RE: GRIGIO HOUSE - projekt REFORM Architekt w zgodzie z feng shui
Prezentowany dom wygląda, jakby składał się z dwóch oddzielnych brył, utrzymanych w różnych stylach. Architekt Marcin Tomaszewski po raz kolejny udowadnia, że nieoczywiste połączenia czasem świetnie się sprawdzają. Całość została zaprojektowana zgodnie z zasadami feng shui.
Celem feng shui jest stworzenie harmonii z otoczeniem i zapewnienie właściwego przepływu mistycznych energii. Ma to nie tylko duże znaczenie w aranżacji wnętrz, ale i w samej architekturze. Jeśli chcemy zaprojektować dom w zgodzie z praktyką feng shui, musimy zwrócić uwagę na usytuowanie budynku względem stron świata, innych obiektów, ale też na ukształtowanie terenu.
Połączenie klasyki z nowoczesnością
RE: GRIGIO HOUSE jest nietypowy nie tylko ze względu na swoją bryłę, ale i kolor – do tej pory architekt wybierał fasadę czarną lub białą. Klasyczna szarość, która w połączeniu z przeszkleniami (w dużej liczbie) wygląda niezwykle nowocześnie. Gdzie jest w takim razie ta klasyka? Najpierw nasze kroki kierujemy w stronę nowoczesnego budynku, a przechodząc przez niego trafiamy do bryły w kształcie stodoły. Ten typu budowli wydaje się niezwykle trudny do łączenia z innymi obiektami. Jednak Tomaszewski sprytnie je zestawił, zachowując przy tym elementy charakterystyczne obu brył. Te przeszklenia są punktem wspólnym całego projektu. Dzięki temu można bez problemu odnaleźć projektową spójność. Budynek „stodoła” nadaje klimatu swojskości, natomiast bryła tuż za nim to powiew minimalizmu i prostoty.
W całym tym projekcie chciałem pokazać charakter moich Klientów, ale też ich skłonność do szaleństwa i przede wszystkim odwagę. Projektując ten dom wiedziałem, że nie muszę, a wręcz nie mogę się ograniczać. Dostałem teoretycznie proste zadanie - zaprojektowanie domu o powierzchni 550 m kw., ale jak to zwykle bywa – diabeł tkwi w szczegółach. Praktyka feng shui jest mi bliska ze względu na to, że każdy dom, który został przeze mnie zaprojektowany, idealnie wpisuję się w otoczenie. Tak było również w tym przypadku. Pozwoliłem sobie na nieco więcej, tworząc teoretycznie dwie skrajnie różne bryły i wprowadzając między nimi symbiozę.
Ten dualistyczny charakter powoduje, że RE: GRIGIO HOUSE projektu REFORM Architekt to bryła, która skupia na sobie uwagę. Coś, co z pozoru wydaje się nieoczywiste, nagle tworzy spójną całość. To kolejny projekt architekta Marcina Tomaszewskiego, obok którego nie można przejść obojętnie.
***
REFORM Architekt to pracownia architektoniczna założona w 2010 roku przez architekta Marcina Tomaszewskiego. Biuro projektowe zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz. Ponadto stanowi silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania kubatury i wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów, m.in. European Property Awards Architecture czy Iconic Award.
www.reformarchitekt.pl
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie