Restauracja Albatros w Augustowie. Była jednym z najnowocześniejszych obiektów gastronomicznych w regionie
Otwarta w 1962 roku, należąca do PSS Społem restauracja Albatros w Augustowie, wciąż przyciąga tłumy. Jej znakiem rozpoznawczym jest piękny, ogromny neon.
Restauracja Albatros w Augustowie
Restauracja Albatros w Augustowie otwarta została 22 lipca 1962 roku. Obiekt, według projektu Henryka Gomółki, wybudowany przez spółdzielnię PSS Społem, pozostaje w jej rękach do dziś. Elegancka bryła z charakterystycznym neonem, stojąca przy ulicy Mostowej 3, szybko stała się wizytówką Augustowa i jednym z najnowocześniejszych obiektów gastronomicznych na Suwalszczyźnie.
Podobne realizacje "Społem" powstawały w latach 60. w całej Polsce. Niewiele lokali wytrzymało jednak zmianę ustroju. Udało się to restauracji Albatros, która wciąż przyciąga tłumy turystów.
Albatros to elegancka, jasna, prosta bryła której fronton wsparto na trzech kolumnach. Na poziomie ulicy znajduje się bar Bartek. Do części restauracyjnej trzeba wspiąć się po 17 schodkach. Od lat 60. znakiem rozpoznawczym jest umieszczony na fasadzie budynku neon "Albatros" oraz metaloplastyka przedstawiająca lecącego ptaka. Zabudowano taras, na którym tłoczyli się chętni do udziału w słynnych dancingach (dzięki temu powstała druga zamykana sala, którą połączyć można z salą główną).
Zobacz także: Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego>>
Wystrój Albatrosa zmieniał się na przestrzeni lat. Kiedyś królowały tu wysokie loże obite zielonym pluszem. Dziś są proste stoły z krzesłami. Masywne żyrandole z PRL-u zastąpiono nowoczesnymi lampami. Zamiast drewnianego, zdartego parkietu są teraz płytki. Jest teraz jasno i nowocześnie. Zachowano metaloplastyki z albatrosami.
Niewątpliwie do ogromnego sukcesu augustowskiej restauracji Albatros przyczyniła się piosenka. "Siedem dziewcząt z Albatrosa, Tyś jedyna..." - tak rozpoczyna się popularny utwór "Beata z Albatrosa" napisany w 1965 roku przez Janusza Laskowskiego. W sierpniu 2017 roku przed restauracją stanęła wykonana z brązu ławeczka, na której "przysiadła" słynna Beata.
Zobacz także: Baza kajakarska w Augustowie - dynamiczna bryła nad Nettą>>
- Więcej o:
Dom Handlowy w Mławie. Handlowiec to perła PRL-u [WYWIAD]
Starą stodołę z okresu PRL- u przerobili na imponujący dom jednorodzinny. Ślonsko Chałpa od pracowni mode:lina
Murale z PRL - znikające świadectwo tamtej epoki
Sposób na kostkę. 10 niezwykłych metamorfoz domów z czasów PRL
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Ikony PRL - wczoraj i dziś. Co zostało z architektury dawnych lat
Takich budynków już nie ma. Retro-plakaty z architekturą PRL-u
Osiedla Werkbundu 1927 - 1932. Eksperymentalne, wzorcowe miejsca do mieszkania