Rezydencja tarasowa. Luksusowa willa w Wilanowie
Ta luksusowa willa projektu Exterio stanęła na pięknie położonej działce w zacisznej okolicy Wilanowa. Nowoczesny budynek jednorodzinny o powierzchni prawie 550 m kw. wyróżniają duże przeszklenia i liczne, przestronne tarasy, od których rezydencja zaczerpnęła swą nazwę.
Dom to dwukondygnacyjna, modernistyczna bryła, na dachu której architekci zaprojektowali taras widokowy. Rozpościera się z niego niczym niezakłócony widok na otoczenie i dziką przyrodę ze starodrzewem po drugiej stronie ulicy.
Tarasy są elementem przewodnim dla rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych budynku. Posiadają je wszystkie pokoje. Część z nich jest połączona z najwyżej położonym tarasem widokowym zewnętrznymi schodami, pełniącymi zarazem ciekawe rozwiązanie zewnętrznej komunikacji po elewacjach budynku. Duży taras znajduje się również na dachu części gospodarczej, zlokalizowanej z tyłu budynku.
Jednak najbardziej charakterystyczną przestrzenią domu jest zadaszony taras pokoju dziennego w narożnej niszy z południowo-wschodnią ekspozycją. Wygospodarowany w zagłębieniu bryły, z zadaszaniem na poziomie drugiej kondygnacji, stanowi główny element funkcjonalny oraz kompozycyjny budowli
Dom dyskretnie ustępujący miejsca przyrodzie
Bliskość atrakcyjnych terenów zielonych od strony ulicy zdeterminowała główne założenia dla formy architektonicznej budynku i jego usytuowanie na działce.
- Musieliśmy się zmierzyć z wyzwaniem, że najatrakcyjniejszy widok na zieleń był z tej samej strony co wjazd na działkę - wspomina architekt Marcin Klukowski, współwłaściciel pracowni Exterio, współtworzącej Grupę Hola. - Dlatego postanowiliśmy cofnąć dom w głąb parceli i zapewnić miejsce dla ogrodu, który w naturalny sposób łączyć się miał z zielonym obszarem.
W efekcie architekci skierowali także główne otwarcia widokowe z przestrzeni dziennej, sypialni master oraz tarasów na parterze i dachu w tę właśnie stronę.
Nietypowe rozwiązanie wymagało również zaplanowania z boku budynku zarówno uliczki dojazdowej, jak i wejścia do domu, które dodatkowo schowano w podcieniu. Z kolei garaż oraz część gospodarczą ukryto z tyłu obiektu, w najdalszej części działki.
Gra kolorów, światła i cieni
Formę budynku ukształtowano z masywnych, wysuniętych poza jego kubaturę horyzontalnych gzymsów. Ich płaszczyzny, stanowiące jednocześnie naturalne zadaszenia dla położonych niżej balkonów i tarasów, pokryto białymi tynkami kontrastującymi z ciemniejszą elewacją, którą obłożono szarym kamieniem. W ten sposób białe linie stropów podkreślają wycięte w prostopadłościennej bryle przestrzenie wnęk, nadając całej budowli dynamicznego charakteru. Podsufitki gzymsów i podłogi tarasów obłożono ciepłym w odbiorze drewnem. Zaprojektowano z niego również przesuwne panele z żaluzjowymi okiennicami, które tworzą na ścianach ciekawą grę światła oraz zróżnicowaną tektonikę.
Hol z przeszklonym dachem
Rezydencję wyróżniają także ogromne przeszklenia, sięgające w salonie dwóch kondygnacji, dzięki którym pomieszczenia wypełniają się dziennym światłem i otwierają na ogród i ścianę zieleni na drugim planie.
Program funkcjonalny wnętrz zorganizowany został wokół przestrzeni wysokiego holu z przeszklonym dachem, przez który wpada światło na środek domu.
Na parterze hol łączy się w otwarty sposób z dwukondygnacyjnym salonem oraz kuchnią i jadalnią, wyodrębnioną wizualnie poprzez obniżony sufit.
Piętro podzielono na strefę rodziców z sypialnią, przestronną garderobą i łazienką oraz strefę dzieci - z pokojami posiadającymi oddzielne łazienki i garderoby. W centralnym miejscu piętra znajduje się wielofunkcyjna przestrzeń do zabaw lub organizacji kina domowego (istnieje możliwość jego wydzielenia składaną ścianką).
Zarówno sypialnia rodziców, jak i pokoje dzieci mają wyjścia na własne tarasy, m.in. znajdujący się nad garażami, który w części zagospodarowano zielenią w donicach.
Twórczym rozwinięciem założeń architektonicznych są rozwiązania projektowe we wnętrzach. W ramach kompleksowych prac Grupy Hola odpowiadała za nie pracownia Hola-Design.
- Zlecenie Grupie Hola całego procesu projektowego, począwszy od analizy terenu, poprzez projekt architektoniczny i nadzór autorski a kończąc na projekcie i aranżacji wnętrz, pozwoliło nam dopilnować realizacji projektu na każdym jego etapie i dopracować każdy detal w rezydencji- dodaje arch. Marcin Klukowski. - Zajmowaliśmy się też koordynacją prac pomiędzy inwestorem, producentami i wykonawcami. Trwało to przez cały okres budowy aż do wprowadzenia się właścicieli do domu.
---
Nazwa: Rezydencja tarasowa
Adres: Wilanów, Warszawa
Inwestor: Prywatny
Pow. użytkowa: 549 m kw.
Data powstania projektu: 2017 r.
Data realizacji: 2024 r.
- Więcej o:
Osiedle domów na wyspie w pobliżu Pasymia. Nowy projekt pracowni Exterio
Luksusowa willa w Broniszach pod Warszawą. To projekt pracowni Exterio
Willa pod Skocznią na warszawskim Mokotowie
Bukova Forest – willa w Magdalence projektu 81.waw.pl
Rusza przebudowa dworca w Łukowie. Będzie tu sala widowiskowa na 300 osób
Warszawa: Kolejne budynki w Porcie Praskim gotowe. Otwarto też twarto fragment nowego bulwaru spacerowego
Rezydencja Biała pod Warszawą. Symbioza architektury i natury
Nowy żłobek w Karczewie. Budowę ukończono w 6 miesięcy