Projekt nowej siedziby firmy FAMUR SA w Katowicach
Architekci z pracowni MUS ARCHITECTS stworzyli projekt nowego budynku biurowego w bezpośrednim sąsiedztwie hal przemysłowych, stanowiących własność firmy.
Układ kompozycyjny obiektu opiera się na trzech przesuniętych względem siebie prostopadłościennych bryłach. Powierzchnia każdej z nich jest wykończona w oparciu o ten sam "kod" powtarzalnych pionowych elementów. Poprzez zmianę rytmu i gęstości podziałów oraz zmianę materiału, koloru i tekstury uzyskano zróżnicowanie poszczególnych poziomów kompozycji przy jednoczesnym zachowaniu spójności i integralności całej kompozycji.
Plan zagospodarowania terenu
Na działce zaprojektowano nowy układ komunikacji kołowej oraz pieszej, uzupełnionej o strefy zieleni zorganizowanej, oraz place przed budynkiem. Dzięki temu zapewniona zostanie płynna obsługa zakładu produkcyjnego i obiektu biurowego. Działka będzie dostępna dla komunikacji kołowej i pieszej poprzez zjazd istniejący z drogi w ul. Kościuszki, a także drogą wewnętrzną, jaka zostanie wytyczona wzdłuż zachodniej granicy działki, wzdłuż linii kolejowej, która zapewni połączenie ul. Armii Krajowej. Wyznaczono niezależne strefy należące do zakładu, obiektu biurowego i parkingu dla pojazdów osobowych. Budynek zlokalizowany w tym miejscu będzie stanowił ważny walor południowej części miasta.
Architektura biurowca
Głównym celem w pracy nad projektem było stworzenie obiektu otwartego, przyjaznego i wygodnego w użytkowaniu. Takiego, który da zarówno użytkownikom, jak i gościom poczucie komfortu, zapewni wysoką kulturę pracy, ale i będzie miejscem wpisującym się w szerszy kontekst założenia urbanistycznego, a zarazem rozpoznawalnym akcentem w skali miasta.
Obiekt jest przede wszystkim funkcjonalny, ponadto charakteryzuje się ciekawą i nowoczesną formą. Bryła budynku jest wypadkową wielu czynników, takich jak: uwarunkowania przestrzenne, wymagania urbanistyczno-planistyczne, wytyczne i wymagania klienta oraz specyfika pracy i funkcjonowania firmy.
Budynek ma 2590 m kw. powierzchni użytkowej i składa się z czterech naziemnych kondygnacji. Z uwagi na brak parkingu podziemnego i chęć maksymalnego wykorzystania terenu pod zagospodarowanie wymaganych miejsc parkingowych, parter ma niewielka powierzchnię użytkową – znajdują się tutaj reprezentacyjny hol wejściowy, recepcja, biuro podawcze, komunikacja pionowa (winda i klatka schodowa) oraz pomieszczenia techniczne, gospodarcze i socjalno – sanitarne.
Funkcjonalność na kilku poziomach
Pierwsze piętro stanowi największą część projektowanego obiektu biurowego. Centralnie na rzucie znajdują się sale konferencyjne i miejsca spotkań, które są łatwo dostępne zarówno dla pracowników firmy, jak i gości zapraszanych na spotkania. Dzięki atrium między salami konferencyjnymi uzyskano dobrze doświetloną przestrzeń. Podstawowy program funkcjonalny został uzupełniony o niezbędne pomieszczenia socjalne i sanitarne.
Piętra drugie i trzecie tworzą jednolitą bryłę. Ten dwukondygnacyjny prostopadłościan o mniejszej powierzchni niż kondygnacja +1 stanowi zwieńczenie kompozycji. Na drugie piętro składają się: trzon komunikacji pionowej, sanitariaty i pomieszczenia biurowe. Trzeci poziom to z kolei przestrzeń oddana do dyspozycji zarządu firmy. Wydzielono tu też dwa niezależne bloki toalet oraz pomieszczenie gospodarcze i socjalne z kuchnią.
Przestrzeń integracyjna - tarasy
W obiekcie zaprojektowano dwa tarasy. Pierwszy znajduje się na poziomie +2 i jest łatwo dostępny dla wszystkich części budynku.
Można tu organizować różnego rodzaju spotkania i okazjonalne uroczystości, a na co dzień jest to strefa stanowiąca rozwinięcie przestrzeni socjalnej i wypoczynkowej pracowników.
Drugi taras zlokalizowano na trzecim piętrze – należy on do zarządu firmy. Połączono go z salą konferencyjną i częściowo przesłonięto od widoku poprzez elementy strukturalne fasady. Istnieje możliwość wyposażenia go w stałe lub mobilne przekrycie (np. roletę poziomą membranową wysuwaną z zabudowanej w przestrzeni dachu kasety).
Na dachu obiektu w przestrzeni zasłoniętej ścianami attykowymi architekci planują zlokalizować centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne oraz inne niezbędne elementy infrastruktury technicznej.
Skomentuj:
Projekt nowej siedziby firmy FAMUR SA w Katowicach