Rewitalizacja starej stróżówki w sercu Łodzi
Historia Łodzi oraz rozwój przemysłu włókienniczego na tych terenach zdefiniowały charakter tego miasta, a także jego zabudowę. To przyczyniło się do powstania dużej liczby tak popularnych obecnie loftów, które spełniają różne funkcje - od użyteczności publicznej po mieszkaniową. Przywracanie utraconego blasku budynkom starej daty nie tylko umożliwia okazanie szacunku tradycji, ale również pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego klimatu poprzez połączenie z nowoczesnością. W ostatnich latach można zaobserwować w Polsce wiele przykładów takiego sposobu działania, który przynosi ciekawe rezultaty. Jedną z takich koncepcji jest XS Wigury Office, nieduży butikowy biurowiec zaprojektowany przez łódzką pracownię REFORM Architekt na czele z Marcinem Tomaszewskim.
Rewitalizacja budynku przy Wigury
Ten wyjątkowy budynek biurowy stanowi połączenie pofabrycznego obiektu z nowoczesną rozbudową odznaczającą się przeszklonymi elewacjami. Jego butikowy charakter wyróżnia go na tle innych budynków o podobnym przeznaczeniu, które najczęściej górują nad miejską zabudową. Od frontu, w strefie wejściowej, możemy zaobserwować niezwykle ciekawy sposób połączenia starej części z nową, który przywodzi na myśl układ klocków w grze Tetris. Projektanci z pracowni REFORM Architekt opisują swoją koncepcję jako opartą na wchłonięciu starej tkanki i stworzeniu z niej czegoś zupełnie nowego. Przed zmianami był to zwyczajny, ceglany budynek - po rewitalizacji ma się wpisywać we współczesną zabudowę. Bryła z każdej strony wygląda inaczej, przy czym jej część zaprojektowana od podstaw tworzy rozrastającą się ku górze formę. Nie jest ona jednak przytłaczająca względem mniejszej, zbudowanej z czerwonych cegieł.
Łódź ma swoją charakterystyczną zabudowę. Te ceglane budynki to symbol minionej epoki, ale mimo to nadal nieodłączny – niczym symbol miasta. Cieszy mnie, że są inwestorzy, którym zależy na zachowaniu fasady, bryły - dzięki temu powstają inwestycje takie jak XS Wigury Office. Stara zabudowa w nowej odsłonie, wchłaniamy to, co jest, ale z szacunkiem do historii obiektu.
Tomaszewski często zaskakuje w proponowanych przez siebie koncepcjach - tworzy nieco futurystyczne formy i nietuzinkowe rozwiązania. XS Wigura Office również nosi ślady jego kreatywności. Projekt charakteryzuje się cechami, które architekt wyjątkowo sobie upodobał, a należą do nich: prosta bryła, duża liczba przeszkleń, a także specyficzny sposób łączenia starego z nowym. Zwyczajne dostawienie szklanej części do ceglanej było dla niego niewystarczające, musiało się tam zadziać coś więcej - stąd koncepcja na schodkowy układ i rozszerzenie ku górze. Największą wartością jest jednak to, że obiekt wpisuje się w otoczenie.
XS Wigura Office – łódzki biurowiec o charakterze butikowym
Zdążyliśmy się już oswoić z butikowymi hotelami, ale użycie tego określenia w odniesieniu do obiektu biurowego jest nowością. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku hoteli, również na rynku nieruchomości biurowych pojęcie to z pewnością szybko się zadomowi. Biurowce do tej pory kojarzyły się nam ze strzelistymi, przeszklonymi budynkami - coraz częściej będziemy jednak spotykać nieco inne rozwiązania zaspokajające potrzeby różnych firm. Projekt XS Wigura Office to wynik kooperacji REFORM Architekt i łódzkiego inwestora Aflopa Nieruchomości. W portfolio tego dewelopera znajdziemy również Fabrykę Wełny, czyli nowoczesny biurowiec mieszczący się w odrestaurowanej wozowni przy ul. Żeromskiego w Pabianicach, a także ekskluzywny apartamentowiec w Jastarni. Budynek przy Wigury 21 w Łodzi będzie oferował 900 m kw. powierzchni przy 100-procentowym przeznaczeniu tej przestrzeni na potrzeby organizacji pracy biurowej. Warto podkreślić, że inwestycja jest częścią większego kompleksu - drugi obiekt, czyli XL Wigura Office jest właśnie realizowany.
XS Wigura Office
Rozpoczęcie budowy: 2021
Inwestor/deweloper: AFLOPA Nieruchomości
www.reformarchitekt.pl
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie