Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Robert Majkut Design z nagrodą Opal Award 2024 za projekt OASIS HOUSE - unikalnego domu na na pustyni

Mat. prasowe

Projekt OASIS HOUSE, unikalnego domu na pustyni, stworzonego przez studio Robert Majkut Design, zdobył nagrodę w kategorii architektura rezydencji na prestiżowym konkursie Opal Award 2024. Jury doceniło wyjątkową estetykę, nowoczesne technologie oraz harmonijne połączenie z naturą, które wyróżniają ten projekt na tle innych.

Oasis House. Proj. Robert Majkut Design
Oasis House. Proj. Robert Majkut Design
Wiz. mat. pracowni

Wyjątkowość projektu

OASIS HOUSE to nie tylko dom, ale i manifest nowoczesnej architektury. Projekt łączy w sobie estetykę, zaawansowane technologie oraz głębokie zrozumienie natury. Jego unikalność polega na stworzeniu współczesnej oazy, która harmonijnie współgra z surowym klimatem pustyni, oferując jednocześnie komfort i funkcjonalność. Oaza stanowi zaczątek każdego siedliska, oferując cień, wodę, roślinność oraz możliwość uprawy lub hodowli zwierząt. To miejsce, gdzie natura koi swoją obecnością, a drzewa i krzewy chronią przed wiatrem i słońcem.

Oaza stała się pierwotnym pomysłem, gdyż w naszym rozumieniu jest autonomicznym mikrokosmosem, który zawiera wszystko, co potrzebne do komfortowego i wygodnego życia w pustynnym krajobrazie. Jednak nawet oaza może być narażona na silne i gwałtowne zjawiska naturalne. Jest cenna, dopóki trwa. Podobnie jak człowiek szukający schronienia przed upałem, oaza i ogród wymagają troski i wsparcia” – wyjaśnia autor projektu, Robert Majkut, Head od Design i CEO Robert Majkut Design.

Z tego powodu głównym elementem koncepcji OASIS HOUSE jest połączenie idei domu podwójnego z nowoczesnymi technologiami współistniejącymi, a nawet wykorzystującymi charakterystyczną dla pustynnego krajobrazu naturę. Z tego połączenia stworzyliśmy przestrzeń idealną do komfortowego życia” – dodaje.

Oasis House. Proj. Robert Majkut Design
Oasis House. Proj. Robert Majkut Design
Wiz. mat. pracowni

Idea domu podwójnego

Centralnym elementem OASIS HOUSE jest koncepcja domu podwójnego. Zewnętrzna ażurowa, przeszklona struktura, rodzaj parawanu, działa jako bariera ochronna, tworząc mikroklimat dla wewnętrznego ogrodu i znajdującego się w jego sercu domu. Wnętrze budynku to zespół płynnych, rzeźbiarskich form, które zapewniają prywatność i komfort mieszkańcom, jednocześnie otwierając się na bujną zieleń ogrodu. Dzięki temu dom na pustyni może funkcjonować samodzielnie w niesprzyjających warunkach, oferując mieszkańcom komfortowy mikroklimat.

Rezydencja, o całkowitej powierzchni blisko 1000 m², została zaprojektowana na regularnej prostokątnej działce. Główny budynek mieszkalny, obejmujący trzy kondygnacje, łączy przestrzenie mieszkalne, rodzinne, rekreacyjne i pracy. Parter mieści przestronny salon otoczony zielenią, jadalnię na dziesięć osób, gabinet, bibliotekę oraz strefy rekreacyjne, zapewniając idealne warunki do codziennego życia i relaksu w otoczeniu bujnej roślinności. Na wyższych kondygnacjach znajdują się prywatne sypialnie oraz niezależny apartament gościnny, gwarantując prywatność i wygodę mieszkańcom oraz gościom. Projekt uzupełnia budynek techniczny o powierzchni 300 m², który zawiera garaże, basen oraz parkingi dla gości. Całość czerpie inspirację z barw ziemi, architektury pustynne oraz tradycyjnej ornamentyki w nowoczesnym wydaniu.

Oasis House. Proj. Robert Majkut Design
Oasis House. Proj. Robert Majkut Design
Wiz. mat. pracowni

Technologia i tradycja

Projekt wykorzystuje nowoczesne technologie, takie jak półprzezroczyste ogniwa fotowoltaiczne i systemy recyklingu wody, które zapewniają racjonalne zarządzanie zasobami oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Ażurowe wzory zostały stworzone przy użyciu projektowania parametrycznego. Wykorzystane tu algorytmy umożliwiają łatwe skalowanie budynku zarówno w górę, jak i w dół. Prefabrykaty betonowe wykonane za pomocą drukarek 3D zapewniają szybki proces budowy idący w parze z jakością. Inteligentny system zarządza całością domu i terenu, obejmując oświetlenie, wentylację, klimatyzację oraz zarządzanie energią i nawodnieniem. Co ciekawe, twórcy czerpali inspirację również z tradycyjnych metod, takich jak łapacze wiatru, które od wieków stosowane są w architekturze Bliskiego Wschodu. Dzięki temu Oasis House łączy w sobie nowoczesność z tradycją, tworząc unikalną przestrzeń do życia.

Oasis House. Proj. Robert Majkut Design
Oasis House. Proj. Robert Majkut Design
Wiz. mat. pracowni

Konkurs Opal Award

Outstanding Property Award London co roku wyróżnia najbardziej wybitne projekty architektoniczne z całego świata. Celem konkursu jest promowanie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań w architekturze. W tegorocznej edycji konkursu projekt OASIS HOUSE zdobył nagrodę w kategorii architektura rezydencji, co jest wyróżnieniem dla studia Robert Majkut Design i potwierdzeniem, że projekt domu na pustyni jest koncepcją innowacyjną, inspirującą i wychodzącą o krok na przód w stronę odpowiedzialnej architektury.

Jeżeli człowiek jest w stanie coś wymyślić, to znaczy, że jest w stanie to zrealizować. Jeśli mówimy o koncepcji, która została zwizualizowana, to znaczy, że jesteśmy już 3 kroki dalej od nieistnienia tego projektu, a zatem coraz bliżej do jego realizacji, o której już rozmawiamy” - podsumowuje Robert Majkut.

===

Robert Majkut Design

Robert Majkut Design to studio z ponad 28-letnim doświadczeniem, znane z kreatywnych i wizjonerskich projektów na całym świecie. Pod kierunkiem Roberta Majkuta, firma zdobyła liczne nagrody i uznanie branżowe, realizując ambitne i innowacyjne projekty, które przesuwają granice współczesnej architektury.

    Więcej o:

Skomentuj:

Robert Majkut Design z nagrodą Opal Award 2024 za projekt OASIS HOUSE - unikalnego domu na na pustyni