Przedszkole pasywne w Podkowie Leśnej
Przedszkole pasywne w Podkowie Leśnej to budynek przeznaczony dla ponad setki dzieci. Poza salami przedszkolnymi, znajduje się tu także sala żłobkowa. Centralnym punktem koncepcji jest dziedziniec, na którym zostało posadzone drzewo.

Ażurowa elewacja, zmiękczająca zarysy budynku licznymi występami i ażurowymi rytmami z pionowych desek, stapia architekturę z naturalnym otoczeniem, jednocześnie regulując nasłonecznienie i chroniąc obiekt przed przegrzewaniem w lecie.
Bryła budynku została zoptymalizowana pod względem zasad projektowania budynków pasywnych. Okna zlokalizowano głównie w fasadzie południowej. Aby uniknąć przegrzewania, budynek został wyposażony w pasywne systemy zacieniające - w lecie odcinające dostęp promieni słonecznych, a w zimie pozwalające na wpadanie słonecznego ciepła do wnętrza. Budynek wyposażony jest także w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Technologie energooszczędne pozwalają na obniżenie operacyjnego śladu węglowego budynku.
Budynek został wykonany w technologii modułowej stalowej prefabrykowanej, co pozwoliło na szybką realizację w czasie krótszym niż 12 miesięcy, ale także zapewniło wysoką jakość wykonania - i wysoką szczelność. Przekłada się to także na obniżenie zapotrzebowania na energię.













- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną