Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Rezydencja Jasna pod Warszawą. Najnowszy projekt Exterio

Mat. prasowe
Rezydencja Jasna. Proj. Exterio - Wiz. mat. Exterio

Zaprojektowana dla rodziny z dziećmi rezydencja zapewniać ma domownikom zarówno komfortową przestrzeń do codziennego życia, jak i miejsce do spędzania wolnego czasu - spotkań towarzyskich i zabawy dla najmłodszych członków rodziny. Aspiracje inwestora odzwierciedla jej elegancka forma.

Jednorodzinny dom o powierzchni użytkowej nieco ponad 500 m kw. powstanie na zadrzewionej działce w zacisznej okolicy nieopodal Warszawy.

- Zaproponowaliśmy połączenie czystej, surowej architektury z naturą. Zaprojektowaliśmy budynek z płaskimi dachami i licznymi tarasami, którego horyzontalny układ wpisywać się ma w zastany na działce układ wysokich drzew i zapewniać doskonały widok na otaczającą przyrodę - mówi autor projektu arch. Marcin Klukowski, współwłaściciel pracowni Exterio.

Bryła domu przywodzi na myśl eleganckie, modernistyczne wille. Jego elewacja i stolarka okienna utrzymane są w jednolitej, jasnej kolorystyce, stąd nazwa projektu - Rezydencja Jasna.

Płaszczyzny części elewacji podkreślono zmieniając jej strukturę i wprowadzając pionowe ryzality. Ten wyrazisty detal stanowi jedno z głównych charakterystycznych różnic w fasadzie budynku, wprowadzając do estetyki domu charakterystyczną symetrię i grę światła.

Rezydencja Jasna. Proj. Exterio - Wiz. mat. Exterio
Rezydencja Jasna. Proj. Exterio - Wiz. mat. Exterio
Rezydencja Jasna. Proj. Exterio - Wiz. mat. Exterio

Formę budynku podkreślają wyraziste, masywne gzymsy, dzielące bryłę na poziomy. Przełamywane zaokrąglonymi i skosami nadają budynkowi zróżnicowanego, dynamicznego charakteru. Stanowią też zadaszenia dla położonych niżej licznych wnęk i tarasów.

Od strony frontowej bryła budynku posiada ostro zarysowane narożniki. Wejście główne zaplanowano w podcieniu utworzonym przez zawieszoną nad nim bryłę piętra. Inaczej jest od strony ogrodu, gdzie dominują opływowe linie gzymsów oraz przeszklonych balustrad balkonów.

Budynek ukształtowano na rzucie w kształcie litery „C”, której ramiona obejmują centralnie zlokalizowany główny taras. W dwóch kolejnych - wychodzących już poza obręb budynku tarasach - przewidziano miejsce na jacuzzi i basen. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli cieszyć się prywatnością, bliskością natury a zarazem posiadać bezpośredni dostęp do strefy relaksu.

Od strony ogrodu w domu dominują duże przeszklenia. Takie rozwiązanie pozwala otworzyć wszystkie pomieszczenia na zewnątrz i wizualnie połączyć je z otaczającą zielenią oraz miejscem spotkań, co domownicy docenią zwłaszcza w letnie dni.

Rezydencja Jasna. Proj. Exterio - Wiz. mat. Exterio
Rezydencja Jasna. Proj. Exterio - Wiz. mat. Exterio
Rezydencja Jasna. Proj. Exterio - Wiz. mat. Exterio

- Stworzyliśmy budynek, w którym najważniejszym miejscem jest przestrzeń dzienna umieszczona w centralnej części domu. W niej będzie skupiać się aktywność wszystkich członków rodziny - opowiada architekt Marcin Klukowski. - Budynek ukształtowaliśmy jako dwukondygnacyjny, z podwójnym pasem przeszkleń, zarówno pod zadaszeniem tarasu, jak i nad nim. 

Salon jest też zwornikiem łączącym boczne skrzydła domu. W jednym z nich znajduje się sypialnia rodziców z łazienką i garderobą oraz pralnia i garaż; w drugim pokoje dziecięce z łazienką i garderobą oraz sala zabaw, będąca rodzajem przeszklonego pawilonu otwierającego się na ogród z przeznaczeniem zarówno dla aktywności dorosłych, jak i dzieci.

Integralną częścią salonu, wyraźnie od niej oddzieloną, jest galeria na piętrze, z której dostajemy się do gabinetu oraz pokoju dziennego i siłowni. Piętro stanowi osobną strefę, w której nie toczy się codzienne życie domu. Domownicy udają się tam do pracy lub dla aktywności fizycznej.

Udostępnij

Przeczytaj także

Jego zdjęcie MSN obiegło całą Polskę. Patryk Wikaliński zrobił je telefonem [WYWIAD]
Renzo Piano zaprojektuje muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym Obory w gminie Konstancin-Jeziorna
Warszawa: pawilon Cepelii znów błyszczy! Powstał tu trzypiętrowy Empik

Polecane

Rezydencja Rytmiczna. Najnowsza realizacja projektu pracowni Exterio
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Rezydencja z Atrium projektu Exterio. Ruszyła budowa imponującej inwestycji

Skomentuj:

Rezydencja Jasna pod Warszawą. Najnowszy projekt Exterio

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej