Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

RE: LIGHT SIDE OF THE MOON HOUSE - projekt REFORM Architekt

mat. prasowe
RE: LIGHT SIDE OF THE MOON HOUSE - projekt REFORM Architekt - mat. prasowe

Zestawienie bryły i układu funkcjonalnego w tym projekcie wskazuje na dwa zupełnie inne, niezwiązane ze sobą koncepcje. Miał być prosty dom w kształcie „L”, ale Marcin Tomaszewski kolejny raz zaskoczył finalną formą i tym, co go zainspirowało. Powstał obiekt o nietypowym kształcie. Redukcja formy oraz brak korelacji wizualnej bryły z układem funkcjonalnym wnętrz to dwa najważniejsze motywy tego projektu.

Redukcja kształtu

Architekt Marcin Tomaszewski wsłuchał się w potrzeby swojego klienta – i stworzył odpowiadający im układ funkcjonalny, a dodatkowo nieco go urozmaicił. Przykład? Kuchnia jest mocno wysunięta do tyłu - w stronę ogrodu, tak aby umożliwiała wyjście na taras.

Gdyby pokazać rzut i bryłę, nikt nie powiedziałby, że to jeden i ten sam obiekt. Na tym polega fenomen tej koncepcji.

mówi architekt Marcin Tomaszewski.

Po zmierzeniu kątów i wstępnym zaplanowaniu przestrzeni okazało się, że uzyskany kształt to trójkąt równoboczny. I tu zaczyna się jeden z bardziej skomplikowanych procesów… redukcja. Finalnie powstał dom o ponad 450-metrowej powierzchni.

Bryła nie definiuje końcowego wyglądu obiektu. Jak przy rzeźbieniu - tu również musiałem skupić się na redukcji formy, ponieważ ma ona na celu wyostrzenie układu funkcjonalnego domu. Bryła funkcjonalna jest wpisana w trójkąt.

mówi Tomaszewski.

Ten projekt kryje w sobie wiele ciekawych rozwiązań, nad którym pracował Tomaszewski. Po pierwsze wejście. Znajduje się w centralnej części bryły, ale ze względu na niewielką liczbę przeszkleń nie widać stref - dopiero idąc na tył domu widzimy poszczególne pomieszczenia dzięki przeszkleniom. Ma to zapewnić intymność, ale też wywołać od początku, od pierwszych kroków na podjeździe, zaskoczenie, niepewność, a przede wszystkim ciekawość.

Tym, na co warto również zwrócić uwagę w przypadku tego projektu, jest taras. Architekt również tu dba o strefowość – jest miejsce na relaks, na zjedzenie posiłku czy spędzenie czasu z przyjaciółmi.

Projektowanie strefy outdoorowej zyskało zupełnie inny wymiar. Najczęściej ta przestrzeń jest na tyle duża, że wymaga pełnego zagospodarowania oraz uniknięcia przesuwania mebli, a więc bałaganu. Dziś taras pełni kilka funkcji. Jest miejsce na odpoczynek, np. z książką, oraz na zjedzenie posiłku i spędzenie czasu ze znajomymi.

mówi architekt.

Warto zwrócić uwagę na dach w tej koncepcji, charakteryzujący się ciekawym kształtem i zagospodarowaniem w postaci ogrodu, który praktycznie w ogóle nie wymaga ingerencji.

RE: LIGHT SIDE OF THE MOON HOUSE

Nazwa domu, jak i jego kształt, stanowią nawiązanie do kultowej okładki płyty Pink Floyd – „The Dark Side of the Moon”. Marcin Tomaszewski lubi szukać inspiracji w tym, co go otacza, a muzyka towarzyszy mu każdego dnia. Tłem muzycznym dla tego projektu była właśnie płyta Pink Floyd i genialna okładka projektu Storma Thorgersona.

Księżyc świeci odbitym od swojej powierzchni światłem i to widzimy w otworach przy salonie oraz przy wejściu. Daje to niesamowity efekt. Przejście jego promieni przez środek tych otworów wygląda wieczorem dokładnie tak samo, jak na słynnej okładce.

Marcin Tomaszewski przekonuje, że najważniejsze jest otoczenie. Przy tym projekcie dodatkowo pokazuje inne podejście do urządzania tarasów i szukania inspiracji w tym, co jest wokół nas. RE: LIGHT SIDE OF THE MOON HOUSE jest w trakcie realizacji, która zakończy się w 2023 roku.

RE: LIGHT SIDE OF THE MOON HOUSE - projekt REFORM Architekt - mat. prasowe
RE: LIGHT SIDE OF THE MOON HOUSE - projekt REFORM Architekt - mat. prasowe
RE: LIGHT SIDE OF THE MOON HOUSE - projekt REFORM Architekt - mat. prasowe
RE: LIGHT SIDE OF THE MOON HOUSE - projekt REFORM Architekt - mat. prasowe
RE: LIGHT SIDE OF THE MOON HOUSE - projekt REFORM Architekt - mat. prasowe
RE: LIGHT SIDE OF THE MOON HOUSE - projekt REFORM Architekt - mat. prasowe

REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta Marcina Tomaszewskiego. Do tej pory biuro zrealizowało setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Firma specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz. Ponadto stanowi silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów, m.in. Iconic Award oraz European Property Awards Architecture. W tym ostatnim - dwa lata z rzędu - domy jego projektu zyskały tytuł „Najlepiej zaprojektowany dom w Polsce”.  

www.reformarchitekt.pl

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie…
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci

Skomentuj:

RE: LIGHT SIDE OF THE MOON HOUSE - projekt REFORM Architekt

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej