RE: GRIGIO TURISMO CASA projektu REFORM Architekt
Dynamika bryły RE: GRIGIO TURISMO CASA powoduje, że budynek sprawia wrażenie, jakby był w ciągłym ruchu. To zamierzony efekt, o który zadbał Marcin Tomaszewski z REFORM Architekt. Dzięki wyciągnięciu jednego z narożników dom z każdej strony zaskakuje i wygląda zupełnie inaczej. Inspiracją do powstania tego projektu był również pewien kultowy model samochodu.
Styl architekta Marcina Tomaszewskiego jest wyrazisty – widać to w ostrych zarysowaniach bryły, ale też w ukryciu frontu. W projekcie RE: GRIGIO TURISMO CASA front nie ma okien, jest w całości zabudowany. Co więcej, drzwi wejściowe stanowią całość z garażem i od wejścia w zasadzie nie widzimy, gdzie jest kuchnia, salon czy choćby schody. Ten dom wymusza spostrzegawczość.
To, ile dom ma pięter, widać w zasadzie od strony tarasu. Od frontu nie jesteśmy w stanie powiedzieć zbyt wiele. Ta tajemniczość to namiastka luksusu, a jej pełny wymiar odnajdujemy w bryle. Kąty ostre, piętrowy taras, przeszklenia i dynamika - to wszystko jest tak nieoczywiste, że aż wydaje się nieosiągalne. Muszę przyznać, że to jeden z moich ulubionych projektów. A jego nawiązanie do GTC 4 Lusso dla mnie jako fana motoryzacji było oczywistym krokiem.
Patrząc na bryłę Ferrari GTC 4 Lusso, od góry widzimy podłużną maskę. Taki sam efekt mamy w RE: GRIGIO TURISMO CASA. Co więcej, serce domu, czyli kuchnia i salon, są odzwierciedleniem miejsca, w któym znajduje się silnik samochodu – w jego przedniej części, pod maską. Część prywatna inwestorów – sypialnia wraz z łazienką i garderobą - jest oddzielona osobnymi schodami od reszty domu. Całkowita powierzchnia domu liczy ponad 420 m kw.
Dzięki zastosowaniu kątów ten dom wygląda, jakby był w ciągłym ruchu – jedno nachodzi na drugie. W całym projekcie jest tylko jedno zaokrąglenie – okno salonu. Jest to ciekawa forma przełamania ostrości i zatrzymania się na chwilę. A skoro już patrzymy na dom od strony tarasu, warto zwrócić uwagę na pewnego rodzaju kaskadowość, co jest kolejnym znakiem rozpoznawczym Tomaszewskiego. Od tej strony dom wygląda jak zupełnie inna bryła w porównaniu do frontu. Dwupoziomowy taras, pełne przeszklenie, a to wszystko z widokiem na jezioro.
Co ciekawe, architekt zaprojektował również ułożenie i kształt płyt allucobond jako wykończenie ścian oraz dachu.
Wzór ułożenia to powielony obrys rzutu parteru, a żeby dobrze się układał, dodałem dwa trójkąty łączące wzór. Dzięki temu powstał ciekawy element dekoracyjny fasady.
Realizacja RE: GRIGIO TURISMO CASA planowana jest na 2023 - 2024 rok.
***
REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz. Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. Iconic Award oraz European Property Awards Architecture. W tym ostatnim - dwa lata z rzędu domy jego projektu zyskały tytuł „najlepiej zaprojektowany dom w Polsce”.
www.reformarchitekt.pl
- Więcej o:
Dinette we wrocławskiej Renomie projektu BUCK STUDIO
Dom na skraju lasu od 77 studio architektury z nominacją do Nagrody Roku SARP 2024. Harmonia natury i architektury
Dom nad fosą - część Fortu X w Toruniu. To projekt pracowni Archigeum Przemka Gawędy
Rusza przebudowa dworca w Łukowie. Będzie tu sala widowiskowa na 300 osób
Warszawa: Kolejne budynki w Porcie Praskim gotowe. Otwarto też twarto fragment nowego bulwaru spacerowego
Rezydencja Biała pod Warszawą. Symbioza architektury i natury
Nowy żłobek w Karczewie. Budowę ukończono w 6 miesięcy
Latające spodki, rakiety i bloki - wyjątkowe budynki w Tatrach i Karkonoszach