Rewitalizacja zabytkowych budynków w Szwajcarii
Projekt polegał na adaptacji zabytkowych budynków pasterskich w Szwajcarii, w malowniczej alpejskiej dolinie. Szukając nowej funkcji mieszkalnej dla tych dwóch obiektów, architekci starali się zachować historyczne dziedzictwo. W sposób nowatorski potraktowali elementy mobilne, takie jak - składany balkon i składane rolety. Zwiększają one funkcjonalność i ergonomie obiektu, jednocześnie nadają inwestycji nowatorski charakter.
Budynek mniejszy zaaranżowano jako niewielki, dwukondygnacyjny dom mieszkalny z własną prywatną wydzieloną działką, na której zorganizowano taras wraz z kominkiem ogrodowym. Budynek większy przekształcono w obiekt mieszkalny mieszczący aż trzy niezależne mikro-apartamenty, każdy z wydzieloną na działce zewnętrzną strefą prywatną będącą przedłużeniem wnętrza mieszkalnego oraz strefą wspólną na tarasie z kominkiem ogrodowym.
Aranżując wnętrza tych historycznych obiektów, kierowano się zasadą ergonomii przestrzeni wewnętrznej, ale również uwarunkowaniami zewnętrznymi - nasłonecznieniem i osiami widokowymi ukierunkowanymi na przepiękną, malowniczą dolinę alpejską. Budynek większy rozbudowano w strefie podziemnej piwnicy, zwiększając przestrzeń użytkową. W dobudowanej części zlokalizowano salon kąpielowy z sauną. Przestrzeń ta została wyposażona w studnię świetlną.
Aranżując przestrzeń zewnętrzną, starano się wpisać w charakter miejscowości i topografię terenu, wykorzystując otwarcia widokowe z poszczególnych przestrzeni rekreacyjnych.
- Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
- Lokalizacja: Rossa, Gryzonia, Szwajcaria
- Zespół: Bogusław Barnaś, Bartosz Karwat, Urszula Furmanik
- Data: 2020-2022
Skomentuj:
Rewitalizacja zabytkowych budynków w Szwajcarii