Przedszkole w Zabrzu - świat widziany przez okno sztuki
Budynek Przedszkola nr 43 w Zabrzu, kilka lat temu przeszedł ogromną metamorfozę. Obsypana nagrodami realizacja to połączenie prostej formy i funkcjonalnej przestrzeni.
Projekt metamorfozy szarego, nieciekawego budynku przy ul. Klonowej w Zabrzu, powstał w pracowni Projekt Plus Architekci Grzegorza Tkacza i Tomasza Borkowskiego. Architekci mieli za zadanie dostosowanie obiektu do obowiązujących przepisów i powiększenie powierzchni użytkowej o dwie sale dydaktyczne oraz hol wejściowy z szatnią. Wykonano termomodernizację, wymieniono instalacje wewnętrzne i stolarkę. Stworzono również plac zabaw.
Oryginalnym elementem prostej tynkowanej na biało bryły, jest kolorowe, abstrakcyjne okno umieszczone na ścianie wejściowej. Architekci nazwali je "oknem sztuki".
Zestawienie kolorowych ram, ciepłych barw oraz wypełnień okiennych, zaświeciło pozytywną energią, tak mocno charakteryzującą temperament dzieci. Różowy akcent przy drzwiach wejściowych, stał się symbolicznym odciskiem szminki takim samym, jak ten pozostawiany na policzkach dziecka przez całus mamy, która odprowadza je właśnie do przedszkola.
Zestawione elementy stolarki z białymi i gładkimi ścianami elewacji Baumit zadziałały jak obrazy osadzone w białym niczym śnieg passe-partout. Tak skomponowana bryła budynku wpisała się świetnie w pejzaż Zabrza. Podoba się również lokalnej społeczności.
Budynek otrzymał m.in. nagrodę Fasada Roku 2018 w kategorii budynek po termomodernizacji (teraz rywalizuje na szczeblu międzynarodowym w konkursie Baumit Life Challenge 2020). Zdobył również wyróżnienie w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
Skomentuj:
Przedszkole w Zabrzu - świat widziany przez okno sztuki