RE: PERFECT HOUSE - nowy projekt pracowni REFORM Architekt
Perfekcja rozumiana przez architekta Marcina Tomaszewskiego to nie tylko własne, subiektywne odczucie na temat swojej pracy, ale przede wszystkim projekt, który w swojej formie i proporcjach jest idealnie opracowany, z dbałością o najmniejszy detal. Taki jest właśnie najnowszy projekt RE: PERFECT HOUSE, gdzie Tomaszewski pokazał, czym jest perfekcja w jego rozumieniu i wykonaniu.
Każdy z etapów projektowych był skrupulatnie zaplanowany. Począwszy od zakupu działki, zlokalizowanej w łódzkiej dzielnicy Polesie, przez procedury związane z uzyskaniem warunków zabudowy, a kończąc na stworzeniu projektu wraz z otrzymaniem pozwolenia na budowę.
Skąd nazwa - RE: PERFECT HOUSE?
Działka ma perfekcyjny kształt, perfekcyjne wymiary, perfekcyjną powierzchnię, perfekcyjne położenie względem stron świata, perfekcyjne położenie w mieście, perfekcyjne otoczenie wkoło siebie – ogólnie zostało odnalezione perfekcyjne miejsce na stworzenie perfekcyjnego domu.
Dom podzielony na strefy
Budynek od początku był planowany w północno-wschodniej części działki. Architekt wyznaczył obrys pod budynek i zaczął go redukować, żeby wyznaczyć poszczególne funkcje obiektu. Od początku chciał, żeby każda strefa użytkowa parteru było osobną bryłą. Powstały zatem części: garażowa, wejściowa, gabinetowa, salonowa, kuchenna oraz komunikacyjna. Dzięki temu architekt był w stanie uzyskać nieregularny kształt - tak, żeby z każdego miejsca było widać najlepszą część działki. W efekcie takiego rozbicia na bryły funkcji parteru powstała dynamiczna całość ze zróżnicowanymi wysokościami. Piętro budynku to zupełnie inna historia – jako że, spełnia jedną funkcję - sypialnianą – arch. Tomaszewski postanowił kontynuować obrany kierunek projektowy w tym domu i zrobić z tej strefy jedną bryłę. Prostopadłościan, który "zawisł" nad parterem, jest mocno dominujący nad pozostałą częścią obiektu - i przy okazji bardzo równoważy dynamiczną i nieregularną formę parteru.
Przestrzeń i funkcjonalność
Funkcje domu rozplanowane są w sposób wzajemnie się zazębiający – jak zębatki w silniku. Muszą do siebie idealnie pasować oraz, pracując w różnym tempie z uwagi na swoją wielkość, wprawiać go ruch. Takie są też pomieszczenia w RE: PERFECT HOUSE – mniejsze oraz większe, niższe i wyższe – ale wzajemnie połączone, harmonijnie współpracujące. Główną ideą w projektowaniu domu było perfekcyjne rozplanowanie pomieszczeń – to na nich najbardziej na samym początku skupili się Inwestorzy. Kolejnym elementem było stworzenie takiego wejścia, które będzie prowadziło do wszystkich stref domu – najbardziej trafne okazało się wejście klasyczne, czyli umieszczone centralne.
Z części wejściowej można przejść do strefy dziennej, do gabinetu, do strefy technicznej oraz na piętro. Na duży garaż na froncie domu też musiałem mieć dobry pomysł. Jak zrobić garaż 4-stanowiskowy, który wygląda jak 2-stanowiskowy? Zrobiłem do niego dwa wjazdy – jeden od zachodu, a drugi od wschodu. Dzięki temu mogłem go od wejścia bardziej wbić w bryłę budynku i uzyskać zarówno lżejszą, jak i mniejszą bryłę, która nie zdominuje frontu. Bardzo ważne były również zadaszenia przy wejściu, które rozplanowałem na różnych wysokościach i w różnym położeniu.
Inwestorzy bardzo skrupulatnie opisali swoje oczekiwania względem wszystkich pomieszczeń, ich funkcję oraz lokalizację w budynku. Wiedzieli, czego chcą – to nie jest ich pierwszy dom. Obiekt został zaprojektowany dla rodziny 2+2 – małżeństwa oraz dwójki dzieci. Każdy ruch projektowy musiał być mocno przemyślany w z uwagi na to, że Inwestorzy cały dzień spędzają w miejscu zamieszkania, ponieważ jest to również ich miejsce pracy. Gabinet z uwagi na to, że jest wykorzystywany nieustannie. ma swoje osobne wejście. Z salonu, oprócz wyjątkowego widoku na otaczającą naturę, mamy również widok na wielofunkcyjny taras. Został on jest podzielony na kilka stref – "grillowo-meczową", jadalnianą, salonową, basenową oraz leżakową – każdy z domowników znajdzie tu coś dla siebie.
Budynek wykończono trzema materiałami:
- tynk biały – wskazuje pewne kierunki i wyróżnia główne bryły w budynku,
- alucobond czarny - służy jako wykończenie ścian tych elementów budynku, które „leżą” lub są schowane pod białymi formami,
- płyty ceramiczne nero marqina - pokryto nimi elementy, które w jakiś sposób podtrzymują lub wyciągają do przodu pewne strefy budynku.
Na budynku architekt zaprojektował iluminacje świetlne z pasków ledowych, które podkreślają krawędzie budynku, wzmacniając przy tym efekt jego odbioru nocą.
Projekt domu został zrealizowany w 2021 roku.
***
REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz. Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. European Property Awards Architecture, Iconic Award. www.reformarchitekt.pl
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie