuje Robert Majkut.
===
Robert Majkut Design
Robert Majkut Design to studio z ponad 28-letnim doświadczeniem, znane z kreatywnych i wizjonerskich projektów na całym świecie. Pod kierunkiem Roberta Majkuta, firma zdobyła liczne nagrody i uznanie branżowe, realizując ambitne i innowacyjne projekty, które przesuwają granice współczesnej architektury.
- Więcej o:
Oculus - kapsuła do zamieszkania na pustyni. Polsko-meksykański duet zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie
La Casa del Desierto, czyli szklany dom na pustyni. Zagrał w piątym sezonie serialu Black Mirror
Jak pustynia i wydmy - Daniel Libeskind zaprojektował muzeum w Chile
Muzeum na pustyni. Polak projektuje w Egipcie
Robert Majkut Design z nagrodą Opal Award 2024 za projekt OASIS HOUSE - unikalnego domu na na pustyni
Nowa dzielnica handlowa w Xi'an projektu Heatherwick Studio. To hołd dla ceramicznego dziedzictwa miasta
Dziwne budynki w kształcie zwierząt. Niektóre mają ponad 100 lat!
Statua Jedności w Indiach - największy pomnik na świecie. Przewyższa ponad dwukrotnie Statuę Wolności