Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Renzo Piano zaprojektuje muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym Obory w gminie Konstancin-Jeziorna

WG
Z lewej: dwór w Oborach; Z prawej: Renzo Piano - Fot. z lewej: Albertyanks Albert Jankowski, Public domain, via Wikimedia Commons; Fot. z prawej: Cirone-Musi, CC BY-SA 2.0 wikimedia commons; Kolaż bryla.pl

Renzo Piano, wybitny włoski architekt, laureat Nagrody Pritzkera z 1998 roku, zaprojektuje muzeum sztuki współczesnej w kompleksie pałacowo-parkowym Obory w gminie Konstancin-Jeziorna. Inwestorem jest Fundacja Rodziny Staraków, do której od 2020 roku należy majątek.

Zespół pałacowo-parkowy w Oborach jest jednym z nielicznych na Mazowszu przykładów architektury dworskiej. Do zespołu należą dwór, oficyna, stajnia (przebudowana na obiekt mieszkalny) oraz oficyna znajdująca się przy wjeździe na teren obiektu. Aby umożliwić przebudowę zespołu, konstanciński samorząd uruchomi specjalny tryb planistyczny.

Dwór w Oborach - historia

Dwór w Oborach powstał najprawdopodobniej w latach 1681-1688, jako podmiejska rezydencja hrabiego Jana Wielopolskiego. Jego twórcą jest zapewne najsłynniejszy architekt tego czasu działającego w środowisku warszawskim, Tylman z Gameren. Kolejny właściciel – Mieczysław Potulicki, w 1893 roku odnowił dwór i przy udziale znanego architekta Władysława Marconiego dobudował kaplicę i ryzalit mieszczący klatkę schodową. Oficyna w sąsiedztwie dworu powstała po połowie XVIII wieku. Dwór w Oborach po II wojnie światowej trafił w ręce Związku Literatów Polskich. Od 1948 roku w rezydencji działał Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa. W lipcu 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny przyznał spadkobiercom rodziny Potulickich rację w ich walce o odzyskanie rodzinnego majątku. Po reprywatyzacji obiekt stał pusty. Na początku 2020 r. posiadłość trafiła w ręce Fundacji Rodziny Staraków.

Dwów w Oborach w 2012 roku - widok od strony zachodniej - Fot. Jarosław Manicki - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, wikimedia commons

Renzo Piano - muzeum w Oborach

17 października 2024 roku, Fundacja Rodziny Staraków przedstawiła mieszkańcom gminy Konstancin-Jeziorna plan rewitalizacji dworu i parku oraz budynków towarzyszących: browaru, spichlerza, oficyny i stajni. Projekt zakłada również postawienie nowego budynku – muzeum, w którym będą prezentowane będą dzieła sztuki oraz organizowane wydarzenia edukacyjne i kulturalne. I właśnie ten obiekt miałby zaprojektować Renzo Piano, laureat nagrody Pritzkera. Włoski architekt, dziś 87-letni ma na koncie wiele ikonicznych budynków i obiektów, w tym:

Prace nad muzeum w Oborach są na wczesnym etapie zaawansowania - inwestor nie zdradza żadnych szczegółów na temat projektu muzeum. Prace mają zostać rozłożone na 5 lat.

Renzo Piano - Fot. Columbia GSAPP, CC BY 2.0 wikimedia commons

Obory: konserwator zabytków

Teren zespołu parkowo-pałacowego w Oborach objęty jest opieką mazowieckiego konserwatora zabytków, wszystkie zmiany trzeba z nim uzgadniać. Obejmuje je także plan zagospodarowania z 2009 r., zakazujący lokalizacji nowych budynków. Realizacja zamierzeń Fundacji Rodziny Staraków będzie wymagała zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru, na którym znajduje się zespół w Oborach.

Fundacja Rodziny Staraków działa od 2008 roku. Zajmuje się wspieraniem i promowaniem rozwoju uzdolnionej młodzieży oraz prowadzi działania związane ze sztuką współczesną – jej prezentacją i promocją.

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: pawilon Cepelii znów błyszczy! Powstał tu trzypiętrowy Empik
20 pomysłów na prezent na święta dla miłośnika architektury
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie

Polecane

Renzo Piano zaprojektował apartamentowiec przy plaży w Miami na Florydzie
Oslo - Muzeum Astrup Fearnley projektu Renzo Piano [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]
Domek od Renzo Piano, czyli sześć metrów kwadratowych wygody

Skomentuj:

Renzo Piano zaprojektuje muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym Obory w gminie Konstancin-Jeziorna

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej