RE: ASSOLUTO HOUSE projektu REFORM Architekt z rzeźbą Mitoraja
Architekt Marcin Tomaszewski, projektując RE: ASSOLUTO HOUSE, chciał stworzyć dom przypominający monumentalną rzeźbę, a jednocześnie zależało mu, aby z każdego pomieszczenia w domu rozpościerał się widok na jezioro.

Dom RE: ASSOLUTO HOUSE liczy ponad 620 m kw., jest piętrowy i ma wydłużony kształt. Duża w tym "zasługa" jeziora. Marcin Tomaszewski chciał stworzyć projekt domu, w którym jego mieszkańcy o każdej porze dnia i nocy mogą mieć otwarty widok na taflę wody, niezależnie od pomieszczenia, w którym się znajdują. Stąd pomysł na stworzenie długiej bryły i umiejscowienie stref w pewnej kolejności.
Autor projektu lubi monumentalne bryły i nieoczywiste rozwiązania. Tutaj wejście do domu mamy na środku – mocno zaznaczone fasadą, ale też obecnością rzeźby Mitoraja. Najważniejsze jednak jest to, że od wejścia – przez drzwi – widać jezioro.
Zależało mi, żeby bryła nie była oczywista. Stąd monumentalne wejście, dwukolorowa elewacja z oświetleniem, a także prześwit. Przenikające się elementy dobrze ze sobą współgrają, a przede wszystkim z otoczeniem. Dzięki jasnej elewacji długość budynku nie jest przytłaczająca – zależało mi na uniknięciu takiego wrażenia.
Dom w większej części jest parterowy, ale w pewnym miejscu rozwidla się i półpiętro oraz „półpiwnicę”. Jest to spowodowane ukształtowaniem terenu i jednocześnie chęcią pozostawienia go bez większej ingerencji. Dlatego Tomaszewski stworzył dom, który integralną częścią terenu. Architekt zwraca uwagę na przestrzeń, dba o połączenie z naturą. Sam taras, będący wstępem do ogrodu, robi wrażenie - mamy tu kaskadowe wodospady i nasadzenia. Realizacja RE: ASSOLUTO HOUSE planowana jest na 2023 rok.
***
REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz. Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów, m.in. Iconic Award oraz European Property Awards Architecture. W tym ostatnim – dwa lata z rzędu - domy jego projektu zyskały tytuł „Najlepiej zaprojektowany dom w Polsce”.
www.reformarchitekt.pl











- Więcej o:
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL
Jak budować dworce i lotniska przyjazne dla pasażerów?
Wilcze Gardło. Kiedyś wzorcowe osiedle III Rzeszy. Dziś spokojna dzielnica Gliwic
Symbol 20 lat Polski w Unii Europejskiej, zapisany w szkle. Rzeźba Edyty Barańskiej w Sądzie Najwyższym w Warszawie
Koncepcja przyjaźniejszych centrów danych. Jak mogą wpływać na naturę i społeczności?
Rok 2024 przyniósł istotne zmiany w polskim planowaniu przestrzennym. Jak to wpłynęło na prace architektów?