Przedszkole i żłobek w Kłodawie - projekt pracowni ANTA architekci
Przedszkole oraz żłobek powstały w Kłodawie, siedzibie gminy na granicy Gorzowa Wielkopolskiego, w województwie lubuskim.
Obiekt został zlokalizowany na działce o powierzchni około 1,5 ha, położonej w centralnej części miejscowości. Ze względu na rozbudowany program funkcjonalny i przeznaczenie obiektu dla ponad 200 dzieci, zaprojektowano budynek parterowy. Mieszczą się w nim dwa oddziały żłobka i siedem oddziałów przedszkola, przestrzeń wspólna (sala wielofunkcyjna, zaplecze kuchenne i techniczne) oraz wewnętrzny plac zabaw.
Dostosowany do potrzeb dzieci, rozłożysty budynek, składa się z kilku połączonych ze sobą brył. Długą elewację frontową oraz krótsze, boczne kształtują "kubiki" z jednospadowymi dachami. W każdym z nich znajduje się doświetlona dużą witryną okienną sala zajęć, łazienka dzieci i schowek.
Ze względu na wielkość obiektu ważną rolę odgrywa w nim czytelna komunikacja, szczególnie dojścia do każdej z sal zajęć dla dzieci. Pomysłem na identyfikację było nadanie każdej z nich innego koloru. Jest on widoczny zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu, na słupie przy witrynie okiennej, na narożniku "kubika". W środku budynku tymi samymi barwami wyróżnione zostały fragmenty posadzek, ścian i zabudowy szatniowej, przypisane do danej sali. W białej przestrzeni korytarzy kolory te tworzą rozweselające akcenty.
Wnętrze każdej z sal jest inne, ale łączy je motyw geometrycznych dekoracji na ścianach. W tak dużym obiekcie, by zachować komfort akustyczny, zaprojektowano wykończenie części ścian w salach płytami dźwiękochłonnymi. Szczególnie atrakcyjną dla dzieci przestrzenią w budynku jest wewnętrzna sala zabaw, ukształtowana w formie atrium, doświetlonego oknami dachowymi.
Z każdej sali zapewnione zostało wyjście na zewnątrz, na różnobarwne tarasy, wykonane z nawierzchni bezpiecznej. Na terenie działki znajdują się dwa place zabaw, dla najmłodszych przy żłobku - i dla przedszkolaków. W obiekcie zastosowano odnawialne źródła energii w postaci instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła.
Głównym założeniem projektowym było stworzenie nowoczesnego, harmonijnego budynku, mieszczącego dwie instytucje, przyjaznego dzieciom, z czytelnymi podziałami i łatwą komunikacją.
- Więcej o:
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą
Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!
Gdańsk: Stocznia Cesarska prezentuje pierwsze budynki mieszkalne