Przedwojenny basen termalno-solankowy w Ciechocinku przejdzie rewitalizację? Nazywano go „Małym Adriatykiem”
Zabytkowy basen solankowy w Ciechocinku z 1932 roku przejdzie rewitalizację. 5 grudnia samorząd województwa kujawsko-pomorskiego odkupił od spółki Termy Ciechocinek zdewastowany obiekt. Formalne przejęcie odbędzie się w styczniu.
Ciechocinek był jedynym w przedwojennej Polsce źródłem ciepłej solanki. Odkryty basen, będący prawdziwą perłą uzdrowiska, zlokalizowano obok tężni i głównego deptaka. Powstał w 1932 roku według projektu architekta Romualda Gutta i inż. Aleksandra Szniolisa. Nazywany był „miniaturą morza południowego” lub „Małym Adriatykiem” i był największym tego typu kompleksem w Europie. Zasolenie wody w kąpielisku było zbliżone do poziomu zasolenia Morza Śródziemnego. Basen ze skoczniami i zjeżdżalnią miał około 100 m długości i blisko 40 m szerokości. Głębokość w najgłębszym miejscu wynosiła 3,5 m, a w najpłytszym 15 cm. Charakterystycznym elementem była kaskada wody spływająca z wysokiej fontanny.
Oprócz plażowania na czystym piasku można było uprawiać sport, a po południu tańczyć na dancingach. Architekt krajobrazu Zygmunt Hellwig zaprojektował nasadzenia drzew i krzewów oraz wytyczył alejki wśród trawników. Przed 1939 roku codziennie w kawiarni na wolnym powietrzu odbywały się poranki i podwieczorki muzyczne.
Basen służył kuracjuszom i gościom uzdrowiska do 2001 roku – został zamknięty z powodu złego stanu technicznego. Od tego momentu należąca do Skarbu Państwa nieruchomość zmieniała użytkowników wieczystych i właścicieli.
Po raz pierwszy została sprzedana za 5 383 300 złotych w 2009 roku. Ostatnim właścicielem (od 2011 roku) była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Termy Ciechocinek. To od niej samorząd województwa odkupił basen za 15 mln złotych.
Dziś na terenie znajdują się pozostałości niecki, a także małej architektury i fontanny. Teren porastają chaszcze. Samorządowcy chcą obiekt odrestaurować i udostępnić mieszkańcom i kuracjuszom. Kiedy to nastąpi, nie wiadomo.
- Więcej o:
Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju. Po wybudowaniu w 1939 roku był najnowocześniejszym budynkiem w mieście
Busko-Zdrój: sanatorium Marconi. Dawne Łazienki wzorowane na rzymskich budowlach
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju. Największa pijalnia wód mineralnych w Europie
Patria w Krynicy-Zdroju - perła polskiego modernizmu projektu Bohdana Pniewskiego. Właścicielem był Jan Kiepura
Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie. Od ruiny do nowoczesnego obiektu wypoczynkowego
Sanatorium w Paimio. Instrument medyczny Alvara Aalto [IKONY ARCHITEKTURY]
Obserwatorium na Śnieżce: architektoniczny szczyt Polski