FORUM RADOM: Projekt rewitalizacji Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu
Architekci z pracowni Nizio Design International zaprojektowali rewitalizację kompleksu budynków dawnej Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu. Studio ma w swoim portfolio m.in. projekt wystawy stałej w Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także koncepcję wielokrotnie nagradzanego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.
Fabryka Broni „Łucznik” przez niemal całe ubiegłe stulecie pełniła rolę jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych miasta i kluczowego pracodawcy dla mieszkańców Radomia. Przedsiębiorstwo zakończyło działalność w tej lokalizacji pod koniec stulecia. Z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. – właściciela budynku po fabryce – kompleks może ożyć.
Pragniemy połączyć historię tego ważnego obiektu z nowoczesnym przeznaczeniem. Rewitalizacja nie tylko wprowadzi w tę przestrzeń nowe życie, ale – co najważniejsze – pozwoli stworzyć miejsce, w którym kultura będzie harmonijnie komponować się z naturą. Projekt świadomie otwiera się na mieszkańców Radomia, wpisując budynek w szerszą strategię relacji miejskich, odwołując się do takich koncepcji jak skalowalna idea smart city 3.0, miasto odporne, czy wreszcie program aktywizacji społecznej bazujący na rzeczywistych potrzebach regionu. Jednocześnie jest miejscem otwartym na ponadregionalne inspiracje, a także na gości z całej Europy. Zaproponowane przez nas rozwiązania mają ocalić unikatowy charakter fabryki, zachować elementy pokryte szlachetną patyną, która przypomina o dziedzictwie obiektu.
Projekt rewitalizacji zakłada zachowanie elewacji fabryki, poddanie jej oczyszczeniu i odnowieniu oraz pozostawienie dawnego układu okien budynku. Realizacja ma być przykładem świadomego podejścia do pełnej wyzwań teraźniejszości i nadchodzącej przyszłości (również w skali makro), którym już teraz należy wychodzić naprzeciw poprzez odważne gesty projektowe. Warto zaznaczyć, że koncepcja powstała w oparciu o wyniki badań potrzeb lokalnej społeczności, które wskazały na znaczenie rewitalizacji dawnej Fabryki Broni dla Radomia.
FORUM RADOM
Obiekt przykryje szklany dach wsparty na stalowej konstrukcji - na nim zostanie odtworzony zielony ogród, a także umieszczone panele słoneczne. Dwa nieużytkowe dotąd dziedzińce zostaną zaadaptowane i nakryte przeszkleniem. Na wewnętrznych szklanych elewacjach atrium będą powstawać obrazy stworzone ze zwielokrotnionych odbić spacerowiczów i zieleni wypełniającej przestrzeń.
Dziedzińce będą służyły do spotkań i organizacji wydarzeń kulturalnych. Na parterze powstaną kawiarnie i sklepy, a na pierwszym piętrze przestrzeń konferencyjna i edukacyjno-wystawiennicza. Zielony ogród na dachu bazować będzie na zależnościach obiegu wody, świadomego kształtowania fauny i flory i ich powiązania w mikrosiedliska.
Obiekt zrealizowany zostanie w oparciu o ideę urban miningu (odzyskiwania cennych surowców ze zużytych produktów). W FORUM mają zostać połączone nowoczesne technologie z dziedziny cyfrowego zarządzania przestrzenią, wernakularne rozwiązania zwiększające efektywność procesów związanych z ekologią budynku czy też przygotowania inwestycji pod kątem odporności na kryzysy i katastrofy (rezyliencja miejska). Obiekt otoczą zieleń parkowa, place zabaw i zbiorniki wodne.
Mam nadzieję, że Forum stanie się ważnym miejscem spotkań towarzyskich dla mieszkańców Radomia. Przestrzeń ma posłużyć również jako międzynarodowe centrum konferencyjne. Projektowaliśmy ją z myślą o organizacji szczytów międzynarodowych i kongresów, ale także warsztatów i paneli dyskusyjnych. Świadoma współpraca, podjęta już na etapie planowania strategii, zarówno z podmiotami prywatnymi jak i organizacjami pozarządowymi czy też administracją samorządową i ogólnokrajową, ma na celu stworzenie projektu o silnym wpływie na otoczenie, czerpiącego z różnorodności, umiejętnie łączącego potrzeby różnych grup społecznych. Tym samym projektowane przez nas miejsce staje się nie tylko kolejnym forum konferencyjno-wystawowym, ale również centrum innowacji ekologicznej, w szczególności zaś inicjatyw miejskich, w którym mieszkańcy mają realny wpływ na proces kształtowania przestrzeni poprzez implementację elementów ciągłej partycypacji twórczej. Wyobrażamy sobie, że będą się tam odbywać wartościowe zajęcia edukacyjne o tematyce społecznej, ekologicznej i historycznej.
W budynku postwanie wystawa poświęcona historii Europy Środkowo-Wschodniej, a przede wszystkim dziejom narodów, które tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów i państw, które leżały w jej orbicie. Ponadto w obiekcie znajdzie się ekspozycja stała prezentująca historię zakładu od czasów międzywojennych do współczesności. Ta część wystawy zostanie ulokowana we fragmencie w pełni zachowanej historycznej zabudowy fabrycznej. Wyeksponowanie elementów parku maszynowego zakładu będzie wyraźnie przypominać o dawnej funkcji obiektu.
Skomentuj:
FORUM RADOM: Projekt rewitalizacji Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu